TCMB, TRY swap faizini %11,75’ten %13,25’e yükseltti

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >>

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık swap işlemlerinde kullanılan TRY faiz oranını %11,75’ten %13,25’e yükseltti. TCMB, 9 Ekim’de swap faizini %10,25’ten %11,75’e yükseltmişti.

Merkez Bankası, TRY fonlamasının bir kısmının yapıldığı USDTRY swap işlemlerinin maliyetini yükselterek sıkılaşma hamlelerine devam ediyor. Daha önce 1 haftalık repo faizine eşit olan TRY swap faizi, 9 Ekim’deki hamleyle Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizine eşit hale getirilmişti. Bu oran, faiz koridorunun üzerine çıkarılmış oldu.

Haftanın başında bankalararası piyasadan borçlanma limitlerinin sıfırlanmasıyla beraber, bankalar günlük likidite ihtiyaçları için daha fazla geç likidite penceresine (Merkez Bankası’nın en pahalı borç verme oranı) yönlenecek. Merkez Bankası’nın ucuz fonlama kanallarını kısarak, TRY fonlama maliyetini yukarıya taşımaya devam ettiğini görüyoruz. GLP seviyesine yakınsamasını beklediğimiz AOFM, bu hafta sonunda %14 seviyeleri civarında oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ambalaj tasarımının genç yıldızları ödüllendirildi

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde bu yıl 16.’sı düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Türkiye genelinde 17 farklı üniversiteden […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz