17 yılda depremle ilgili 58 araştırma önergesi reddedildi

KOBİ Postası

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2003’ten bu yana depremle ilgili 58 araştırma önergesi iktidarın oylarıyla reddedildiğini söyleyerek “Meclis’i deprem gibi siyaset üstü bir konuda çalıştırmak istiyoruz. Ancak iktidar bunu engelliyor” diye konuştu.

CHP’nin Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın dün (1 Kasım) yaptığı yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın “fay yasasıyla” ilgili bir takım çalışmaları kamuoyu ile paylaşmasına rağmen TBMM’ye yasal bir düzenleme göndermediğini söyledi.

İzmir’deki depremin ardından konuşan Akın, iktidarın fay yasası sözünü verdiğini anımsatarak, “Türkiye’de her afet sonrası bir Fay Yasası çıkması zaruretini değerlendiren ve hatta bu konuda bir çalışma ekibi oluşturduğunu açıklayan iktidarın çalışması nerede? Meclis’e ne zaman gelecek? Türkiye’nin bir dakika daha kaybedecek zamanı yok” diye konuştu.

Ahmet Akın iktidarın rant kaygısı gütmeyen politikalar üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yaşanan her deprem sonrası ‘mış gibi’ yapılıyor. Meclis’i deprem gibi siyaset üstü bir konuda çalıştırmak istiyoruz. Ancak iktidar bunu engelliyor. 2003 yılından bu yana deprem ile ilgili 58 araştırma önergesi iktidarın oylarıyla reddedilmiş. Bir kısmı da Meclis Başkanlığı tarafından işleme dahi alınmamış. İktidarın çözüm üretemediğini yaşadığımız acı tecrübelerle görüyoruz. Somut adımlar atılması gerekiyor.”

“70 milyar TL Deprem Vergisi toplandı” 

Bugün de depremin en şiddetli etkilediği Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi ve Yapı Laboratuvarı önünde değerlendirmelerde bulunan CHP heyeti içerisindeki Akın 1999 depreminin ardından geçici olarak getirilen Deprem Vergisini hatırlattı.

1999’dan bu yana 70 milyar 985 milyon TL Deprem Vergisi toplandığını söyleyen Akın “”Bu paralar nerede? Nereye Harcandı? Hani bu paralarla Türkiye’nin deprem güvenliği sağlanacaktı? Dönemin Maliye Bakanı dedi ki: ‘vergiler duble yollar için harcandı. Hemen ardından bir önceki bakan dedi ki: ‘milleti kandırmayın, milleti aldatmayın, bu paralar bütçenin ihtiyacı olduğu için harcandı” diye konuştu.

Akın “Türkiye Cumhuriyeti’nde her afet sonrasında bir Fay Yasası çıkmasının mecburiyet olduğu hep vurgulanır. Ağustos ayının başında yine Bakan açıklama yaptı. ‘Biz bununla ilgili bir ekip kurduk. Çalışmalarımızı yapıyoruz ancak meclisin ilk açıldığı günde gelecek’ dedi. İnsanlar canlarını kaybettikten sonra meclise getireceğiniz kanun tasarılarının ne anlamı var? Bu kadar insan can çekişirken, acı çekerken sizin bu milletin bir dakikasını bile harcamaya ne hakkınız var? ne haddiniz var?” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İTO - İstanbul'da perakende fiyatlar Ekim'de yüzde 2.45 arttı

İstanbul’da perakende fiyatlar Ekim’de aylık bazda yüzde 2.45, aynı dönemde toptan fiyatlar da yüzde 2.44 yükseldi. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi verilerine göre, perakende fiyatlar Ekim’de yıllık […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz