Fed toplantısını beklerken

KOBİ Postası

ENVER ERKAN > TERA YATIRIM ARAŞTIRMA, EKONOMİST > Fed, bu akşam 2020’nin ilk politika kararını yayınlayacak ve koronavirüs de gündemdeki konulardan biri… ABD 10 yıllık bono faizleri 3 ayın en düşük seviyelerine gelmiş ve ciddi anlamda bir korku fiyatlamasını yansıtmıştır. Fed, 2019’da yaptığı 3 faiz indiriminin ardından beklemeye geçti ve bugün de mevcut pozisyonunu koruyacak, faizleri değiştirmeden bırakacak. Faizler, istihdam ve diğer sorunlarla alakalı satır başları merak ediliyor.

Fed’in 2019’daki 3 indirimden sonra beklemeye geçtiğini ve şu anda sağlam gelen ABD ekonomik verilerinin Fed’e bir konfor alanı yarattığını biliyoruz. Bu nedenle Fed, pozisyonunu koruyacaktır, aksiyona geçme eşikleri ise ekonomik verilerde olası bir bozulma olacaktır. Koronavirüs, bir dış risk olarak politika açıklamasına girebilir, ancak küresel ekonomiye etkisi anlamında rakamsal bir tahmin yapılacak bir evrede olmadığımız için Fed de bu konuda izlemede olacaktır. Enflasyonist baskılar orta vadede istikrarlı görünmeye devam ediyor, buna karşılık hedefin altında halen ılımlı seviyelerde… Mevcut beklentiler, 2020 boyunca hatta 2021 ortasına kadar Fed politikasında değişiklik olmaması yönünde… Fed halen 2019 yılında yapılan indirimlerin etkilerini değerlendirme aşamasında, fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerini gözetmeyi sürdürmektedir.

Bir konu da Fed’in repo piyasasındaki etkinliği olacaktır. Bundan önce piyasa faizlerini kontrol altında ve rezervleri dengede tutmak  için repo operasyonlarını düzenleyen Fed, piyasaya Ocak 2020 sonuna kadar en az 35 milyar USD’lik ihalelerle çıkmıştı. Şubat itibariyle bu miktar 30 milyar USD’ye düşüyor. Fed’in repo piyasasından kademeli çıkışa yönelik yönlendirmesi piyasada daha önemli hareket getirebilir.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

NUDE’LA ŞİMDİ AŞK ZAMANI

“Simple is Beautiful” (Yalın Güzeldir) felsefesini uluslararası tasarımcıların koleksiyonlarıyla buluşturan Şişecam’ın global tasarım markası Nude, “Sevgililer Günü”nü özel hediyelerle kutlamak isteyen çiftlere farklı alternatifler sunuyor.Yalın, zamansız ve duyulara hitap eden tasarım […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz