TCMB, bankalararası piyasa borçlanma imkanlarını sıfırladı…

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım > TCMB tarafından yapılan açıklamada, 3 Kasım tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, TCMB bünyesinde bankalararası para piyasasında yer alan bankaların borçlanma limitlerinin sıfırlandığı duyuruldu. TCMB, açık piyasa işlemleri kapsamında TRY cinsinden kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik repo işlemlerinin durdurulduğunu da duyurdu. Açıklamada, “Fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda, para politikası ve likidite yönetimi çerçevesinde gerekli tüm araçlar kararlı bir şekilde kullanılmaya devam edilecektir.” denildi.

Merkez Bankası’nın yeni sıkılaşma hamlesinin, bankaları daha fazla geleneksel repo ihalelerine ve halen %14,75 olan geç likidite penceresine yönlendirmesini bekleriz. Bankaların TRY likiditesine erişiminin maliyeti artacak, bu şekilde ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yükselmeye devam edecektir. Merkez Bankası, bir sonraki toplantısını 19 Kasım’da yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kur artışlarının enflasyonu ilerleyen aylarda da yüksek tutmasını bekleriz

Enver Erkan, Tera Yatırım > Bu haftanın yurtiçinde en ilgi çekici makro açıklaması, yarın açıklanacak olan Ekim ayı TÜFE rakamları olacak. Tahminimiz, pazar medyanına paralel olarak aylık %2.10, yıllık bazda […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz