Aile şirketleri teknoloji yatırımlarına hız veriyor

kobipostasi

Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY, dünya genelinde aile şirketleriningeçirdiği dönüşümü mercek altına alan Küresel Aile Şirketleri 2018 Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Günümüzde aile şirketlerinin büyüme için kültür değişimi ve inovasyona odaklandığının belirtildiği raporda; teknoloji yatırımlarına hız verildiği vurgulanıyor. Araştırma, 23 ülkeden ortalama 9 bin 100 çalışanı bulunan ve yıllık ortalama cirosu 3.4 milyar dolar olan 589 aile işletmesi ile gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre; gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren aile şirketlerinin %68’i organizasyonlarını girişimci olarak tanımlarken, %67’si değişimin teşvik edildiğini, %61’i ise gelişim arayışında hata payı bırakıldığını belirtiyor. Bununla birlikte küresel aileişletmelerinin %68’i sosyal medyanın kullanıldığını, %65’i büyük veriyle çalışıldığını, %50’si ise robotik süreç otomasyonunun iş süreçlerine dâhil edildiğini ifade ediyor.

Araştırma sonuçlarında aile şirketlerinin ‘yıkıcı’ olarak tanımlanan teknolojik yeniliklerin gerisinde kalmamak için yatırımlara odaklandıkları görülüyor. Aile şirketleri, teknoloji ve inovasyon yatırımlarını önümüzdeki üç yıl içerisinde genişletmeyi planlıyor. Aileişletmelerinin gelecek dönemde yatırım yapmayı planladığı alanlar arasında yeni ürün ve hizmetler (%59), bilgi işlem sistemleri (%57), iş gücü (%53) ve üretim kapasitesi (%48) yer alıyor.

“Genç yetenekler iş süreçlerine erkenden dâhil edilmeli”

EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları konu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Aile şirketlerinin teknolojik yeniliklerin beraberinde getirdiği yıkıcı değişimler karşısında yatırım planları yaptıklarını gözlemliyoruz. Aslında aile şirketlerini diğer organizasyonlardan ayıran en önemli özelliklerin başında uzun vadeli stratejilere odaklanmak ve bu doğrultuda hızlı hareket edebilmek yer alıyor. Bunun yanı sıra nesiller arası uyum sağlanması finansal performansı olumlu etkileyecektir. Dijital devrimle büyüyen ilk jenerasyon değişime aşina ve bu durum, pazarı yeniden şekillendiren yıkıcı değişim ve eğilimlerin tespit edilmesinde büyük önem taşıyor. Genç nesiller, inovasyon yolunda şirketlerine gerçek bir katkı sağlama potansiyeline sahip. Genç yeteneklerin iş süreçlerine erkenden dâhil edilmeleri aile şirketlerinde performansın artırılmasına büyük destek sağlayacaktır.”

Aile şirketleri 2018’de işe alıma odaklanıyor

Araştırmaya katılan aile şirketlerinin pek çoğu, yeni kuşak aile üyelerinin ‘yıkıcı’ değişim unsurlarını anlama konusunda önemli bir rol oynayacağını düşünüyor. Katılımcıların %30’u aile şirketlerinde genç yeteneklerin ön planda olduğunu belirtiyor. Katılımcıların %15’i ise gelecek kuşağın, pazarı yeniden şekillendirebilecek eğilimlerin tanımlanmasında kilit rol oynayacağını söylüyor. Araştırma sonuçlarına göre; aile şirketleri yeni yeteneklerin yetiştirilmesi ve muhafaza edilmesini bir öncelik olarak görüyor. Araştırma; dünya genelinde her iki aile şirketinden birinin bu yıl işe alım yapmayı planladığını ortaya koyuyor. Aile şirketlerinin %10’u ise iş gücünü %5’in üzerinde büyütmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BANA YALAN SÖYLEDİLER: İNTERNET VE GERÇEK YÜZÜMÜZ

Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY), Sosyoloji ve Veri Bilimi kategorilerinde yayımladığı Bana Yalan Söylediler: İnternet ve Gerçek Yüzümüz raflardaki yerini aldı. Seth Stephens-Davidowitz’in kaleme aldığı kitabın çevirisini Ferit Burak Aydar yaptı. Veri bilimcisi Seth Stephens-Davidowitz bu çığır açıcı çalışmada, İnsanlar ne sıklıkta seks yapıyor, reklam vermek işe yarıyor mu, kimler vergi kaçırıyor, geylerin […]

Subscribe US Now