98 firma Türk Kozmetik sektörünü Dubai’de temsil etti

kobipostasi

İKMİB BEAUTYWORLD FUARI’NA 13. KEZ MİLLİ KATILIM DÜZENLEDİ

Kişisel bakımın her geçen gün daha önem kazandığı günümüzde kozmetik sektörü de hızla büyüyor. Her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyen sektör, mevcut pazarlardaki payını artırırken yeni pazarlara da ürünlerini sunmayı hedefliyor. Kozmetik sektörünün ihracatını artırmak için yoğun çalışmalar yürüten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Dubai’de gerçekleşen Beautyworld Middle East Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenledi. 80’i milli katılımla olmak üzere toplam 98 firma Türk kozmetik sektörünü Dubai’de temsil etti.

Kozmetik sektörünün devleri en yeni ürünleri ile Dubai’de gerçekleşen Beautyworld Middle East Fuarı’ndaydı. Son yıllarda gerçekleştirdikleri atakla uluslararası pazar payını ve algısını artıran Türk kozmetik sektörü temsilcileri de bu önemli organizasyonda yerini aldı. Parfümden makyaj ve cilt bakım ürünlerine, saç şekillendiricilerden ıslak mendillere, ağız ve diş sağlığı ürünlerinden deodorantlara kadar geniş ürün yelpazeleri ile fuara katılan Türk kozmetik firmaları ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Türk kozmetik sektörü trendleri yakından takip eden gelişime açık yapısı ile kimya sanayinin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri konumunda. Kozmetik sektörünün dünyadaki büyüklüğü 300 milyar Euro seviyesinde. Türkiye’de sektörün iç pazar büyüklüğü yaklaşık 3 milyar Euro civarında. Kozmetik kriz dönemlerinde bile büyümesini sürdüren sektörler arasında yer alıyor. Dinamik ve yeniliklere hızlı uyum sağlayabilen yapısının yanında esnek üretim yapısıyla da dikkat çekiyor. Tüm bu özellikleri ile sektörün son yıllarda hızlı bir büyüme ivmesine sahip olduğu görülüyor. Kozmetik ihracatımız son 10 yılda yüzde 170 artarken, sektör firmaları 190’ın üzerinde ülkeye ihracat yapar duruma geldi. Türk kozmetik sektörü hem iç pazarda hem de dış pazarlarda kalitesi ve uygun fiyatları ile dünya markaları ile rekabet edebiliyor.

Sektör 2016 yılında 1,05 milyar dolar kozmetik ihracatı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl en fazla kozmetik ihracatı yapılan ülkeler; Irak, İran, Birleşik Krallık, Rusya, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Romanya oldu. Küresel pazardaki payı giderek büyüyen sektör firmalarının ürettiği sabun, saç bakım ürünleri, ıslak mendil gibi ürün grupları dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Renkli kozmetikler denilen makyaj ürünlerinde de firmaların ürün çeşitliliği, ihracatları ve marka yatırımları artış gösteriyor. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden sektör firmaları markalaşma konusunda hızla yol alıyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz: “Kozmetik sektörümüz her yıl yaklaşık yüzde 10’nun üzerinde büyüyor. Bugün ürünlerimizi 190’nın üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Şu an en fazla ihracat yapılan ürünlerimiz saç müstahzarları, kozmetikler, aerosoller ve ıslak mendiller. Son dönemlerde renkli kozmetikte de iddialı bir noktaya doğru ilerliyoruz. Türk dizilerinin yurtdışındaki başarısı kozmetik sektörüne de olumlu yansıyor. Dizi karakterlerinin ve oyuncularının Türk kozmetik ürünlerini kullandığını düşünen tüketiciler Türk ürünlerine daha fazla ilgi gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre; Türk menşeili bir ürünle başka bir ülke ürünü arasındaki yüzde 30’luk fiyat farkını alıcı tolere edebiliyor. Bu da Türk markası olmanın katma değeri olarak sektöre yansıyor” dedi.

Türk kozmetik sektörünün Avrupa’da da önemli bir konumda olduğunu belirten Akyüz şunları söyledi; “Uzun yıllardır Avrupa’ya ihracat gerçekleştiren firmalarımız kaliteli üretim, AB ve uluslararası standartlarda üretim konusunda oldukça iyi bir noktada bulunuyorlar. Avrupa pazarlarına yakınlığımız da bu bölgeye ihracatta avantaj sağlıyor. Aynı zamanda Avrupa’dan ürünlerimize gelen talep Uzakdoğu ve Afrika pazarlarında da firmalarımızın algısını yükseltiyor.”

Fuarların rakipleri tanımak, yeni bağlantılar kurmak ve ihracat potansiyelini artırmak için önemli bir fırsat sunduğunu belirten Murat Akyüz, “Sektörümüzün hedef pazarlarda tanıtılmasında fuarlar önemli rol oynuyor. Yurtdışında en yüksek katılımla yer aldığımız fuarlardan biri olan Dubai Beautyworld de bunlardan biri. Türk kozmetik sektörünün gücünü yansıttığı fuarın ziyaretçilerini neredeyse her noktada ‘Turkish Cosmetics’ tanıtımları karşılıyor. Firmalarımıza her geçen yıl artan bir talep ve ilgi olduğunu görmek bizleri oldukça mutlu etti. Ülke ve sektör tanıtımı ile desteklenmeleri firmalarımız açısından da önemli bir avantaj yaratıyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Küresel enerji piyasasında roller değişti

Her ay düzenli yayınlanan KPMG ‘Petrol ve Gaz Raporu’nda küresel enerji piyasaları analiz edildi. Buna göre, ekonomik büyüme için ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bölümünü kömürden sağlayan Çin Halk Cumhuriyeti, çevresel felaketlerin kapıda olduğunu görünce geri adım attı. ABD’de iseTrump yönetimi, Oahe Gölü’nün altından petrol hattı geçirmeyi planlıyor. KPMG’nin her ay […]

Subscribe US Now

Betboo