Fahiş zam yapan 208 firmaya ceza

KOBİ Postası
Ticaret Bakanlığı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun fahiş fiyat artışı yapan 208 firmaya, toplam 6 milyon 870 bin lira idari para cezası kestiğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat artışı şikayetlerine ilişkin cezalarla ilgili son verileri paylaştı.

Buna göre gelen şikayetler ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun yaptığı incelemeler kapsamında 1861 dosya karara bağlandı.

Bu kapsamda Kurul tarafından fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 firmaya toplam 6,87 milyon TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

İdari yaptırıma konu uygulamaların, 166’sının toptan sebze ve meyve, 20’sinin temel gıda ürünü ve diğer ürünlerle ilgili olduğu görüldü. Öte yandan 788 başvurunun incelemesi ve savunma sürecinin devam ettiği açıklandı.

Reklam Kurulı denetimleri devam ediyor

Diğer taraftan ürünlerin fiyatlarındaki haksız artışlar ve Kovid-19 salgını kapsamında Reklam Kurulunca yürütülen denetimler neticesinde 303 firma/şahıs hakkında toplam 13,3 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Bakanlığın Ticaret İl Müdürlükleri tarafından 2020 yılı ilk 8 ay itibariyle fiyat etiketi düzenlemeleri kapsamında 16 bin 936 firma denetlenirken, aykırılığı tespit edilen 2 bin 997 ürün etiketi için 1,2 milyon TL tutarında para cezası uygulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Akıllı Telefon Gizlilik ve Güvenlik Rehberi

Microsoft Ekim ayında Android telefon kullanıcılarını yeni bir fidye yazılımına karşı uyardı. Akıllı telefonlarımızın içinde bulunan kişisel veri ve bilgilerin akıllı telefonun kendisinden daha değerli olduğu bir gerçek. Banka hesap […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz