Bir dev proje daha

kobipostasi

boru hattiHazar doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan boru hattının temeli yakında atılacak.  Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP projesiyle ilgili ön çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanacağını ve 2014 başlarında boru hattının temelinin atılacağını söyledi.

Bakü – Tiflis – Ceyhan boru hattından sonra başlatılan bu ikinci projenin de “başarılı olacağına güveninin tam olduğunu” belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şah Deniz Projesi’nin de devam etmekte olduğunu, Kars – Tiflis – Bakü Demiryolu Projesi’nin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Türkiye – Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülkeyi de ilgilendiren siyasi konular hakkında görüş teatisinde bulunan Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin doğu ve kuzeydoğu komşularına demiryolu hatları ile bağlanma projelerinden bir diğerinin de Iğdır – Nahçıvan projesi olacağını duyurdu.

Hazar doğalgazını Kuzey Anadolu ve Çanakkale Boğazı’nı izleyen güzergâh üzerinden Avrupa’ya nakledecek olan boru hattının 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Yaklaşık iki bin kilometre uzunluğundaki nakil boru hattının yedi milyar dolara mal olması bekleniyor. Azerbaycan TANAP kanalıyla yılda Avrupa’ya on milyar, Türkiye’ye ise altı milyar metreküp doğalgaz ihraç edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sanayi casusluğu azaldı

Yapılan bir araştırma Almanya’da son yıllarda sanayi casusluğunun azaldığını ortaya koydu. Fakat işletmelerin başka bir endişesi var: Veri casusluğu Bir işletme müdürü, düzenlenen bir fuarda kendi çalışanlarının geliştirdiği bir makinenin rakip bir firma tarafından “yeni buluş” olarak lanse edildiğini gözlemliyor. Ya da işletmenin beş yazıcı satın aldığını, ama muhasebe kayıtlarında […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx