A101’İN, SOSYAL MEDYADAKİ HIZLI YÜKSELİŞİ

KOBİ Postası

Deloitte “Perakendenin Küresel Güçleri” 2020 Raporu’na göre dünyanın en hızlı büyüyen beşinci şirketi olan A101’in  sosyal medyadaki başarıları da hızla yükseliyor. 8,5 milyondan fazla takipçisi ile Instagram’da dünyanın en çok takip edilen marketi olan A101’in bu başarısını Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç değerlendirdi.

Pandemi sürecinde hayatımızdaki yeri daha da kalıcı hale gelen sosyal medyanın önemi markalar için de her geçen gün artıyor. Sosyal medya kanalları içinde yükselen trend ise Instagram. 

A101, 8,5 milyonu aşan instagram takipçi sayısı ile “Dünyanın en çok takip edilen marketi” olurken dünya “alışveriş” sıralamasında da pek çok dünya devi markayı geride bırakarak üçüncü sıraya yükseldi. BoomSocial tarafından yapılan araştırmada, dünya alışveriş sıralamasında 12.7 milyon takipçisi olan Fashion-Beauty-Lifestyle ve 11.8 milyon takipçisi olan Foot Locker’dan sonra 8,5 milyon takipçisi ile üçüncü sırada A101 yer alıyor.

Bu başarıda A101’in sosyal medyada ve dijital projelerini yöneten Pazarlama Müdürü Yeliz Yahşi Bilgiç ve ekibinin önemli payı bulunuyor.  Sosyal medya hesaplarını nihai tüketicilerine dokunmak için çok kıymetli bir kanal olarak kullandıklarını söyleyen Bilgiç, sosyal medyayı tek taraflı iletişim yapılan pasif bir platform olarak görmediklerini, müşterilerini duyacakları aktif bir iletişim kanalı olarak kullandıklarının altını çiziyor.  

A101’in sosyal medya projelerine yön veren Yeliz Yahşi Bilgiç, “Markamızla ilgili sosyal medyada haftada onbinlerce konuşma oluyor. Bunları son derece sistematik bir şekilde değerlendiriyoruz. Her bir konuşmayı ham veri olarak alıyor, sentiment analizlerini yapıyor, konulara göre değerlendirip verileri anlamlı ve aksiyona dönük bilgiye dönüştürüyoruz. Örneğin Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımızda haftalık ürünlerimizin duyurularını yaparken Youtube kanalımızda ise takipçi kitlemizin ilgisini çekecek pratik bilgiler, spor videoları, kendin yap filmleri, yemek tarifleri, uygun fiyatlarla yapılabilecek öğrenci yemekleri gibi faydalı bilgiler paylaşıyoruz.” dedi. 

Marketing Türkiye ve BoomSonar işbirliğiyle gerçekleşen “Social Media Awards Turkey” Ödüleri’nde “Zincir Marketler” kategorisinde A101’in altın madalya almasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Bilgiç sözlerini; “Türkiye’nin en büyük sosyal medya ödülleri olan Social Media Awards Turkey’de 2018 yılında aldığımız bronz madalyayı 2019 yılında gümüşe yükseltmiştik. Yürüttüğümüz kapsamlı, planlı ve etkili sosyal medya projeleri sayesinde, 2020 yılında Zincir Marketler Kategorisinde listenin tepesine çıkarak altın madalyanın sahibi olduk. Bu başarı elbette tesadüf değil, deneyimden öğrenerek ilerlediğimiz kolektif ve titiz bir takım çalışmasının sonucudur. Emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek bitirdi.

YELİZ YAHŞİ BİLGİÇ 2011 yılından beri A101 bünyesinde olan Yeliz Yahşi Bilgiç, kurumsal ve pazarlama marka iletişiminden sorumlu olarak çalışıyor. A101’in reklam, PR ve sosyal medya gibi yeni ve geleneksel mecralarda, tüm iletişim sürecini stratejiden hayata geçirme aşamasına kadar yönetiyor. Türkiye’de Çevik Prensipleri (Agile) pazarlama iletişimi süreçlerinde ilk defa uygulayan ekibin içinde olan Bilgiç, şirketin dinamik yapısı ile uyumlu olarak, müşterilerin iç görülerinin sosyal medya aracılığıyla anlık takip edilerek, hızlı, yaratıcı ve aksiyona dönük projeler üretilmesine öncelik veriyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde yazılım mühendisliği ve stratejik pazarlama ve marka yönetimi alanlarında eğitim alan Yeliz Yahşi Bilgiç, aynı zamanda Türkiye’de perakende alanında kadın yönetici yetiştiren LEAD Network Türkiye Derneği’nin Pazarlama Komitesinde çalışıyor. Yeliz Yahşi Bilgiç evli ve bir kız çocuğu sahibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarladan sofraya güvenli yolculuk nasıl olmalı?

10. Tarım, Gıda ve Soğuk Zincir Lojistiği Sempozyumunda uzmanlar tartıştı: Küresel salgın koşullarında gıdanın yolculuğu Koronavirüsle mücadele sürecinde sağlıklı gıdaya erişim hiç olmadığı kadar önem kazandı. Maltepe Üniversitesi ve Lojistik […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz