KOZMETİK SEKTÖRÜ 2 YIL İÇİNDE 429 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

KOBİ Postası

Pandemi süreci sonrası, yaşanan değişimle beraber kozmetik sektörü de büyümeye devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da, 2009 yılından itibaren kozmetik sektöründe her yıl ortalama yüzde 10 oranında bir büyüme yaşandığını ortaya koyuyor. Ayrıca, verilere bakıldığında makyaj malzemelerinin yanı sıra temizlik ve hijyen ürünlerini de kapsayan sektörde, dezenfektan ihracatı yüzde 815.75, kolonya ihracatı yüzde 228.99, sabun ihracatı ise yüzde 43.65 artış gösterdi.

E-ticaret verileri de Mart ayının ilk haftasından bu yana yeni ve aktif kullanıcılarda istikrarlı bir artış gösteriyor. Özellikle karantinada gönüllü olarak yaşayan ve zorunda kalmadıkça dışarı çıkmayan insanlar, bu ürünleri online olarak sipariş etmeye başladı. Araştırmalar da, salgın döneminde internetten yapılan aramalarda en çok temizlik, kolonya ve dezenfektan ürünlerinin aratıldığını ortaya koyuyor.

Açıklanan son verilere göre ise, kozmetik sektörü 9.4 milyar lira, temizlik ürünleri sektörü 8.7. milyar lira ve hijyenik kağıt sektörü de 8.3 milyar lira olmak üzere toplamda 26.4 milyar liralık pazar payına sahip. Gelecek taleplerle ise yakın zamanda 30 milyar liralık hacme ulaşması bekleniyor.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Kongre Başkanı Fuat Arslan, bu kapsamda 4-5 Aralık 2020’de, Türkiye’de ilk ve tek olan “Uluslararası Kozmetik Kongresi” ni online olarak düzenleyeceklerini söyledi.

Güzellik tanımlarına bakıldığında, her toplumun güzellikle ilişkisi farklı dinamikler üzerinden ilerliyor. Bu kapsamda, 4’üncüsü düzenlenecek kongrenin bu yılki ana teması “Etnokozmetik” olacak. Kongrenin açılışını yapacak İlber Ortaylı, konuşmasında Dünya başlığı altında tarih, güzellik, ekonomi ve tüketici davranışları konularına yer verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AVM Perakende Ciro Endeksi Eylül ayında 293 Puana Ulaştı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin Eylül ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ağustos 2020 […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz