Kritik iki gün

KOBİ Postası

METİNER SEZER >> Bugün TOBB Ekonomi Şurası var. Yarın da Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı. Türkiye’nin gözü bu iki toplantıda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü verdiği “ekonomide yeni dönem”in ilk önemli adımı bu iki toplantıda atılacak çünkü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi kurmayları ile birlikte TOBB Şurası’na katılıyor bugün. TOBB, bir rapor hazırladı ve hükümetten hem sektör, hem bölge bazında nasıl bir reform beklediğini açıklayacağı bildirildi.

TOBB, kısa aralıkta pas çevirme yolunu tercih ettiği takdirde çok büyük bir risk almış olacaktır. İş dünyasının taleplerini, ekonomiyi yönetenlerle doğru bir şekilde paylaşması ve alınan kararların da takipçisi olması lazım.

Piyasa, Erdoğan’ın “seferberlik” sözünden “faiz artırımı” anladı ve döviz kuru yüzde 10’un üzerinde düştü. Bu, piyasanın hükümete tanıdığı bir avanstı. 400 – 500 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor piyasa. Eğer bu artış gerçekleşmezse, avans biter kur yükselir!

Merkez Bankası politika faizi her ne kadar yüzde 10.25 ise de örtülü uygulanan reel faiz yüzde 14.50! Enflasyon her ne kadar yüzde 12 ise de bu ay yüzde 13’e çıkması bekleniyor. Haliyle yüzde 15 oranında bir politika faizi normaldir. Faiz enflasyondan 2 puan yüksek olmalı ki, tasarruf sahiplerinin TL’ye geçmesinin bir anlamı olsun.

İktidar, son bir haftalık açıklamaları ile “düşük kur, yüksek faiz” modelini uygulamak istediği sinyalini verdi. Piyasanın beklentisi de o. Yarın 14.00’te her şey netleşmiş olacaktır.

ekoyes.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ERDOĞAN’IN “SEFERBERLİK” SÖZÜ SADECE “FAİZ ARTIRIMI” MI?

METİNER SEZER >> Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında seferberlik sözü gündemin en önemli maddesi olmaya devam ediyor. Muhalefet Erdoğan’ın verdiği bu reform sözünü “Faiz artıracaklar, ona kılıf hazırlıyorlar” […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz