Avrupa’daki son 10 yılın en inovatif projesi seçildi

admin

AB ITEA3 ve TÜBİTAK desteğiyle ve 7 ülkeden 33 şirketin işbirliğiyle gerçekleşen Akıllı Enerji Farkındalık Sistemleri Projesi (SEAS) Avrupa’daki son 10 yılın en inovatif projesi seçildi. 10 Mayıs’ta düzenlenen Digital Innovation Forum 2017’de “İnovasyon ve İş Etkisi Mükemmelliği” ödülü alan toplam 21 milyon Euro bütçeli SEAS projesinin Mikro Şebeke Demonstrasyon çalışmalarını Enerjisa dağıtım şirketlerinden Başkent EDAŞ yürüttü.

2016 yılı sonu itibarıyla tamamlanan projeyle ilgili bilgi veren Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar, 300 kWp kurulu güneş enerjisi gücüne sahip Mikro Şebeke Demonstrasyon alanında detaylı güç kalitesi analizlerinin yapılabildiğini, kampus alanındaki trafo altyapısının da SCADA sistemi üzerinden takip edilebildiğini söyledi. Projenin, ‘nesnelerin interneti’ (IoT) platformu sayesinde kurulan elektrikli araç şarj istasyonları ve akıllı sayaç altyapısı gibi tüm sistemlerin bütünleşik çalışabilir hale getirildiğine değinen Pınar, şöyle devam etti: “Geleceğin şebekeleri için çok önemli bir prototip olan proje, enerji kaynaklarının ve tüketiminin yerel düzeyde etkin yönetimini hedefliyor. Ankara Gölbaşı’nda bulunan Gazi Teknopark’ın Türkiye’nin ilk mikro şebeke demonstrasyon merkezi olarak dizayn edildiği proje, temiz enerji teknolojilerinin şebekelere entegrasyonu için ülkemize önemli bir uygulama sahası kazandırıyor. Büyük bir dönüşüm sürecinin başlangıcında olan enerji sektörü için bu yaklaşım, üniversite kampusları ya da hastane bölgeleri gibi alanlardan başlayarak yaygınlaşma potansiyeline sahip. Oluşan altyapı, geleceğimizi şekillendirecek akıllı şehir uygulamalarının enerji ayağı için de çok önemli bir fırsat sunuyor.”

Projenin demonstrasyon iş paketindeki kullanım ve demonstrasyon senaryoları görev liderliğini üstlenen Başkent EDAŞ, teknik ve operasyonel bilgi birikimi sayesinde özellikle mikro şebeke ölçeğindeki yerel enerji kaynaklarının yönetimi ve şebeke entegrasyonu konularında projeye yön verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Doğrudan Satış Derneği Başkanı LR Health & Beauty Türkiye Genel Müdürü Ömer Barış Turan Oldu

Doğrudan Satış Derneği 2 Mayıs 2017’de gerçekleşen yıllık toplantısında, LR Health & Beauty Türkiye’nin Genel Müdürü Ömer Barış Turan önümüzdeki üç yıl boyunca derneğin Yönetim Kurulu Başkanı, HerbalLife Nutrition Güney Doğu Avrupa Hükümetle İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müdürü Samet Serttaş ve Amyway Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün ise derneğin başkan yardımcıları […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx