Apple, iPhone 5C ile Çin pazarını hedefliyor

kobipostasi

130911094626_iphone_5s_and_5c_304x171_ap_nocreditApple, geçen yıl piyasaya sürdüğü iPhone 5’in yeni modelleri “5C” ve “5S”i dün California’da tanıttı.

Şirket “ucuz iPhone” olarak bilinen plastik kasalı 5C modeliyle özellikle 1,2 milyar telefon kullanıcısının olduğu Çin pazarındaki payını artırmayı hedefliyor. Apple, siyah ve beyazın yanı sıra altın rengi de bulunan 5S’i dünyanın en gelişmiş, en hızlı telefonu olarak tanıttı.

IOS7 işlemciyle çalışan telefonun parmak izi tanıma sistemi var.

BBC teknoloji muhabiri Rory Cellan-Jones, Apple’ın sunumunda yeni teknolojiden çok yeni pazar arayışının öne çıktığını söylüyor.

Parmak izi tanıma

Muhabirimiz, “Evet, iPhone 5S’te parmak izi tanıma, internet bankacılığı ve internet üzerinden alışverişi daha güvenli hale getirecek çok önemli bir yenilik. En azından yenisi çıkıncaya kadar piyasadaki en hızlı telefon da olabilir. Ama altın modeli hariç, dışarıdan bakınca önceki modellerden ayırmak zor” diyor.

Rory Cellan-Jones’un değerlendirmesi şöyle:

“Fakat en büyük ve riskli adım plastik kasalı, renki iPhone 5C modelinin çıkarılması. Apple, iPhone’u lüks bir marka olarak sunmakta çok başarılı oldu. iPhone’lar en fazla kar getiren ürün sıfatını bile hak edebilir. Eğer sürekli olarak telefonlarını yeni iPhone’larla değiştiren insanlar ucuz modele yönelirse Apple’ın kârı erir.”

“Fakat Apple CEO’su Tim Cook ve kurmayları, bu modelin iPhone’ların cazibesini artıracağını söylüyor. Özellikle de Çin pazarında. Çinli tüketiciler, iPhone’u seviyorlar ama daha çok Android telefonları özellikle de Samsung ve Çin yapımı Xiaomi marka telefonları tercih ediyorlar. Çin’de pazar payı küçülmeye başlayan Apple, bu hamlesiyle dünyanın en büyük telefon pazarında konumunu güçlendirmeye çalışıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İngiltere'de kağıt para yerine plastik para geliyor

İngiltere Merkez Bankası’nın 2016’dan itibaren kağıt para yerine plastik para basmaya başlayabileceği açıklandı. Bankaya göre plastik banknotlar kağıt bankotlara göre temizlik açısından daha ideal, daha güvenli ve çamaşır makinasında yıkandığında dahi tahrip olmuyor. Bankanın üç yıldır bu plastik banknotlar üzerinde çalıştığı bildiriliyor. bbc internet sitesinde yer alan haberde, plastik para planının […]

Subscribe US Now

Betboo