Çin’de tüketime yeni motivasyon: ‘Çifte 11’ alışveriş şenliği

KOBİ Postası

Çin’in yıllık “Çifte 11” olarak kutlanan 11 Kasım e-ticaret indirim kampanyası başladı. Bu yılki “Çifte 11” alışveriş sezonunun tüketim gücü yeni bir zirveye ulaştı. Elektronik ev aletleri, güzellik ve kozmetik ürünleri ve ev dekorasyonuyla ilgili tüketim hala dikkat çekerken, sağlık tüketimi hızla artıyor, ilçe ve kasabalardaki tüketim potansiyeli da büyüdü.

Analistler, Çin’in salgın önleme ve kontrolünün normalleşmesi ve yeni tüketimin hızla artmasıyla, piyasanın toparlanmasına yeni bir motivasyon katılacağını ve ekonomik büyümenin “yeni motoru”nun alevlendirilmesinin beklendiğine işaret ediyor.

E-ticaret platformlarındaki promosyon verileri, elektronik ev aletleri, güzellik ve ev dekrasyonuyla ilgili malların hala en çok tüketildiğini gösteriyor. Ek olarak, akıllı ve orta-üst düzey ürünler tercih edilmektedir.

Sağlık ürünlerine rağbet dikkat çekiyor. JD.com platformunda, tıbbi cihaz kategorisinde promosyonun başlatıldığı ilk günde ciro bir önceki yıla göre neredeyse iki kat arttı, besinsel sağlık ürünleri kategorisinin ilk gün cirosu bir önceki yıla göre yüzde 200’den fazla arttı.

Pazar dağılımından bakıldığında, Beijing ve Shanghai dışındaki ikinci ve üçüncü düzeydeki pazarların toplam tüketimi büyük boyutla arttı, ilçe ve kasaba pazarlarının tüketim potansiyeli büyüdü. Suning.com platformunda ilçe ve kasabalarda satılan değeri 30.000 yuanı aşan ürünlerin toplam sayısı önceki yıla oranla 6 kat arttı.

Canlı yayın gibi yeni tip satış modelleri tüketimin yeni büyüme noktasını teşvik etti. JD.com’un canlı yayınının ilk 10 saniyesinde 100 milyon yuanlık satış yapıldı. Suning’in canlı yayın odasında 1 Kasım akşamı 150 dakika içindeki satış hacmi100 milyon yuanı aştı.

Suning Finansal Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Fu Yifu, yepyeni bir tür deneyim getirme ve daha ucuz fiyatlar sağlama dahil birçok avantajla, canlı yayın satışı gibi yeni sektörlerin insanların kabulünü kazandığını kaydetti.

Alibaba’nın Çin’deki pazaryeri Tmall.com’un 11 Kasım 2019’de yapılan internet alışveriş promosyonundan kaynaklanan, Çinliler tarafından “Çifte 11” diye adlandırılan alışveriş karnavalı artık Çin’de e-ticaret sektöründeki yıllık bir alışveriş şenliği haline geldi. Bu etkinlik gittikçe uluslararası e-ticaret sektörünü de etkilemektedir. 2019’da Tmall’ın “Çifte 11” alışveriş karnavalındaki işlem hacmi 268,4 milyar yuan olarak ölçüldü.

turkish.cri.cn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2021 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, “Türkiye’de 48 bin olan yabancı uyruklu öğrenci sayımız 200 bini aştı. Bu artış oranı, Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde son 3 yılda görülmedi.” dedi.  Saraç, […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz