Prof.Dr. Emre Alkin ekonomide son gelişmeleri yorumladı

KOBİ Postası

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin, Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanması ile ABD seçim sonuçlarını değerlendirirken “Büyük bir belirsizlik denizinin dalgalarında yola devam ederken, artık biraz umutlanmak istiyorum” ifadesini kullandı. 

Uysal, yanlış kararlarıyla gitti 

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınmasına şaşırmadığını belirten Emre Alkin şöyle konuştu: 

“Murat Uysal Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmasından itibaren durumu gayet iyi idare ediyordu. Ancak bu istikrarını 22 Ekim’deki faizi sabit tutma kararıyla bozmuştu. Napolyon (son yaptığın iş güzel olsun) demiş. Maalesef Murat Uysal’ın son yaptığı iş güzel olmadı. Uysal’ın Merkez Bankası Başkanlığı sırasında aldığı yanlış kararların Türkiye’yi getirdiği nokta hükümeti de mahcup eden bir hal aldı, enflasyon, işsizlik, büyüme, kur istikrarı ve diğer hedefleri patikadan çıkaracak hale getirdi. Faizler bir anda yüzde 12’den yüzde 18-20 arasına yükseldi. Özetle herkesin düzenini bozdu, keyfini kaçırdı.” 

Ağbal’a zaman tanınmalı 

Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yakından tanıdığı bir isim olduğunu kaydeden Emre Alkin şunları söyledi: 

“Naci Ağbal, iş dünyasının yakından tanıdığı, sert olmayan ama dikkatli bir üslupla konuşan, karşısındakini dinleyen aynı zamanda nüktedan bir yönetici. Ancak gelir gelmez kendisinden radikal bir hamle beklemiyorum. Bürokrasi kökenli, acele etmeyecektir. Bu sebeple uzmanlar kendisine bir süre tanımalı.” 

“Trump saatli bomba idi, gitti”

ABD’deki Başkanlık seçimi sonuçlarını da değerlendiren Emre Alkin, “Trump hala yenilgiyi kabul etmiyor ama normaldir. Zaten Başkanlığı süresince de başka bir evrende yaşıyormuş gibi davranıyordu. Seçildiği ilk günden beri Trump’ın ABD Başkanlığına yakışmadığını hep söyledim. Vergi kaçıran, ırkçı, cinsiyetçi ve birçok konuda cahil bir adamın Amerika’yı idare etmesi saatli bombanın üzerine oturmak gibi bir şeydi zaten” dedi. 

Albayrak’ın istifası meselesi 

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa haberinin de gündemin en flaş gelişmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emre Alkin, “Teyit edilemedi ama yeterince etki bıraktı diyebilirim” ifadesini kullandı. Alkin, bu konuda durumun netleşmesinden sonra değerlendirme yapmanın daha doğru olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tercihi Ege’den Yana Olanlar İçin En Güzel Alaçatı Otelleri

İzmir’in gözde turizm beldelerinden Alaçatı, her yaz gençleri, aileleri ve yeni evli çiftleri unutulmaz tatil anıları kazanacakları kusursuz bir atmosferde ağırlamaktadır. Masmavi denizin, eğlenceli organizasyonları ile plajların, eşsiz doğanın ve […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz