27 çeyrek sonunda ilk küçülme

admin

2016 yılı 3.çeyrek büyüme verileri açıklandı. Buna göre,  27 çeyrek dönem sonunda Türkiye ilk kez,  3.çeyrekte yıllık bazda %1.8 küçüldü. Beklentilerden oldukça aşağıda gelen büyüme verilerin, eski metoda göre hesaplandığını hatırlamakta fayda var. Bu gelen veriler yeni metot kapsamında hesaplanan veriler.

Bu hesaplamaya göre, cari fiyatlara 2015 yılı GSMH rakamında yaklaşık %20 artış oluştu. Aynı şekilde, 2016 yılı 1. çeyrek ve 2. çeyrek GSMH verileri ise sırasıyla %12 ve %19.3 oranında artış gösterdi. Önceki açıklanan 1. çeyrek ve 2. çeyrek  büyümeleri, %4.7 ve %3.1 iken, bu rakamlar sırasıyla %4.5 ve %4.5 olarak revize edildi. Son açıklanan %1.8’lik küçülme verisi ile birlikte, 2016 yılı için ortalama çeyreklik büyüme hızımız %2.4 düzeyinde oluştu. Bu verilere göre, 2016 yılında %2.4-%2.7 gibi bir büyüme beklenebilir.

Son olarak kişi başı milli gelir, 2015 yılı için 11.014 dolar olarak hesaplanmış. Eski hesaplamaya göre ,9.177 dolar  seviyesindeydi. Yine 2014 yılında, 10.279 dolar  olan kişi başı milli gelir, yeni hesaplamada 12.112 dolar  seviyesinde oluşmuş.

Üretim gruplarından büyümeye katkı yok

İntegral Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Direktörü Tuncay TurşucuÜretim yönünde detaylara baktığımızda, tarım sektöründe son dört çeyrektir küçülme yine devam etmiş ve 3.çeyrek  dönemde %7.7 küçülme oluşmuş. Sanayi grubundan, %1.4 küçülme almışız. İnşaat sektörü, %1.4 büyüme gösterirken, GSMH içindeki paydasında da yükseliş gerçekleşmiş. Önemli ağırlığa sahip hizmetler sektöründe ise %8.4 gibi sert bir düşüş var. Sürpriz bir gelişme olarak,  finans ve sigorta sektöründe %1.7 küçülme  görülüyor. Büyümeye pozitif katkı yapan gruplar, inşaat, bilgi iletişim, gayrimenkul faaliyetleri, mesleki idari destek hizmetleri, kamu yönetimi eğitim sosyal hizmetler, diğer hizmetler ve vergi grupları olarak göze çarpıyor. Ancak sektörler toplamından, negatif büyüme verisi gelmiş. Yani üretim grupları toplamda büyümeye katkı sağlamamış.

Devlet harcamalarında artış var

Harcamalarda, devlet harcamalarında  sert yükseliş görülüyor.Harcamalar yönünden detaylara bakarsak, yurtiçi yerleşiklerin harcamalarında %3.2’lik düşüş var. Bu önemli bir gelişme, çünkü Türkiye’nin büyümesi tüketim üzerine kurulu bir ülke. Devletin harcamalarında %24’e yakın yükseliş görülüyor. Sabit sermaye oluşumunda, yani yatırımlarda düşüş var. İhracat düşerken, ithalat büyüyor, yani büyümeye çifte negatif etki  bu gruplardan geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Formülünü kendi geliştirdiği HighGenic Silikonlu Temizleyici ile 1 yılda 3 kat büyüdü

“Akıllı Temizlik” sloganı ile ev bakım ve temizlik ürünleri sektörüne hızlı bir giriş yapan 1K Kimya, HighGenic Silikonlu Temizleyici ile çok amaçlı temizlik ürünleri alanında yepyeni bir dönemi başlattı. Kısa sürede milyonların tercihi olan HighGenic, 2016 yılını ciroda % 204’lük bir büyüme ile kapatıyor. Kimyager Sevginar Baştekin tarafından 2010 yılında […]

Subscribe US Now