30 bin KOBİ’ye destek

admin

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, yeniden yapılanma sürecine giren ve politikalarını yeniden belirleyen KGF’nin son altı ayda yüzde 45 oranında büyüdüğünü belirterek, “Kaynağımız var, 200 bin KOBİ’yi destekleyebiliriz. İlk aşamada 50 bin firmaya ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.  Dünya Gazetesi Ankara Temsilcisi Ferit Parlak ile muhabir Canan Sakarya’nın sorularını cevaplayan Gergerli, işini geliştirip büyütmek için kredi kullanan üreticilere faiz avantajı sağlamak üzere bankalarla çalışma yapıldığı bilgisini de verdi. Yurtdışı kaynakları da devreye almak için Avrupa Yatırım Fonu ve Avrupa Yatırım Bankası ile temaslarda bulunduklarını anlatan Gergerli, aralarında 1.9 milyar lirayı bulan tek bir projenin de olduğu birkaç proje üzerinde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

21 bin KOBİ’ye kredi kullandırdı

“Bugüne kadar KOBİ’lerin yüzde 1’e yakınını desteklediniz. Kapasiteniz ve hedef nedir” sorusuna, “Biz bugüne kadar yaklaşık 21 bin KOBİ’ye kredi kullandırdık. 2 milyon KOBİ olduğunu düşündüğümüzde yüzde 1’ini desteklemişiz. Bankacılık sisteminin toplam kredilerine baktığımızda 1.555 milyar TL, KOBİ’lerin toplam kredileri 399 milyar TL. Bu yeterli değil. KGF eğer gerçekten etkin ve verimli bir yapı olarak sektöre destek verecekse, hedefimiz yüzde 10 olmalı. Bunun önünde engel yok. İlk etapta bizim çok rahat 50 bin KOBİ’ye ulaşmamız lazım, bu hedefi koyduk. Altyapı yatırımını da bu hedef için gerçekleştirdik” diye cevap veren KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, sözlerini, “KOBİ temsilcilerimiz bankaya gidip, KGF’nin kefaletiyle kredi alacağım, dediği zaman, banka bu kefaletin değerinin farkında. BDDK’nın karşılıklar yönetmeliğine göre KGF’nin kefaleti çok değerli. Banka yöneticileri ile birebir yaptığımız görüşmelerde, bu avantajın kredi kullanıcılarına yansıtılması gerektiğini iletiyorum” diye sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

'S&P, Türkiye hakkında hatalı bir karar aldı'

15 Temmuz darbe kalkışmasını Cumhuriyet tarihinde meydana gelen en ağır sorunlardan biri olarak değerlendiren F. Fethi Hinginar, sektör olarak durumu nefretle kınadıklarını belirterek, son yıllarda büyük mesafeler kat eden Türkiye ekonomisini ve sanayisinin böyle oyunlara gelmeyeceğini vurguladı. Bu bakımdan Standart&Poor’s tarafından yapılan değerlendirmeyi de eleştiren Hinginar, “Darbenin ertesi günü tüm […]

Subscribe US Now

Betboo