Akıllı Telefon Gizlilik ve Güvenlik Rehberi

KOBİ Postası

Microsoft Ekim ayında Android telefon kullanıcılarını yeni bir fidye yazılımına karşı uyardı. Akıllı telefonlarımızın içinde bulunan kişisel veri ve bilgilerin akıllı telefonun kendisinden daha değerli olduğu bir gerçek. Banka hesap bilgileri, e-posta bilgileri, çevrimiçi kullanılan platformların bilgileri, galeri ve çok daha fazlası akıllı telefonlarda mevcut.

Wesocial ve Hootsuite tarafından oluşturulan 2020 Dijital Raporuna göre, dünyada 5.6 milyar mobil telefon kullanıcısı ve 4.54 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. İnternet trafiğinin yarısından fazlasını yüzde 53.3 ile mobil telefonlar oluşturuyor. Bunun anlamı siber saldırganlar için akıllı telefon kullanıcılarının bilgisayar ve tablet kullanıcılarına göre daha büyük bir hedef olduğunu ortaya koyuyor.

Akıllı telefonlardaki kişisel veriler işletim sistemi, uygulama, kötücül yazılım ve Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden gerçekleştirilen saldırılar ile ele geçirilebilir.

1.   Akıllı Telefon (iPhone ve Android) için VPN

Akıllı telefon (iPhone ve Android) için VPN kullanarak havaalanı, kafe, otel gibi alanlarda şifre olmadan bağlanılan ortak Wi-Fi ağlarında ortadaki adam (Mitm) saldırılarından korunabilirsiniz.

VPN programları Wi-Fi ağlarında cihazların internet trafiğinin gizli ve güvende olmasını sağlar. Örneğin, akıllı telefon ile havaalanında otomatik olarak şifresiz Wi-Fi ağına bağlanıldığında ağ operatörü telefonun internet trafiğini görebilir.

Siber saldırganlar Mitm saldırısı ile şifresiz olan Wi-Fi ağlarında cihazların internet trafiğine sızar. Bu şekilde internet trafiğinde değişiklikler yapabilir veya cihaza kötücül yazılım dahi  sızdırabilir. Kişisel veri ve bilgiler, Mitm saldırısı ile siber saldırgan tarafından ele geçirilebilir.

VPN programı ile akıllı telefonunun internet trafiği Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) ve 256 bit anahtar ile internet trafiği şifrelenir. AES-256 bit ile yapılan şifrelemenin bir siber saldırgan tarafından deşifre edilmesi imkansızdır çünkü bu bir kaba kuvvet saldırısı ile çok uzun yıllar sürecektir.

2.   Telefonunuzdaki Uygulamaları Kontrol Edin

Akıllı telefonunuzdaki kişisel veri ve bilgilerin her zaman siber saldırı ile ele geçirilmiyor. Telefonunuzdaki uygulamalar da kişileriniz, arama ve mesaj kayıtlarınız, internet verileriniz gibi kişisel veri ve bilgilerinizi kaydediyor olabilir.

Android ve iOS, cihazlardaki akıllı telefonların tam olarak neye erişip erişemediğinin kontrol edilmesi için geliştirmelerde bulunmuştur. Bu şekilde bir uygulamanın kişiler listesi, galeri, takvim gibi veriler haricinde kamera ve mikrofona erişip erişmediğini görebilirsiniz.

Android

  • Android telefonlarda Ayarlar > Uygulamalara giriş yapılarak indirilen uygulama listesi görüntülenebilir.
  • Daha sonra uygulamalar arasından seçim yapılarak sahip olduğu İzinler görüntülenebilir.

iOS

  • iOS telefonlarda Ayarlar > Gizliliğe giriş yapın.
  • Konum Servislerini buradan kapatabilir veya hangi uygulamanın ne zaman konumunuza ulaşabileceğini seçebilirsiniz.
  • ‘’Takip Etme’’ seçeneğini kapatın ve uygulamaların sizi takip etmesini engelleyin.
  • Ayarlara giriş yapıldığında aynı zamanda bütün uygulamalar görüntülenir. Uygulamalar arasından seçim yapılarak bir uygulamanın hangi izinlere sahip olduğu görüntülenebilir. İzinler kontrol altına alınabilir.

3.   Güçlü Şifre Oluşturun

Akıllı telefonunuzda her zaman ekran şifresi oluşturun. Telefonunuzun çalınması, kaybolması durumunda veya bir yerde bir süre bıraktığınızda üçüncü partilerin erişmesini engelleyin.

6 rakamdan oluşan şifreler kaba kuvvet saldırısı ile çözülmesi zor şifrelerdir. Şifrenizi evcil hayvanınızın ismi, doğum tarihiniz gibi erişilebilir bilgiler üzerinden oluşturmaktan kaçının.

Akıllı telefonunuzda bulunan hesapların şifrelerinin birbirinden farklı olmasına özen gösterin. Bunun için bir parola yöneticisinden yararlanabilirsiniz.

4.   Akıllı Telefonunuzu Güncel Tutun

Akıllı telefonunuzun işletim sistemini ve içindeki uygulamaları her zaman güncel tutun. Güncellemeleri ertelediğinizde mevcut bir kötücül yazılıma maruz kalabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda güncel olmayan işletim sistemi veya uygulama kullanmak siber saldırganların oluşan güvenlik açıklarından yararlanmasına sebep olabilir.

5.   İyi Bir Antivirüs Programı Kullanın

Akıllı telefonunuzda ücretsiz antivirüs kullanmayın. Ücretsiz olan uygulamaların kişisel veri ve bilgilerinizi kaydettiğini unutmayın.

Bilinen bir antivirüs programı kullanarak telefonunuzu kötücül yazılımlardan koruyabilirsiniz.

6.   Google Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarını Yönetin

Öncelikle Google’ın aktivitelerinizi nasıl kaydettiğini görmek için Google’ın ‘’About Me’’ sayfasını ziyaret edin.

İkonlarda değişiklik yaparak bilgilerinizin ‘’Private’’ yani sadece sizin tarafından görülmesini sağlayın.

Google, web, uygulama ve konum aktivitelerini, konum geçmişinizi, ses aktivitelerini, Youtube arama ve izleme geçmişini kaydeder. Google Gizlilik kontrolünü bu sayfadan kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz.

Google’ın günümüzde bir sektör titanı haline gelmesinin sebebi kullanıcının verilerini kaydetmesi, incelemesi ve bunu hem uygulamalarını geliştirmek hem de reklam amaçlarıyla kullanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

MediaTek’in HyperEngine Oyun Teknolojili G Series Ürün Ailesi ve Türkiye’deki İş Birlikleri

“Akıllı telefonlarda görülmedik oyun ve streaming deneyimi” Dünya teknoloji devi MediaTek, ülkemizde küresel ve yerli akıllı telefon ve tablet markalarının yanı sıra akıllı TV ve modem gibi yerli cihaz ve […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz