Korona aşısı bulundu haberi üzerine turizm hisseleri uçtu

KOBİ Postası

Alman BioNTech ve ABD’li Pfizer’ın işbirliğiyle geliştirilen koronavirüs aşısının yüzde 90 oranında başarı gösterdiğinin açıklanması her alanda olduğu gibi turizmde de bir heyecan yarattı, heyecan borsada işlem gören turizm şirketlerini hisse fiyatlarını uçurdu.

BioNTech’in Türk CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, bu aşıya ilişkin yaptığı açıklamada “Ocak ayında Avrupa ve ABD’de aşının ilk birkaç milyon dozluk dağıtımını planlanıyoruz” dedi. Şahin, Sağlık Bakanlığı ile yapılacak protokol çerçevesinde 2021’in ilk 3 ayı içinde Türkiye’nin de ihtiyacı kadar aşı dozunu karşılamak istediklerini belirtti.

ABD’deki ilacın denemelerde yüzde 90 etkili olduğu haberi üzerine borsada işlem gören turizm şirketlerinin hisse senetlerinin fiyatları şöyle arttı:

EasyJet % 30 

TUI% 23 

IAG % 35

Ryanair % 12 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sağlık sektörünü geleceğe taşıyacak 10 parametre

SANKO Üniversitesi ve Turkishtime’ın iş birliğinde düzenlenen “Sağlık Sektörünü Geleceğe Taşıyacak Ar-Ge Stratejileri” Online Ortak Akıl Toplantısı sağlık sektörünün temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıda, COVID-19 ile başlayan yeni süreçte sağlık […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz