ABD ile ticaret pandemiye rağmen artarak 14 milyar dolar oldu

KOBİ Postası

ABD Merkezli Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (Turkish American Chamber of Commerce & Industry – TACCI), Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ile olan ihracatını artırmak ve ülkemizin ticari hedeflerine katkı sağlamak adına büyümeye devam ediyor. ABD ile ticaret, pandemiye rağmen Ağustos sonu itibariyle yıllık yüzde 3,5 artarak 13.96 milyar dolara ulaştı. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının da etkisiyle Türkiye ihracatının artırılması için önemli fırsatlar oluştu. ABD Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) West Başkanı Kurt Gökhan Ölçer ve TACCI East Başkanı Alex Demirhan Demir’in birlikte yaptıkları açıklamada, Türkiye ile ABD arasında 100 milyar dolar olarak hedeflenen ticaret hacmine ulaşmak için sağlam adımlarla ilerlendiğini ifade ettiler. TACCI açıklaması şöyle:

Kâr amacı gütmeyen özel bir üyelik organizasyonu olan TACCI, üyelerimizin Ticaret ve yatırım faaliyetlerini destekleyerek, hizmet ve ürünlerinin tanıtımını yaparak, Türkiye ile ABD arasındaki ortak girişimleri ve ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. TACCI, geniş bir yelpazede hizmetler, eğitim programları, seminerler, online araçlar ve etkinlikler düzenleyerek kurumlara kendilerini tanıtmaları, potansiyel müşterilerine ve tedarikçilerine erişmeleri ve hedeflerine ulaşabilmeleri için rehberlik, bilgi ve çeşitli araçlar ile kaynaklar sağlamaktadır.

Pandemi sürecinde olunmasına rağmen, ABD-TÜRKİYE arasındaki ticaret hacmi özellikle TACCI öncülügünde Ağustos sonu itibari ile yıllık bazda yaklaşık yüzde 3.5% artarak 13.96 milyar dolar olmuştur.

İki ülke arasında hedeflenen 100 milyar dolar hacmine doğru sağlam adımlar atmak için, TACCI özellikle ABD’nin ÇİN ile arasındaki ticaret savaşının da etkisiyle, e-ticaret, sağlık ve hazır giyim sektörlerinde Türkiye açısından önemli fırsatlar olduğunu düşünüyor.

Bu gelişmeleri gözönünde bulunduran TACCI, iki ülke arasındaki ticareti daha hızlı arttırmak amacıyla geniş bir yapılanmaya giderek, Doğu ve Batı kıyılarında iki farklı kurumsal şirket altında organize olmuştur:

Başkanlığını Alex Demirhan Demir’in üstlendiği New York merkezli TACCI East, özellikle turizm, otel ekipmanları, inşaat, yapı malzemeleri, perakende ve medikal gibi alanlarda güçlü ekibiyle faaliyete geçmiştir. TACCI East, ABD Doğu kıyı şeridindeki Massachusetts, Connecticut, New York, New Jersey, Rhode Island, Pennsylvania, Delaware, District of Columbia, Maryland, Virginia, Georgia, Florida, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde etkindir.

Başkanlığını Kurt Gökhan Ölçer’in üstlendiği Seattle merkezli TACCI West, özellikle e-ticaret, tekstil, havacılık, perakende, medikal, sağlık ve yiyecek sektörlerinde sahip olduğu tecrübe ve işbirlikleri ile ABD pazarına açılmak isteyen Türk firmalarına destek olmaktadır. TACCI West, ABD Batı kıyı şeridindeki California, Washington ve Oregon eyaletlerinin yanı sıra, Alaska, Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinde de etkindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Merkez Bankası TRY swap faizini yükseltti…

Enver Erkan, Tera Yatırım >> Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TRY işlemlerinde kullanılan swap faizini %10,25’ten %11,75’e yükseltti. TRY swap faizinin artırılması toplam fonlamanın maliyetini yukarıya çekmesi açısından sıkılaştırıcı bir hamledir. Bundan önce 1 haftalık repo faizi seviyesine eşit olan TRY swap faizi, böylece gecelik borç verme faizine eşitlenmiş oldu. […]

Subscribe US Now