Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez gündemi değerlendirdi “ABD’deki yeni tablo Türkiye için büyük değişiklik yaratmayacak”

KOBİ Postası

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez’in katılımıyla gerçekleşen Çarşamba Buluşmaları’nda ABD Başkanlık seçimleri ve Merkez Bankası’nın son faiz kararı ele alındı. Dr. Eğilmez, Biden’ın az farkla da olsa kazanacağının görüldüğünü, ancak Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu korumaya devam etmesinin güçlü olasılık olduğunu belirterek, bunun Türkiye için iyi bir kompozisyon olduğunu belirtti.

Altınbaş Üniversitesi’nin gelenekselleşen Çarşamba Buluşmaları, yeni eğitim döneminde internet üzerinden devam ediyor. Altınbaş Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez’in katılımıyla gerçekleşen Ekonomi Söyleşileri’nde “2021’e doğru Türkiye” konusu ele alındı.

ABD SEÇİMLERİ DEĞERLENDİRMESİ

Dünyanın bir kaos ortamından geçtiğini belirten Dr. Mahfi Eğilmez, Amerika’daki seçimlerde Demokrat Parti’nin adayı Biden’ın az farkla da olsa kazanacağının görüldüğünü, ancak Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu korumaya devam etmesinin güçlü olasılık olduğunu belirterek, bunun Türkiye için iyi bir kompozisyon olduğunu belirtti. Dr. Eğilmez, “Biden’ın elinin çok serbest olmaması biçim için iyi. Amerika’daki yeni tablo Türkiye için çok büyük bir değişiklik yaratmayacak” dedi. Eğilmez, Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçiler’deyken Biden’ın Türkiye aleyhindeki adımları rahatça atamayacağını kaydetti.

Prof. Dr. Işın Çelebi ise Amerika’da seçimlerin sonuçlanmasının ve yeni başkanın belli olmasının çok gecikebileceğini beilrterek, “Şubat ayındaki yemin töreninden bir hafta önceye kadar yeni Başkan belli olmayabilir” dedi.

“MERKEZ BANKASI’NIN ALAN AÇTIĞI TEZİ DOĞRU DEĞİL”

Prof. Dr. Emre Alkin, Prof. Dr. Işın Çelebi ve Dr. Mahfi Eğilmez, programda dolardaki yükselişi ve Merkez Bankası’nın son faiz kararını da ayrıntılı biçimde ele aldılar.
Merkez Bankası’nın Ekim ayında faizi artırmayarak yüzde 10.25’te sabit bırakmasını değerlendiren Prof. Dr. Emre Alkin, banka yönetiminin bu kararla ‘alan açtığı’ tezine katılmadığını belirterek, “Para politikası toplamı sıfır olan bir oyun. Merkez Bankası kendisine alan açmak için dövizin yükselişine, enflasyon bekleyişlerinin ve büyüme patikasının bozulmasına neden oldu” dedi. Prof. Dr. Alkin, Merkez Bankası’nın kararının Hükümet’in ekonomik büyüme, fiyat istikrarı ve istikrarlı kura odaklı kendi politikası açısından da yanlış olduğunu belirtti. Prof. Dr. Alkin, Merkez Bankası’nın Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerini sıfırlayıp, Açık Piyasa İşlemleri kapsamında Türk Lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemlerini durdurmasının da yanlış adımlar olduğu görüşünü savundu.

Dr. Mahfi Eğilmez ise Merkez Bankası’nın bağımsızlığının önemine dikkat çekerek, “Para basma yetkisi Hükümetlere bırakılmayacak kadar ciddi bir şey” dedi. Eğilmez, aksi takdirde iktidarların istedikleri kadar para basıp enflasyon yaratacağını ifade etti. Merkez Bankası’nın son dönemde uyguladığı, politika faizini artırmadan diğer kanallardan örtülü faiz artırımına gitme politikasının etkisiz kaldığını da belirten Dr. Eğilmez, “Doğrudan doğruya politika faizini artırmak gerekiyor” dedi.
Enflasyonun ana nedeninin kur olduğunu belirten Eğilmez, “Dolayısıyla Merkez Bankası’nın ‘Bizim bir kur politikamız yok’ demesinin bir anlamı yok” değerlendirmesi yaptı. Bununla birlikte faiz artırımının tek başına çözüm getiremeyeceğini de belirten Eğilmez, “Bizim risk yaratan bir ekonomi olmaktan çıkıp riskleri düşürmemiz gerekir” dedi. Dr. Mahfi Eğilmez, sadece Merkez Bankası’nın dolardaki yükselişi önlemek için son bir yılda 40 milyar dolardan fazla satış yaptığına da dikkat çekerek, “Faiz yükseltilmiş olsaydı o para rezervlerde kalırdı” dedi.

“MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Prof. Dr. Işın Çelebi de, Türkiye’nin 3-4 aylık ithalatını karşılyacak kadar net döviz rezervine sahip olması gerektiğini belirterek, “Yıllık ithalat 200 milyar olduğuna göre yaklaşık 50 milyar dolarlık net rezervin bulunması gerekiyor” dedi. Çelebi, Merkez Bankası’nın net rezervinin 22 milyar dolar olduğunu, Swap’la bankalardan alınan dövizler çıkarıldığında rezervin eksi 48 milyar dolara indiğini belirtti. Merkez Bankası’nın bağımsız kılınması gerektiğini belirten Çelebi, “Merkez Bankası bağımsız olmayınca ekonomi dikiş tutmuyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AB'den kara para hamlesi

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarının video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu. Toplantıda, mali suçlarla ilgili konuların ele […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz