COVID’e Yapay Zeka İle Çözüm Sonbaharda

KOBİ Postası

Vücudumuz doğduğumuz andan itibaren bize eşlik eden sağlığımız ve yaşam kalitemiz üzerinde rol oynayan trilyonlarca mikroorganizmaya ev sahipliği yapıyor. Kendi vücut hücrelerimizden 1.3 kat daha fazla sayıda bulunan mikroorganizmalar ise son zamanlarda yapılan araştırmalar ile birlikte dikkatleri üzerine çekiyor.  Uzmanlar bağışıklık sistemimizi yöneten etkenin mikrobiyom adı verilen bu mikroorganizma ekosistemi olduğunu düşünüyor.

Sağlık ve bilim alanında yüksek etkiye sahip dergilerden biri olan Cell’de yayımlanan araştırmalar, bedenimizi saran ve daha çok da bağırsaklarımızda bulunan mikrobiyomun hastalıklara yatkınlığımızın ana belirteci olduğunu gösteriyor. Enbiosis Biyoteknoloji ise mikrobiyomun dilini çözerek hastalıklara karşı direnci yükseltmeyi ve kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri sunmayı hedefliyor.

Tüm dünyayı saran pandemi ile birlikte mikrobiyom ve COVID-19 arasındaki ilişkiyi çözmek için çalışmalarını yoğunlaştıran Enbiosis Biyoteknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özkan: “Daha öncesinde yapılan araştırmalardan biliyoruz ki sağlıklı bir mikrobiyom ile immün savunma hattımız yakından ilişkilidir. Şu anda dünyada yapılan güncel çalışmalar ise bize COVID-19 ile mikrobiyom arasında bir ilişki olabileceğini gösterdi. Bundan yola çıkarak COVID-19’lu hastalar üzerinde bir çalışma başlattık, ilerleyen günlerde sonuçları paylaşacağız” diyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan etik kurul onayı alarak anlaşma yapılan bir Şehir Hastanesi’ndeki COVID-19’lu hastaların bağırsak mikrobiyomunu incelemek üzere numuneler Enbiosis Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Aycan Gündoğdu ve Dr. Özkan Ufuk Nalbantoğlu tarafından Türkiye’nin en kapsamlı araştırma merkezi olan Genom ve Kök Hücre Merkezi’nde analiz edilmek üzere toplanıyor. Gastroenterology dergisinde yayımlanan çalışmada COVID-19’lu hastalarda bağırsak mikrobiyomundaki bazı bakteri gruplarında artış gözlemlenmesi ve hastalık şiddeti ile bu bakterilerin ilişkili bulunmasının büyük bir ipucu olduğunu belirten Doç. Dr. Aycan Gündoğdu “Bu çalışma ile birlikte entübe hastalar ile hastalığı hafif atlatanların mikrobiyom çeşitliliğini inceleyeceğiz. Çıkan sonuçlar doğrultusunda kişilerin mikrobiyom profillerini bu hastalığı hafif atlatanlara benzeterek COVID-19’a yakalanmalarını engelleyici veya var olan hastalığı hafif atlatmalarını sağlayıcı çözümler bulmayı hedefliyoruz” diyor.

Enbiosis Biyoteknoloji, halen yapay zeka temelli kişiselleştirilmiş beslenme müdaheleleri ile kişilerin mikrobiyomlarını sağlıklı kişilerinkine benzeterek bağırsak hastalıkları, obezite, psikolojik problemler ve cilt hastalıklarına çözüm sağlayacak beslenme rehberi oluşturuyor. COVID-19’un sundukları çözümler arasında araştırılması gereken önemli bir nokta olduğunu belirten Özkan “Mikrobiyom bilimi, önümüzdeki yıllarda sağlıklı yaşam ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynayacak bir alan, sahip olduğumuz bilim ve teknoloji ile insan sağlığına hizmet etmeye Türkiye’de başlasak da araştırma sonuçları ile birlikte kısa sürede tüm dünyaya fayda sağlayacak gelişmeler sunmayı hedefliyoruz” diyor.

Enbiosis Biyoteknoloji ile ilgili daha detaylı bilgiye enbiosis.com’dan ulaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BADER Başkanı Av. Arb. Dursun Yassıkaya: TOBB bünyesinde Arabuluculuk Enstitüsü kurulmalıdır

Arabulucuk felsefesinin oluşturulmasının önemine değinen Bağımsız Arabulucular Derneği (BADER) Başkanı Av.Arb. Dursun Yassıkaya, şunları söyledi: “Münakaşadan müzakereye konu başlığı ile tanımladığımız arabuluculuğu, anlayabilmemiz için değişen dünyayı anlamamız gerekiyor. Arabuluculuğun, mahkemelerdeki […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz