ABD enflasyonunda kademeli artış…

admin

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> ABD’de Ağustos ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,4 artarken, yıllık bazda %1,3 artış gösterdi. Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %1,7 artış oranları görülüyor. Enflasyon, bütün kategorilerde piyasa beklentilerini aşmış oldu. Kullanılmış araçlar, benzin, barınma, eğlence ve ev mobilyaları enflasyondaki artışa katkıda bulunmuş görünüyorlar. Fed’in ortalama enflasyon hedeflemesi stratejisinin bir izdüşümü olarak, önümüzdeki haftaya ayrıntılarını ortaya dökeceği bu politika çerçevesinde enflasyon artışının hızı ve zamanlaması önemli olacaktır.

Alt kalemlere baktığımızda; ikinci el otomobillerdeki keskin artış enflasyonun en önemli sürükleyeni olarak görünüyor. Bunun yanında; barınma, ev eşyaları, giyim, motorlu taşıt sigortası, havayolu ücretleri gibi kalemler de yükseldi. Benzin fiyatları %2 artarken, enerji enflasyonunun %0,9 arttığı görülüyor. Gıda endeksi ise, Temmuz’daki düşüşün ardından Ağustos’ta hafif bir şekilde %0,1 arttı. Eğitim ve kişisel bakım gibi kalemler ise Ağustos ayında düşüş gösterdi. 

Pandeminin sebep olduğu talep azalması sonrasında, TÜFE’deki artış talebin toparlanmakta olduğunu gösteriyor. Ekonominin yeniden açılması süreci içinde, ücret desteklerinin de yardımıyla Amerikalılar talebi canlandırdı, ancak mali paket belirsizliğinde reel gelir azalması etkisi bu talebin etkisinin sönümlenmesine neden olacaktır. Fed ise, hızlanan enflasyon karşısında Powell’ın Jackson Hole konuşmasında belirttiği gibi direkt bir noktasal enflasyon hedeflemesinden “ortalama enflasyon hedeflemesi” stratejisine geçti ve bu da %2 enflasyonun bulunmasının bir sıkılaşma başlatmayacağına işaret ediyor. Enflasyon baskılarının boyutuna göre, Fed enflasyonun %2,5-3 gibi seviyelere gitmesine izin verebilecek. Fed,  Powell miladı sonrasındaki ilk toplantı kararlarını önümüzdeki hafta 16 Eylül Çarşamba günü açıklayacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Covid'e karşı bağışıklık bir ayın sonunda düşüyor"

Araştırmada Covid-19 tedavisi görüp iyileşen kişilerin ürettikleri antikorların virüsü nötralize edici etkisinin 3 ila 4 hafta sonra hızla düşüşe geçtiği tespit edildi. Çin’in Nancing Üniversitesi Tıp Fakültesinde yürütülen bir araştırma kapsamında uzmanlar, Covid-19‘u hafif atlatan 19 kişi ve ağır geçiren 7 hastayı belirtilerin ilk görüldüğü tarihten itibaren 7 hafta boyunca takip […]

Subscribe US Now

Betboo