Ambalaj tasarımının genç yıldızları ödüllendirildi

KOBİ Postası

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde bu yıl 16.’sı düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda kazananlar belli oldu. Türkiye genelinde 17 farklı üniversiteden 101 projenin değerlendirildiği yarışmada 17 proje finale kaldı ve ödüle layık görüldü. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Bir ambalajın tasarımı en az içinde bulunduğu ürün kadar değerli. Genç tasarımcılarımızın vizyonuna güveniyor ve sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde düzenlenen 16. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020’nin kazananları belli oldu. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya 17 farklı üniversitenin Grafik ve Grafik Tasarım, Görsel İletı̇şı̇m Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım Bölümlerinden 101 öğrenci projesi başvuru yaptı. Online olarak yapılan, 11 jüri üyesinin yer aldığı Seçici Kurul toplantısı 8 – 9 Temmuz 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. Titizlikle yapılan değerlendirme sonrasında 17 proje finale kalmaya hak kazandı. Selçuk Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Berk Can Yıldız ve Eylül Hıfzıoğlu, ortak geliştirdikleri ‘Crack’t’ projesi ile yarışmada birinci oldu. Selçuk Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencisi İlyas Sımpil, ‘Ojo’ adlı projesiyle ikinci olurken, Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Rabia Elif Bulut ‘Standbox’ projesiyle üçüncü olmaya hak kazandı.

Yarışmanın birincisi 6 bin TL, ikincisi 4 bin TL, üçüncüsü ise 3 bin TL para ödülünün sahibi olurken mansiyon alan üç öğrenci 1.500’er TL ile ödüllendirildi. Ayrıca ilk üçe giren öğrenciler 12 ay boyunca karşılıksız ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu almaya da hak kazandı.

ULUSLARARASI YARIŞMALARDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETME FIRSATI

Türkiye’nin önde gelen ambalaj sanayicilerini bünyesinde bir araya getiren ASD, bu yarışma ile öğrencilerin hayallerini tasarımlarına yansıtma fırsatı sunuyor. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalaj tasarımında hayal gücünün ön planda olduğunu vurguladı: “Bir ambalajın tasarımı içindeki ürün kadar önem taşır ve ürüne katma değer katar. Yarışmamızda başarıya ulaşan öğrencilerimiz öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs almaya da hak kazanıyorlar. WPO-Dünya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Örgütü’nün düzenlediği AsiaStar Yarışmalarına katılabiliyor ve bu yarışmalarda dünya derecesi alabilmek için yeniden yarışıyorlar. Geçen yıl düzenlediğimiz 15. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2019’da dereceye giren projeler de AsiaStar ve WorldStar Student yarışmalarına katılma şansı elde etti. WorldStar Student’ta yarışmaya hak kazanan bir öğrenci projemiz dünya genelinde üçüncü oldu ve bronz ödülü Türkiye’ye getirdi. Bu yıl da öğrencilerimizin uluslararası yarışmalardan başarıyla döneceklerine inanıyoruz. Öğrencilerimiz başarılı oldukça Türk ambalaj sektörünün küresel ölçekteki algısı güçlenecektir.” dedi.

İŞTE ÖDÜL ALAN PROJELER

ÖDÜLPROJE ADIKAZANAN ÖĞRENCİLERİN
ADI SOYADI
ÜNİVERSİTE & BÖLÜM
1.Crack’tBerk Can Yıldız
Eylül Hıfzıoğlu
Selçuk Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi / Endüstri Ürünleri Tasarımı
2.Ojoİlyas SımpilSelçuk Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı 
3.StandboxRabia Elif BulutEskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım 
MansiyonVakko Kravat KutusuHülya EkşiFMV Işık Üniversitesi Endüstriyel Tasarım 
MansiyonAtomiksEda Bilgiç
Mustafa Doğanay Bilgiç
Gazi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı  
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi 
Görsel İletişim Tasarımı
MansiyonKurukahveci Mehmet Efendi Tek Kullanımlık Türk Kahveleri İçin Ambalaj TasarımıBuse Can ŞengilAnkara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Görsel İletişim Tasarımı
SertifikaRainbow PencilsYunus KaramanlıEskişehir Teknik Üniversitesi
Endüstriyel Tasarım 
SertifikaChocolateRabia Elif BulutEskişehir Teknik Üniversitesi
Endüstriyel Tasarım 
SertifikaOreo Milkshake & Ice Creamİrem ÇakmakBaşkent Üniversitesi
Grafik Tasarım
SertifikaPattex AmbalajıMerve KalanOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı
SertifikaVersa KalemlikDila AçılOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı
SertifikaEvolveYunus KaramanlıEskişehir Teknik Üniversitesi
Endüstriyel Tasarım  
SertifikaGardener JuiceMerve KalanOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Endüstri Ürünleri Tasarımı
SertifikaCircular Color PodArda UsluEskişehir Teknik Üniversitesi
Endüstriyel Tasarım  
SertifikaR&Dairy Süt ve Süt Ürünleri Ambalajı Tuğçe Yakupİstanbul Bilgi Üniversitesi
Endüstriyel Tasarım
SertifikaKoska “Tape” Kırımlı Tahin Pekmez AmbalajıBartu ÖzkayaBaşkent Üniversitesi
Görsel Sanatlar ve Tasarım 
SertifikaEyüp Sabri Tuncer, Tek Kullanımlık Limon KolonyasıDeniz Sena KısaAnkara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Görsel İletişim Tasarımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İnşaat malzemesi sanayi üretimi üçüncü çeyrekte yüzde 14,2 arttı

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Ekim 2020 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemesi sanayisi üçüncü çeyrekte, sanayi üretimi, ihracat ve […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz