Akıncı: Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin güvencesinin devamını istiyor

KOBİ Postası
Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan müzakerelerin ardından adaya dönerek, Ercan Havaalanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Cenevre’deki konferansın şekli ve katılımcıları konusunda garantör ülkelerin de katılımıyla tam anlamıyla 5’li bir konferans olduğuna işaret eden Akıncı, “Cenevre’de iki taraf da eşit şekilde yer aldı. Güvenlik Konseyi üyeleri yer almadı, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’ temsiliyeti diye birşey olmadı. BM gözetiminde bugüne dek yürütülen iki tarafın pozisyonu neyse o şekilde başladı ve sürdü. AB’ye gözlemci statü verilmesi de iki tarafın onayıyla oldu, tek taraflı olmadı. Bundan sonra da AB’nin statüsü bu şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı. Akıncı, müzakerelerdeki güvenlik ve garantiler başlıklarında süreci sonuca götürecek bir formatla çalışmalar yapılacağını belirterek, tarafların pozisyonlarını ortaya çıkaracak bir çalışmanın ardından nihai kararı siyasi seviyede yeniden toplanacak konferansın vermesiyle bir sonuca gidilebileceğini vurguladı.
‘REFERANDUM GÜNÜNÜ BEKLEMEK GEREK’
Akıncı, şunları kaydetti: “Kıbrıs Türk halkının çok açık ve net şekilde Türkiye’nin güvencesinin devamını istiyor. Artık garantör ülkeleri de sürece iterek hep birlikte bu süreci bitirme ve sonuç alma heyecanını yaşarken sabırlı olmak ve referanduma giden bu süreci desteklemek, desteklenemiyorsa en azından referandum gününü beklemek gerek. Çünkü henüz ortada her şeyiyle bitmiş ve benim bile evet tamamdır ‘hadi sandıklara gidip evet diyelim’ diyeceğim bir metin henüz ortaya çıkmış değil. O noktaya gelene dek sabırlı temkinli ihtiyatlı olmak ve Kıbrıs Türk halkına destek olmak gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkleri'nin toprak hassasiyeti, bizim hassasiyetimizdir

Çavuşoğlu, bu yıl 9. düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışının ardından yaptığı basın toplantısında konutştu. Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin de bilgi vererek, Türkiye olarak Kıbrıs sorununun çözümünde her zaman ne dediğini, ne istediğini bilen ve yapıcı bir ülke olduklarını söyledi. Çavuşoğlu, müzakerelerin sonucunda bazı konularda yaklaşımlar olsa da bazı konularda görüş ayrılığının […]

Subscribe US Now