“Beton yol ve bariyerlerle yol kaynaklı trafik kazalarını sıfıra indirmeyi hedefliyoruz”

admin

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), Türk çimento sektörünün “Türkiye’nin güvenli geleceğini inşa etme” misyonuyla, Türkiye’yi sağlam yollar ve güvenli bariyerlerle buluşturmayı hedeflediğini açıkladı. Trafik kazalarının insan, araç ve yol faktöründen dolayı ortaya çıktığını belirten ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, “TÜİK verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’de, 183 bin 11 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Türkiye’yi sağlam yollar ve güvenli bariyerlerle buluşturarak, yol kaynaklı trafik kazalarını sıfıra indirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Beton yol ile yola bağlı trafik kazalarının önüne geçmek mümkün

Yola bağlı trafik kazalarının önüne geçilmesinin beton yollarla mümkün olduğunu belirtenÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, trafikte can güvenliği için beton yolun önemini şöyle ifade etti:

“Beton yolun sürüş güvenliği için pek çok avantajı var. Sürtünme katsayısının asfalt yola oranla daha fazla olması sebebiyle beton yolların kaymaya karşı olan direnci daha fazla. En kısa durma mesafesinin kuru beton yüzeyde sağlanması sürüş güvenliğini artırıyor. Asfalt yola kıyasla daha açık renkli olan ve ışığı daha fazla yansıtan beton yollar gece görüşünü de kolaylaştırıyor. Ağır taşıtlar esnek olan asfalt zemine gömülerek sürüşte zorlanırken, rijit ve dayanıklı beton yollar düzgün yüzeyini uzun süre muhafaza ederek güvenli ve konforlu sürüş sunuyor. Özellikle yoğun yağmur ve kar alan bölgeler için sel ve afet durumlarında çökme yapmayan dayanıklı beton yollar güvenli bir yolculuk için büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra, zehirli gaz çıkarmayan beton yollar, yangın yüküne katkı vermeyerek tünellerin güvenli olmasını da sağlıyor.”

Beton bariyerler kaza büyüklüğünü yüzde 20’ye kadar düşürüyor

Trafikte can güvenliği açısından bir başka önemli konunun da bölünmüş yollarda kullanılan bariyerler olduğuna dikkat çeken ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal bu konuda şunları söyledi:

“Bölünmüş yollarda kullanılan beton bariyerler, kaza yapan araçların karşı yönden gelenlerin üzerine savrulmasını önleyerek, kaza büyüklüğünü yüzde 20’ye kadar düşürecektir. Beton yollar gibi beton bariyerler konusunda da sürdürdüğümüz çalışmalarımız var. Beton bariyerlerin gerek güvenlik açısından, gerekse yıllara ve çevre koşullarına dayanıklılık açısından gündeme almamız gereken bir alternatif olduğuna inanıyor ve bu konuda çalışıyoruz.”

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), yol kaynaklı trafik kazalarını sıfıra indirmek için “Sağlam Yollar, Güvenli Bariyerler” sloganıyla beton yol ve bariyerlerin yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ünlü tasarımcılar, Re-Form’u en iyi tasarlayanı seçecek

Türk Hazırgiyim sektörüne genç, yenilikçi tasarımcı yetiştirme misyonu üstlenen EİB Moda Tasarım Yarışması’nda final heyecanı yaşanıyor. 5 Mayıs 2017 Cuma gecesi İzmir’in ilk yerleşim yeri, modanın 8500 yıllık mabedi Yeşilova Höyüğü’nde EİB XII. Moda Tasarım Yarışması’nın final defilesi yapılacak. Final Defilesi’nde bu yılki ana tema “Re-FORM”u tasarımlarında en güzel ifade […]

Subscribe US Now

Betboo