4 bin ihracatçı 30 milyar lira teminat kullandı

admin

Geçen yılki büyümeye Kredi Garanti Fonu (KGF) destek verdiğini söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, KGF ile herkesin çok memnun olduğunu, yaklaşık 200 milyar liralık teminat verildiğini söyledi. Büyükekşi, 200 milyar liranın birçok şirketin can simidi olduğunu, ihracatçılar açısından da önemli bir kaynağın kullanıldığını vurguladı. Büyükekşi, 2016 yılında 323 firmanın KGF’den sadece 403 milyon liralık kefalet kullandığını belirterek, “KGF’den 2017 yılında yaklaşık 4 bin ihracatçı, 30 milyar lira teminat kullanmış. Bu, gerçekten son derece önemli… Göz ardı edilmeyecek bir rakam… Baktığınızda Türkiye’nin ihracatında teminat mektubu sorunu her zaman üst sorunlardan biri. Geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek 55 milyar liralık kaynağın yüzde 30’unun sadece ihracatçıya sağlanacağını açıkladı. Yüzde 30’u da yatırımlara sağlanacak ki yatırımları da çok önemsiyoruz. İhracatın artması için yeni yatırımlar olması gerekiyor. Yapılan çalışmaların ihracatımıza önemli katkıları olacak” dedi.

TİM Başkanı Büyükekşi, 2018’in ilk ayında ihracatta artış olacağını, bunu da ocak aylarında genellikle düşük ihracat gerçekleştiği için çok önemsediklerini söyledi.  Bu yıl ile ilgili çok olumlu beklentileri bulunduğunu dile getiren Büyükekşi, şöyle devam etti:

“Son derece olumlu bir gidişat var. Bu olumlu gidişat bizi ümitlendiriyor. İhracatta da çift haneli bir artış görüyoruz. Ayın 1’inde (1 Şubat’ta) ihracat rakamlarımızı açıklayacağız. Tam kesin olmamakla beraber yüzde 15 civarında bir ihracat artışı açıklamayı hedefliyoruz ve 12 milyar doların üzerine çıkacağız. Bu rakam önemli… Çünkü her yıl ocak ayları diğer aylara kıyasla biraz daha zayıf geçer, o yüzden bu artışı çok önemli görüyoruz. İnşallah 2018 yılında her ay ihracat artışı açıklayacağız ve her ay rekorlar olacak. Büyüme rakamlarında da, diğer rakamlarda da inşallah bu yıl çok olumlu bir yıl olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Y Kuşağı Girişim Dünyasında Çok Mutlu

Her yeni gelen kuşak ve teknolojik dönüşüm, beraberinde iş yapış mekanizmalarını ve biçimlerini de değiştiriyor. Baby-boomers ve X kuşağının ardından, doğumları 80 ve 90’lı yıllara denk gelen Y kuşağı da profesyonel yaşamda tırmanmaya çoktan başladı. Kurumsal hayatın getirdiği yükler her geçen gün artarken, yönetici koltuklarına oturmaya başlayan bu kuşak, aradığı […]

Subscribe US Now

Betboo