İhracatta değer yüzde 0.1, miktar yüzde 5.4 arttı

KOBİ Postası

İhracat birim değer endeksi Eylül’de yıllık bazda yüzde 0.1 ve aynı dönemde ihracat miktar endeksi yüzde 5.4 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, aynı dönemde değer endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 2.1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1.6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1.5 artarken, yakıtlarda yüzde 38.7 azaldı.

Miktar endeksi de aynı dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 2.6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19.5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7.8 artarken, yakıtlarda yüzde 20.5 azaldı. Bu dönemde ithalat birim değer endeksi yüzde 2.1 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3.6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1.6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8.1 ve yakıtlarda yüzde 29.5 azaldı.

İthalat miktar endeksi de aynı dönemde yüzde 23.8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 5.9 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16.2, yakıtlarda yüzde 10.8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 16.7 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BRAND WEEK ISTANBUL DÜNYA SORUNLARINA YARATICI ÇÖZÜMLERİ TARTIŞTI

Türkiye pazarlama ve iletişim endüstrisini, dünyanın en yaratıcı zihinleri ve işleriyle buluşturmayı hedefleyen Brand Week Istanbul, üçüncü gününde de farklı konu ve konukları ağırlamaya devam ediyor. Mucize Doktor’un başarılı oyuncusu […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz