Dünya Bankası G20’yi borçlar konusunda uyardı

KOBİ Postası
Dünya Bankası, G20 liderlerini daha fazla borç erteleme imkanı sağlamaları konusunda uyardı.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, cumartesi günü G20 ülkelerini borç ertelemelerini daha kalıcı hale getirmeleri konusunda uyararak 1980’lerde görülen yoksulluğun yeniden ortaya çıkabileceğini belirtti.

Malpass, G20 liderlerinin borç şeffaflığı ve yoksul ülkelere sağlanan borç erteleme imkanlarıyla ilgili kaydettikleri ilerlemeden memnun olduğunu fakat daha fazlasının gerektiğini söyledi.

“Borç indirimi ve şeffaflığı üretken yatırımları mümkün kılacaktır ve daha güçlü ve sürdürülebilir toparlanmanın temelini oluşturacaktır.” diyen Malpass, “Şimdi çok az önlem almaya karşı mücadele etmeliyiz yoksa 1980’lerdeki gibi bir borç yapılandırması ve düzensiz bir temerrüt dalgasından mustarip olabiliriz.” diye ekledi.

‘Kayıp yıllar’ olarak da anılan 1980’ler özellikle Latin Amerika ve diğer ülkelerin borçlarını ödeyememe sorunlarının baş gösterdiği ve büyümenin yavaşladığı bir dönemdi.

Koronavirüs salgınının başından beri borç ertelemeleri konusunu gündeme taşıyan Malpass, Çad, Angola, Etiyopya ve Zambiya gibi ülkelerin borç ödeme konusunda sıklığı giderek artan sorunlar yaşadını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

VARANK, MİLLİ TURBOJET MOTORU’NU TEST ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kale Grubu’nun savunma ve havacılık şirketlerinden Kale Ar-Ge’nin geliştirdiği Milli Turbojet Motoru’nu test ederek, proje hakkında bilgi aldı.  Varank, yerli havacılık ve savunma şirketi Kale Havacılık […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz