ABD: İstihdamda 580 binlik artış, işsizlik %6,9 seviyesine geriledi

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >>

ABD’de Ekim ayında 661 bin artması beklenen istihdam beklentinin biraz altında 580 bin artarken, %7,7’ye inmesi beklenen işsizlik %6,9 seviyesine gerilemiş oldu. Önceki iki ayın net revizyonu 15 bin olurken, özel sektör bir önceki ayın 892 binlik artışının sonrasında 906 bin arttı. Özel sektörün 700 bin istihdam yaratması bekleniyordu, ancak hafta içinde açıklanan ADP bu konuda biraz negatif sinyaller vermişti. Özel sektörden gelebilecek sıkıntının gelmemesi, Ekim NFP’nin pozitif gelmesinde etkili oldu. İşsizlik oranının %7,9’dan %6,9’a gerilemesi ise, mali teşvik paketi müzakerelerini kızıştıracak nitelikte.. PMI verilerinin de hala büyüme bölgesinde kaldığı bir ortamda, Cumhuriyetçilerin “ekonominin aslında o kadar da kötü olmadığı” argümanını güçlendirebilir.

Katılım oranı %61,4’ten %61,7’ye gelirken, hane halkı istihdamındaki değişim önceki 275 binden 2.243.000’e geldi. İmalat sektörü istihdam artırmaya devam ediyor, bir önceki ayın 60 binlik artışından sonra 38 binlik bir artış söz konusu. Ancak virüs salgını hizmet sektörünü daha derinden vuracağı için, ekonomideki asıl yavaşlama bu kanaldan gelecek. Ortalama saatlik kazançlar aylık %0,1, yıllık %4,5 seviyesinde. Bu oranda ekonomi yavaşladıkça yapay artışlar göreceğiz, çünkü krizin derinleşmesi düşük ücretli istihdamın yine dışarıda kalacağı anlamına geleceği için gerçek bir gelir artışı etkisini yansıtmayacak.

Biden, Georgia’dan sonra Pennsylvania’da da öne geçti. Trump’ın danışmanlarından aldığı tavsiyeyle yenilgiyi kabul edeceği söyleniyor. Bu da Yüksek Mahkeme süreci olmayacak demek.. Bu seçim belirsizliğine bağlı oynaklık ihtimalini ortadan kaldırır. Biden trading, mali genişleme ve Senato’daki Cumhuriyetçilerle müzakere durumlarına bakarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dünya Bankası-IMF 2021 Fas toplantıları bir yıl ertelendi

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), 2021 Ekim ayında Fas’ta yapılması planlanan yıllık ortak toplantıları bir yıl ertelendi. Fas Krallığı, Dünya Bankası Grubu ve IMF tarafından yapılan ortak açıklamada, […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz