ARAMCO, DÜNYANIN EN DEĞERLİ ŞİRKETİ OLDU

admin

Aramco, hisselerinin yüzde 1,5’lik kısmını halka arzdan 25,59 milyar dolar gelir elde ederek piyasa değerini 1.7 trilyon dolara yükseltti ve dünyanın en değerli şirketi oldu.Suudi Arabistan kamu petrol şirketi Saudi Aramco ilk halka arzı (IPO) ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şirketin toplam 3 milyar hissesinden oluşan yüzde 1,5’lik kısmının arz edildiği bildirildi.Yatırımcılardan hisse başına en yüksek miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklamada, bu sonuçla şirketin 25,59 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

IPO’DAN ELDE EDİLEN EN YÜKSEK GELİR
Açıklamada, ayrıca, IPO kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif geldiği bilgisine yer verildi.Saudi Aramco’nun IPO’dan elde ettiği 25,59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın 2014’te New York borsasında düzenlenen IPO’sunda elde edilen 21,8 milyar dolarlık geliri geride bırakarak bir IPO’dan elde edilen en yüksek gelir olarak kayıtlara geçti.

APPLE’I GEÇTİ
Böylece Aramco piyasa değerini 1.7 trilyon dolara yükseltti ve ABD’li teknoloji devi Apple’ın 1,1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi konumuna yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lidya Grup ile Galatasaray arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda, 4 Aralık 2019 Çarşamba günü gerçekleşen imza törenine, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Lidya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Öz katıldı. Baskı yönetimi ve hizmetleri iş birliği anlaşması çerçevesinde, Galatasaray Spor Kulübü’nün baskı süreçlerinin yönetimi 2019 – 2023 yılları arasında […]

Subscribe US Now

Betboo