Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı

kobipostasi

Akbank, yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Akbank’tan yapılan açıklamaya göre, bir önceki yıla kıyasla sendikasyonda 60bps daha düşük bir maliyet ile kredi sağlayan banka, yaklaşık 1,5 milyar ABD doları tutarında sendikasyon kredisi sağdı. Toplamda 779 milyon avro ve 419,5 milyon ABD doları  tutarında, 1 yıl vadeli olarak yapılandırılan kredinin maliyeti 1 yıl için EURIBOR + yüzde 0,75 ve LIBOR + yüzde 0,75 olarak gerçekleşti. Akbank, imza attığı bu sendikasyon kredisi ile 2012 yılı ağustos ayında EURIBOR + yüzde 1,35 ve LIBOR + yüzde 1,35 maliyet ile sağladığı kredisini yenileyerek uluslararası borçlanmadaki gücünü ve saygınlığını bir kez daha kanıtladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, son dönemde Amerika Merkez Bankası’nın likidite politikalarına ilişkin açıklamalarının uluslararası piyasalarda borçlanma maliyetlerini bir miktar yukarı yönlü olarak etkilediğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Amerika Merkez Bankası’nın açıklamalarının tüm dünyada etkisi görüldü. Ancak ülkemizin makroekonomik göstergeleri bugün hala birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha iyi. Mali disiplinini sürdüren ve sağlam bankacılık sektörünün desteklediği Türkiye uzun vadeli hedeflerinde ilerlemeye ve çıkışını sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizin geleceği parlak ve büyüme potansiyeli yüksek. Akbank olarak yatırım yapmaya ve ülkemizin atılımları için gerekli olan finansal desteği en uygun şartlarda sağlamaya devam ediyoruz. Bugün imzaladığımız sendikasyon kredimiz bir anlamda da ekonomimize ve bankacılık sektörümüze olan güvenin bir kanıtıdır. Geçen yıl yüzde 1,35 maliyetle aldığımız kredimizi, bu yıl maliyetimizi 60 bps düşürerek, yüzde 0,75 maliyet üzerinden yeniledik.”

Akbank’ın yüksek marka gücü, uluslararası muhabir ilişkileri ve başarılı performansı ile bir kez daha örnek bir sendikasyona imza attığını vurgulayan Binbaşgil, “Uluslararası piyasalarda ve özellikle Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasalarda faizlerdeki artış trendine rağmen, kredimizi çok daha düşük bir maliyet ile yeniledik. Bu başarılı sendikasyon kredimiz Akbank’ın saygınlığını ve gücünü yansıtıyor” değerlendirmesini yaptı.

Binbaşgil, krediyi başta Akbank müşterileri olmak üzere bankanın tüm paydaşlarına değer yaratmak ve ekonominin büyümesini desteklemek yönündeki hedefleri doğrultusunda, reel sektöre finansman yaratmak için kullanacaklarını söyledi.

“Yeni kredimizde başta Avrupa ve ABD bankaları olmak üzere uluslararası bankalardan ciddi bir talep gördük”

Akbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli de, piyasalardaki gelişmelere vurgu yaparak, “Amerikan Merkez Bankası FED’in parasal genişlemenin sonlanmaya yakın olduğunu belirtmesine ve akabinde uluslararası piyasalardaki dalgalanmalara ve ayrıca geçen yılın aynı dönemindeki sendikasyonumuza nazaran maliyeti 60 bps daha düşürmemize rağmen, yeni kredimizde başta Avrupa ve ABD bankaları olmak üzere uluslararası bankalardan ciddi bir talep gördük” ifadelerini kullandı.

Türk bankalarınca alınan son sendikasyon kredilerine kıyasla, güncel işlemlerini daha düşük bir maliyetle yenilediklerinin altını çizen Kefeli, şunları kaydetti:

“1993’den beri gerçekleştirdiğimiz 34 sendikasyon ile sağladığımız 22,5 milyar dolar tutarındaki kredi ve Türkiye’de ilklere imza atan diğer yurt dışı fonlama ürünlerimiz ile dünya çapında ödüllere layık görülen Akbank, bu başarıları ile Türk bankacılık sektörüne her zaman öncülük etmekten gurur duymaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ünlü parfümör Jorge Lee, Uluslararası Esans Firması MG Gülçiçek bünyesine katıldı

Esans sektöründe dünya çapındaki önemli firmalarda 12 yıllık tecrübeye sahip olan Jorge Lee, MG Gülçiçek bünyesinde parfümör olarak görev yapacak. Kolombiya’nın Bogota şehrinde Universidad de Los Andes’de ekonomi eğitimi alan Jorge Lee, esans sektöründeki kariyerine 1995 yılında satış temsilcisi olarak başladı. Sırasıyla 1996 ile 2000 yılları arasında esans sektöründe Pazarlama […]

Subscribe US Now

Betboo