ERDOĞAN’IN “SEFERBERLİK” SÖZÜ SADECE “FAİZ ARTIRIMI” MI?

KOBİ Postası

METİNER SEZER >> Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında seferberlik sözü gündemin en önemli maddesi olmaya devam ediyor. Muhalefet Erdoğan’ın verdiği bu reform sözünü “Faiz artıracaklar, ona kılıf hazırlıyorlar” şeklinde yorumladı. Değişim Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Hani siz faiz düşmanıydınız, ne oldu” diye sordu.
Erdoğan’ın “acı reçete” sözüne gelen tepkiler ise çok daha sertti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kıbrıs’a sayın Bahçeli ile birlikte gittiler. ‘Biz oraya piknik yapmaya gideceğiz’ dediler. Devlet ciddiyetine bakar mısınız” dedi ve ekledi: “Bir uçak Erdoğan için, bir uçak Bahçeli için, bir uçak bakanlar ve heyetler için, Mevlüt Çavuşoğlu için, iki uçak da korumalar için.”
İYİ Parti Lütfü Türkkan ise KKTC’ye giden uçak sayısın, nakliye uçağı ile birlikte 7 olduğunu söyledi ve “Vatandaşına İBAN gönderip para isteyen devlet bu” dedi.
hükümetin, vatandaşın faydasına olan her kararına destek vereceklerini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “18 yıldır ne yaptın arkadaş? Ne oldu da 18 yılın sonunda milletin önüne acı reçeteyi koyuyorsun? Ne istediysen yaptın” ifadelerini kullandı. Ülkede işsiz sayısının 10 milyon 287 bin olduğunu ancak işsizlik sigortasından para alanların sayısının 225 binde kaldığını bildiren Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası’nda eksi 54 milyar dolar rezervi olduğuna vurgu yapıp vatandaşa doğruların söylenmesi gerektiğini ifade etti.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise herhangi bir şart koşmadan “destek” sözü verdi. MHP lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında başlatılacak reformlarla ilgili “Muhteşem bir kalkışın yaşanacağını düşünüyorum” dedi.
Tartışılan konu yetmezmiş gibi bir de “Kanal İstanbul” da dahil edildi. İktidar, “Kanal İstanbul’un devlet politikası” olduğunu ve eleştirilemeyeceğini ileri sürdü. Kemal Kılıçdaroğlu tepkisini “Yemezler canım” şeklinde verdi ve “Bu, devlet politikasıymış. MGK’da görüşüldü mü? Özel bir yasa çıktı mı? Niye devlet politikası? Çünkü bir kişinin kararı devlet politikası sayılıyor” ifadelerini kullandı.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise “Neymiş? Devlet projesiymiş, eleştirilemezmiş! Öyle bir şey yok arkadaşlar. Kimse yeni şeyler icat etmesin. Tabi ki eleştireceğiz, yanlışlarını yüzlerine vuracağız” dedi.
Türkiye iç politikaya odaklandı ve dünya ile ilgisini kesti adeta. Ülkede olup biten uluslararası gelişmelere dahi dönüp bakamaz hale geldi! ABD Dışişleri Bakanı Pompeo dün İstanbul’a geldi. Geceyi Beşiktaş’ta bir otelde geçirdi. Sabah Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti; Patrik ile 1 saatten fazla basına kapalı görüşme yaptı. Pompeo daha önce kilise iken Mimar Sinan tarafından yerine inşa edilen Rüstem Paşa Camii ziyaret etti. Hiçbir resmi görüşme yapmadan Türkiye’den ayrıldı.
Kovid19 salgını ile mücadelede vatandaş şaşkın ve perişan. Aynı gün iki hastanede yaptırılan testin biri “pozitif”, diğeri “negatif” çıkabiliyor. En canlı örneği, Şarkıcı Aleyna Tilki. Sanatçı, aynı gün yaptırdığı iki ayrı koronavirüs testinin önce pozitif ardından negatif çıktığını açıkladı. Aleyna Tilki işini kaybetmiyor ama testi pozitif çıkan işçi işini kaybedebiliyor!
Kabine Toplantısı’ndan sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonları 10-20 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini bildirdi. Erdoğan, detayların İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulacağı bilgisini paylaştı.

www.ekoyes.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

MÜSİAD EXPO 2020 Ticaret Fuarı başladı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Yatırımcı ile girişimciyi bir araya getirecek organizasyonda (MÜSİAD EXPO), yeni iş alanlarının oluşması sağlanarak Türkiye’deki istihdama doğrudan katkı yapılması […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz