E-TİCARETİN 7 PÜF NOKTASI

KOBİ Postası

Dünyanın dört bir yanında yaşanan 11 Kasım indirimleri, tüketicilerin ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılamaları için fırsat sunarken, MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, e-ticaret ve s-ticaret ile büyümek isteyen firmalara önerilerde bulunuyor.

Koronavirüsle birlikte e-ticaret sektörü beklenenin üzerinde bir grafik sergiledi. Globalde her yıl yüzde 30 büyüyen sektörün, 2021 yılında 5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor ve yine yapılan araştırmalara göre 2022 yılına kadar dünya ekonomisinin en az yüzde 60’ının dijitalleşmesi bekleniyor. Türkiye’de e-ticaret sektörü 2019 yılında, Türk lirası bazında yüzde 39 büyüme ile 83,1 milyar liralık hacme ulaşırken, 2020 yılının ise yaklaşık 120 milyar TL ile kapatılması öngörülüyor. Korona döneminde satışlarını artırmak isteyen şirketler, yatırımlara ağırlık verdi. Bu kapsamda mobil uygulama veya sitelere yatırım yapan firmaların ziyaretçi sayılarında yüzde 8, satın alma oranında ise yüzde 22 artış yaşandı. Koronavirüs gündeminde e-ticaret satışları, geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 159 büyüdü. Dijitalleşmenin hız kazandığı bir dönemde 11 Kasım gibi indirim fırsatlarının yaşandığı günler, e-ticaret ve s-ticaret’te iş yapmak firmalar ve kişiler için de büyük bir fırsat oluşturuyor. KOBİ’lerin 11 Kasım alışveriş gününü kendileri için bir avantaja dönüştürebileceklerini ifade eden MEZO Dijital Yönetim Kurulu Başkanı ve Dijital İletişim Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, e-ticaret’te izlenilmesi gereken yol haritasını açıklıyor:

  1. E-ticaret’ten sonra sosyal medya mecraları üzerinden yapılan alışverişlerin de sayısı artmaya başladı. S-ticaret’te de birçok kullanıcı 11 Kasım gününe özel indirimler mutlaka sunmalıdır.
  2. Bu günden kasım ayı sonuna kadar e-ticaret ve s-ticaret ile uğraşan herkes mutlaka bu trendi karşılayacak kampanyalar düzenleyip tüketiciye fırsatlar sunmalıdır. Bunun gibi zamanlar yeni müşterilere ulaşmak için en yüksek potansiyele sahip zamanlardır.
  3. İnternet üzerinden satış yapmayı düşünen herkes için bu aralık iyi bir fırsat. Bu süre sıfırdan bir site kurmak için yeterli bir zaman değilse de bu işler için hazır alışveriş platformları ve çapraz platformlar ile çeşitli kurgu ve kampanyalar ile satış yapmak mümkün.
  4. Bu dönem boyunca mutlaka her bir kampanya için reklam duyuruları yapmak çok önemli. Herkesin gücünün yettiğince kampanya ve indirimlerini duyurması her bir fırsat için ayrı ayrı reklamlar oluşturması çok önemli.
  5. Düzenlediğiniz kampanyalar için mutlaka rakip analizi yapmayı unutmayın. Aynı ve benzer hizmet ve ürünleri satan rakiplerinizi kontrol edip rekabet edebilecek kampanyalar kurgulamayı unutmayın.
  6. Kurguladığınız kampanyalar ve indirimler gerçekçi olsun. Kampanya şartları net ve basit tutulmalı. İndirimler gerçeği yansıtan oranlarda yapılmalı, stok sınırı vb. özel durumlar mutlaka bildirilmelidir.
  7. Arka tarafta bulunan datalarınızın bu kampanyalara hazır olduğundan emin olun, indirim ve fırsatlar için sizinle iletişime geçen herkese kısa bir süre sonra tekrar dokunmanızı sağlayacak kurguları hazırlamayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ABD seçimleri: Wisconsin ve Michigan'ı kazanan Joe Biden zafere çok yakın

Dünyanın en büyük siyasi ve ekonomik gücü Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD), önümüzdeki dört yıl boyunca kim yönetecek? Cumhuriyetçi Donald Trump mı yoksa Demokrat Joe Biden mı? Amerikalılar, yeni başkanlarını seçmek […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz