AkzoNobel 2019’de karlılığını daha da arttırdı

admin

Akzo Nobel N.V. (AKZA; AKZOY) 2019 dördüncü çeyrek ve tüm yıl için sonuçları açıkladı. Sonuçlar son pazardaki talepte görülen yumuşamaya rağmen dönüşümün yolunda gittiğini ve karlılığın daha da arttığını gösteriyor

2019 son çeyrek önemli noktalar:

 • Son pazardaki talepte görülen yumuşamaya rağmen, düzeltilmiş faaliyet karı1 %23 artarak 223 milyon Euro oldu (2018: 181 milyon Euro)
 • Dağıtılmamış maliyetler hariç satış kazancı (ROS)2 %11,0’e yükseldi (2018: %9,0)
 • 173 milyon Euro faaliyet karı (2018: 68 milyon Euro); faaliyet karının gelirlere oranı, %7,7’ye yükseldi (2018: %2,9)
 • Maliyet tasarrufları sağlanmasında ilerleme; bu çeyrekte 10 milyon Euro maliyet tasarrufu sağlandı
 • Gelirlerdeki %3, sabit döviz kuru ile %4’lük azalış3, %1 pozitif fiyat/karışım, hacimlerdeki %4’lük düşüş ile fazlasıyla telafi edildi
 • Düzeltilmiş faaliyet karı, devam eden fiyatlama inisiyatifleri, marj yönetimi ve maliyet tasarrufu programlarının etkisiyle, %23 artarak 223 milyon Euroya ulaştı (2018: 181 milyon Euro); ROS, %9,9’a yükseldi (2018: %7,8)
 • 173 milyon Euroluk faaliyet karına, dönüşüm maliyetleri ve gayrinakdi değer azalmaları ile ilişkili tanımlanmış kalemlerin 50 milyon Euroluk negatif etkisini de içeriyor (2018: tanımlanmış kalemlerin 113 milyon Euroluk negatif etkisi de dahil, 68 milyon Euro); faaliyet karının gelirlere oranı, %7,7’ye yükseldi (2018: %2,9)

2019 tüm yıl:

 • Gelirler sabit kalırken, %4’lük pozitif fiyat/karışım ve satın alımların %1’lik katkısı, hacimden ziyade değere odaklanma stratejimizden ötürü, hacimlerde %5’lik düşüş ile telafi edildi
 • Düzeltilmiş faaliyet karı, fiyatlama inisiyatifleri ve maliyet tasarruflarının etkisi ile, 991 milyon Euroya ulaştı (2018: 798 milyon Euro); ROS, %10,7 yükseldi (2018: %8,6); dağıtılmamış maliyetler hariç satış kazancı ROS %12,0’ye yükseldi (2018:%10,6)
 • Faaliyet karı, kısmen varlık ağı optimizasyonun ardından elden çıkarma kazançları ile dengelenen ağırlıklı olarak dönüşüm maliyetleri ve gayrinakdi değer azalmaları ile ilişkili tanımlanmış kalemlerin 150 milyon Euroluk negatif etkisi de dahil, %39 artarak 841 milyon Euro oldu (2018: tanımlanmış kalemlerin ağırlıklı olarak 130 milyon Euroluk dönüşüm maliyetleri ve 57 milyon Euroluk tek seferlik gayri-nakdi emeklilik maliyetleri ile ilişkili 193 milyon Euroluk negatif etkisi de dahil, 605 milyon Euro); faaliyet karının gelirlere oranı, %9,1’e yükseldi (2018: %6,5)
 • Toplam faaliyetlerden elde edilen net kar, durdurulan faaliyetlerden elde edilen 22 milyon Euro da dahil, 539 milyon Euro oldu (2018: durdurulan faaliyetlerden elde edilen 6,264 milyon Euro da dahil, 6,674 milyon Euro)
 • Hisse başına teklif edilen son temettü 1,49 Euro oldu.

AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker sonuçları değerlendirdi

2019 yılı son çeyrek ve tüm yıl sonuçlarını değerlendiren AkzoNobel CEO’su Thierry Vanlancker 2019 sonuçlarının hedeflenen dönüşümün yolunda olduğunu gözler önüne serdiğini belirlerek şunları söyledi: “Hammadde maliyetlerindeki yükselişe ve son pazardaki talepte görülen yumuşamaya rağmen, önemli ilerleme kaydettik. 2019’un ikinci yarısında hız kazanan performansımızdaki iyileşme, satış kazancının 200 baz puana yakın artarak %12,5’e yükselmesini sağladı. Taahhüdümüzü yerine getirerek, Özel Kimyasallarının satışının ardından hissedarlarımıza 6,5 milyar Euro sağladık. Bir yandan da, geleceğe yatırım yapmaya devam ettik. ABD ahşap boyaları iş kolumuzda 50 milyon Euroluk yatırımın startını verdik, hava-uzay astarlarındaki global konumumuzu güçlendirecek Mapaero satın alımını tamamladık ve Geleceği Boya inovasyon ekosistemimizi genişlettik.”

“AkzoNobel’in başarılarının ardındaki gerçek itici gücü, dünyanın dört bir yanındaki adanmış çalışma arkadaşlarımızdan oluşan, çeşitlilik içeren insan kaynağımıza borçluyuz. Önümüzdeki yılda da tamamen Birlikte Kazanmak: 20’ye kadar 15 stratejimizi gerçekleştirmeye odaklanmayı sürdüreceğiz.”

AkzoNobel (milyon Euro)4Ç 20184Ç 2019%Δ CC3
Gelirler2.3082.242(%3)(%4)
Düzeltilmiş faaliyet karı1181223%23
ROS%7,8%9,9
ROS, dağıtılmamış maliyetler hariç2%9,0%11,0
Faaliyet karı68173%154

En son önemli gelişmeler

Toz boyalar, sembol binayı yeni düzeye taşıyor

Avrupa, yakında yeni en yüksek binasına kavuşacak ve bina, AkzoNobel’in sağladığı birinci sınıf toz boya sistemi ile Varşova’nın sert iklim koşullarından korunacak. Uluslararası çalışma alanı tedarikçisi HB Reavix tarafından yapılan Varso Tower, 310 metrelik yüksekliği ile Polonya başkentinin siluetinin yeni hakimi olacak. Kaplama ve profillerde, şirketin Interpon D2525 süper dayanıklı son kat boyasının çarpıcı Noir Sablé tonunun kullanımı ile yaratılan şık siyah dış yüzeylere sahip. Aynı zamanda, Interpon’un Redox Plus astarı da süper sert bir koruma sağlıyor.

Dulux Ambiance yelpazesi Hindistan’da piyasaya sürüldü

Dulux, Hindistan pazarında altı özel efektli boyasını piyasaya sürdü. Ambiance yelpazesinin parçası olan, yeni Marble, Metallic, Linen, Silk, ColourMotion ve Desert boyalar, tüketicilerin tamamen yeni tasarım ve desenler yaratmasının önünü açıyor. Ayrıca, Dulux Ambiance Velvet Touch Elastoglo da yine Dulux tarafından piyasaya sürüldü. En son elastromerik özelliklere sahip olan ürün, diğer premium iç mekan boyalara kıyasla boya tabakasının esnekliğinde üç kat artış sağlıyor. Bu özelliği ile harika bir perdah sağlamanın yanı sıra, kılcal çatlakları kapatıp duvarları koruyabiliyor.

Yat pazarı, devrimci sprey astar boyaya hazır

Süper yat üretici ve uygulayıcıları, artık sektörde taşları yerinden oynatmaya aday devrimci sprey astar boyadan yararlanabilecekler. Alwgrip ürün yelpazemizin bir parçası olan Awlfair SF, elle değil, basınçlı havasız sprey yoluyla uygulanabilen, yüksek performanslı bir astar boya. Çığır açan inovasyon, sadece ıslak boya üstüne ıslak boya uygulamaya imkan vermekle kalmıyor, aynı zamanda arada kumlamaya gerek kalmaksızın, günde iki kata kadar uygulama yapılabilmesi de olanak sağlıyor.

İnsana yaptığı yatırım, AkzoNobel’e “En İyi İşveren” unvanlarını kazandırdı

En İyi İşverenler Enstitüsü, AkzoNobel’in çalışanları için en iyi koşulları yaratmaktaki mükemmelliğini ödüllendirdi. Çin, Aralık 2019’da sertifikaya hak kazanırken, bunu Brezilya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer kilit pazarlar izledi. Şirket, insan odaklı inisiyatifler konusunda sahip olduğu güçlü sicili daha da ileri taşıyarak, halihazırda ardı ardına sekiz yıldır Birleşik Krallık’ta, yedi yıldır Çin’de ve dört yıldır Brezilya’da sahip olduğu sertifikalara, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk “En İyi İşveren” sertifikalarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

7. Microsoft Teknoloji Zirvesi’ne geri sayım başladı

En yeni teknolojilerle geleceğin trendlerini yakalamak isteyen kurumları bir araya getiren Microsoft Teknoloji Zirvesi bu yıl 26 Mart’ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Tüm gün sürecek zirvede, alanında lider şirketlerin CEO’ları ilham veren dijital dönüşüm stratejilerini paylaşacak. Perakende, finans ve üretim başta olmak üzere, sektörlerin dijital dönüşüm dinamikleri, yeni nesil […]

Subscribe US Now

Betboo