İstihdam raporu, Biden ve topal ördek konusu, Fed QE-enflasyon ilişkisi…

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >>

ABD’de Eylül ayında 661 bin istihdam artışına işaret eden raporun ardından, yarın açıklanacak olan Ekim tarım dışı istihdam raporunda da 600 bin kişilik bir artış olması bekleniyor. İşsizlik oranının %7,7’ye düşmesi beklenirken, özel sektörün ise 700 bin yeni iş pozisyonu yaratması bekleniyor. Özel sektörde işe alımlar devam ederken, kamu sektöründe seçimler öncesindeki yapay istihdamın Ekim ayında da azalacağı görülüyor.

Eylül ayında işgücü piyasası artış göstermeye devam etse de, istihdam artış hızı önemli ölçüde yavaşladı. Yaklaşık 661 bin kişilik istihdam artışı, toparlanmada şimdiye kadar görülen en küçük tarım dışı istihdam artışıydı ve çalışan kişi sayısını salgın öncesi zirvenin yaklaşık 10.7 milyon altında bırakıyor. İşsizlik oranı da yine de %7.9’da kalmıştı, ancak güçlü PMI verileri göz önüne alındığında, Ağustos’taki %8.4’ten ve Ekim’de düşüşünü sürdürmesi muhtemel. Buna rağmen, istihdam piyasası hala zayıf ve insanlar işsizlik yardımlarına ihtiyaç duyuyorlar. Özel sektör istihdamı, dün açıklanan ADP ile paralel gelirse ve kamu istihdamının da beklendiği gibi azaldığını görürsek, çok zayıf bir veri ile karşı karşıya olacağız. Destek paketi gecikecek olursa, istihdam piyasasında daha fazla zayıflama göreceğiz.

Biden başkanlığa hazırlanırken, muhtemelen Cumhuriyetçi bir Senato görecek olmamız nedeniyle devasa büyüklükte bir mali destek söz konusu olamayacak. İşsizlik ve gelir eksikliği çok önemli bir sorun ve ekonomideki talep düzeyinin sıkıntıya girmesi şirketleri daha çok zorlayacak. Biden, eğer kazandığı kesinleşirse Ocak’ta koltuğa oturacak. Paket ise o kadar bekleyemez. Bu akşam kararlarını açıklayacak Fed’in ortalama enflasyon hedeflemesini uygulayabilmesinin yolu, talebin biraz enflasyon yaratmasından geçiyor. QE ve enflasyon ilişkisi kurulamazsa parasal teşvikler işlevini yerine getiremiyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KOÇ HOLDİNG YILIN İLK 9 AYINDA 125,7 MİLYAR TL KONSOLİDE CİRO ELDE ETTİ 6,1 MİLYAR TL KOMBİNE YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİ

Koç Holding, 2020 yılının ilk 9 ayında konsolide bazda toplam 125,7 milyar TL gelir elde ederken 6,1 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdi. İlk 9 ay finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz