Turizm geliri yüzde 71.2, gideri yüzde 89.8 azaldı

KOBİ Postası

Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 71.2 azalarak 4 milyar 44 milyon 356 bin dolara, aynı dönemde Turizm giderleri de yüzde 89.8 azalarak 126 milyon 79 bin dolara geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 71.6’sı yabancı ziyaretçilerden, yüzde 28.4’ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 3 milyar 97 milyon 691 bin dolarını kişisel harcamalar, 946 milyon 665 bin dolarını paket tur harcamaları oluşturdu. Bu çeyrekte tüm harcama türleri geçen yılın aynı çeyreğine göre azaldı.

Spor, eğitim, kültür harcaması yüzde 82.6, tur hizmetleri harcaması yüzde 78.8 ve paket tur harcamaları (ülkemize kalan pay) yüzde 77.2 azaldı. Bu çeyrekte geceleme yapan yabancıların ortalama gecelik harcaması 70 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması ise 46 dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İşsizlik ve kısa çalışma ödemeleri için tarih verildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ekim ayına ilişkin işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 5 Kasım’da hesaplara yatırılacağını bildirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz