PAZARLAMA DUAYENLERİNDEN UYARI: EKONOMİK BÜYÜME EN ERKEN 2 YIL İÇİNDE BAŞLAR, DİJİTAL DÖNÜŞÜM ARTACAK

KOBİ Postası

Aralarında “Modern Pazarlamanın Babası” Prof. PHILIP KOTLER’in de olduğu 80’den fazla pazarlama gurusunun katıldığı eWorld Marketing Summit (eWMS) tüm dünyada büyük ilgi gördü. 104 ülkede 2 milyondan fazla kişi 48 saat boyunca pazarlama duayenlerinin yeni normalle ilgili taktik ve stratejilerini merakla dinledi.

“Kritik Zamanlarda Fikirler” başlığıyla düzenlenen zirveye 50 farklı ülkeden konuşmacı katıldı. Amerikan Pazarlama Birliği Başkanı RUSS KLEİN, inovasyon yönetimin en önemli kâşiflerinden Dr. ROBERT G. COPPER, dünyanın en tanınmış sosyal pazarlama uzmanlarından NANCY LEE; dijital guru  PROF. MARC OLIVER OPRESNIK, Telenor CEO’su IRFAN WAHAB KHANI, Markalaşma gurusu PROF. DAVID AAKER’ın da aralarında bulunduğu 80’den fazla pazarlama gurusu yeni normaldeki müşteri profilinin değişiminden yapay zekaya, yeni Pazar trendlerinden gelecek dönem stratejilerine yön verecek bir çok konu ele alındı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Prof. Philip Kotler, Covid-19 nedeniyle özellikle Asya ülkelerinde yoksulluğun artışa geçtiğini, ekonomiyle birlikte birçok gencin eğitim ve kariyerinin derinden zarar gördüğünü ifade etti. Şirketlerin nakit rezervlerini ellerinde tutabilmek için bankalara ve tedarikçilere ödemelerini geciktirdiğini, tüketicilerin de acil ve önemli ihtiyaçları için daha fazla harcama yaptığını belirten Kotler, bazı sektörlerde hızlı düşüşler olurken, özellikle dijital satın alımlarda hızlı yükseliş olduğuna dikkat çekti.

Prof. Kotler, pandemiyle birlikte yerel üretiminin öneminin arttığını vurgulayarak, “Birçok şirket bugün ihtiyacı olan hammaddeyi ve malzemeyi kendi üretmek yerine yurtdışından düşük fiyata satın alıyor. Ancak şu an bu şirketler, üretimleri için gerekli olan bu ürünlerin kendi ülkelerinden üretilmesinin gerekliliğini anladı. Covid-19, geleneksel kapitalizmden sosyal kapitalizme geçişi teşvik ediyor” dedi.

Tüketicilerin de online alışverişe yöneldiğini ve salgının ikinci dalgası olacağı korkusuyla harcamalarını azalttığını belirten Kotler, artık tüketicilerin evde çalıştıklarını, evde eğlendiklerini ve evde yemek yediklerini söyledi.

Prof. Kotler, pandemi sonrasıyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sağlık, gıda, bankacılık ve finans sektörü, inşaat, üretim ve büyük şirketler salgın sürecinden hızlı bir iyileşme göstererek çıkacaktır. Ancak restoranlar, barlar, küçük işletmeler, oteller, havayolu şirketleri, okullar ve müzelerin bu süreçte daha yavaş iyileşme gösterecektir. Kısa dönemli iyileşme stratejileri, dijital pazarlama, müşteri hizmetleri yatırımları, reklam çalışmaları ve marka aktivizmini artırmakla olacaktır. Uzun dönemli iyileşme stratejileri ise şirketlerin pazardaki maliyet, talebin gelecek seviyesinin tahlil edilmesi ve şirketin gelecekte ne seviyede olacağına karar vermesiyle bağlantılı olmalıdır. Covid-19 sonrası toparlanma “U” şeklinde olacaktır. Ekonomide tam istihdamın ve yıllık yüzde 2’lik ekonomik büyümenin gelecek 2 ila 4 yıl içerisinde sağlanacağını düşünüyorum.”

Türkiye adına Özgül Özkan Yavuz ve Şekib Avdagiç konuştu

eWMS’te Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı ÖZGÜL ÖZKAN YAVUZ da destinasyon pazarlamasıyla ilgili bir konuşma yaptı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre geçen yıl turizm ve seyahat endüstrilerinin dünya genelinde istihdamın yüzde 10’unu desteklediğini belirten Yavuz, “Bu yıl, sektör için gerçekten umut verici bir yıl gibi görünüyordu ancak pandemi, turizm sektörlerinin her bölümünü etkiledi” dedi.

Salgının uluslar arası turizmde yüzde 60-80 oranlarında düşüşe yol açacağı şeklinde tahminler olduğunu ifade eden Yavuz, “Bu zorlukların üstesinden gelmek için, çeşitli paydaşlar arasında koordinasyonu ve iş birliğini sağlamamız gerekir. Güçlü stratejilere ihtiyacımız var. Birbirimizle dayanışma içinde olmalıyız. En önemlisi, temkinli iyimserliğimizi korumalıyız. Sürdürülebilir turizm politikalarını sürdürebilirsek, bu pek çok alanda önemli kazanımlar sağlayacaktır” diye konuştu.

İstanbul’un önemi artacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ŞEKİB AVDAGİÇ ise zirvede yaptığı konuşmada, mevcut ve geliştirilecek olanaklarla küresel bir tedarik üssü olarak İstanbul’un, 3A diye kısaltılan Avrupa, Asya ve Afrika için “daha yakın, daha hızlı, daha esnek ve daha güvenli” bir eksende, yeniden konumlandırılmasının, İstanbul’a ve Türkiye’ye rekabetçi bir üstünlük sağlayacağını söyledi.

İstanbul’un marka şehir olarak pandemi sonrasında önemini artıracağını belirten Avdagiç, deniz, demir ve karayolu taşımacılığı bakımından “hub” olma özelliğine sahip olan İstanbul’un jeo-stratejik açıdan da lojistik merkez olmaya çok elverişli olduğunu ifade etti.

Avdagiç, “pandemi sürecinin küresel ölçekte tedarik ve lojistikte aksamalar yaşandığını, pazarın talebi karşılayamadığını vurgulayarak, “Bu durumda İstanbul gibi bölgesel anlamda tedarik ve lojistik desteklerin çok daha hızlı verilebileceği konumlar çok önemli hale geldi. Güçlü ve esnek çalışabilen KOBİ kapasitesi, genç ve enerjik insan kaynağı ve kültür ile sağlık alanındaki potansiyeli ile birlikte dikkate alındığında pandemi sonrasında İstanbul destinasyonunun çok sayıdaki mal ve hizmet bakımından tedarik ve lojistik ihtiyacının optimum karşılanabileceği bir merkez olma ihtimalini artırmıştır” diye konuştu.

Büyük markaların etkisi azalıyor

eWMS’te Amerika’nın en yaratıcı tasarımcısı seçilen, 800 ödüllü PepsiCo Global Baştasarım Yöneticisi MAURO PORCINI ise konuşmasında, pandemi sürecinde tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini, doğru reklam stratejisi izleyen küçük markaların da ulaşılabilir olduğunu belirterek, “Böylelikle büyük markalar artık yeni start-uplar ile pazarı paylaşmak zorunda kalıyorlar. Bu sadece Pazar paylaşımıyla sınırlı kalmıyor, tüketici davranışları üzerindeki etkileri de azalıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KolayPeyk, işverenlerin yükümlülüklerini kanuni açıdan ispatlamalarını sağlıyor

İş kanunları kapsamındaki kayıt ve belgeleri dijitalleştiren KolayPeyk Platformu, işverenlerin yükümlülüklerini kanuni açıdan ispatlamalarını sağlıyor. Turizm, lojistik, gayrimenkul, sağlık, perakende gibi tüm sektörlerdeki işverenler, çalışanlarına yaptıkları yazılı bildirimlerini KolayPeyk Platformu üzerinden yaptıklarında, […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz