Forbes listelerine Ata damgası

KOBİ Postası

Türkiye’nin köklü finans kuruluşlarından Ata Finans Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ata Portföy, Forbes’un 2016 yılı Fon Sektörü değerlendirmesinde, ekonominin inişli çıkışlı grafiğine rağmen hedeflerini tutturma başarısını gösterdi. Yatırım fonlarının son 5 yıldaki performanslarına göre ‘en iyileri’ listeleyen Forbes’un altı alt kategoride incelediği fonlardan Dengeli Karma Fonlar ve Uzun Vadeli Tahvil Bono Fonları sıralamasında ilk sırayı alan Ata Portföy, Hisse Senedi Yoğun Fonlar ve Özel Sektör Tahvil Bono Fonları değerlendirmesinde ise ikinci sırada yer aldı.

Düzenlemeler Rekabeti Doğuruyor

Forbes Dergisi’nin objektif bir kritere göre (son beş yılda yıllık ortalama getiri) hazırladığı bu sıralamalar, uzun vadeli ve sürdürülebilir performansın ölçülmesi açısından büyük önem taşıyor. Düzenleyici otoritenin, özellikle BES mevzuatında yaptığı değişikliklerle, emeklilik fonları yönetiminde sağlıklı bir rekabet ortamı oluşturacağı öngörülüyor. Forbes, Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz’in piyasalar hakkındaki değerlendirmesine de yer verirken, Gerz, Ata Portföy’ün istikrarlı ve sonuç odaklı yönetim stratejilerini, emeklilik fonu yönetimine de taşımaya hazır olduklarının altını çizdi.

Dolar Performansı İyileşecek

2016’nın, Ata Portföy’ün hedeflerine ulaştığı bir yıl olduğunu belirten Gerz, 2017 yılı için yaptığı değerlendirmede olumlu konuştu ve şunları söyledi: “2017’de büyümenin yüzde 2 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Ama ben sermaye piyasalarının iyi performans göstereceğini düşünüyorum. Özellikle dolar performansı iyi olacak. Dolar kuru dört senedir yükseliyor, bu sürekli yükselemez. Fiyat/kazanç oranları iyice gerilemiş durumda. 2017’de bu baskının yarattığı baz ve döviz kurlarının etkisiyle Türk varlıklarının performansında artış yaşanacağını düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Grohe AG’ye kurumsal sosyal sorumluluk ödülü

Dünyanın önde gelen sıhhi tesisat donanımı tedarikçisi Grohe AG, sürdürülebilirliği şirket stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak ele alıyor ve 2020 yılına kadar sektörünün en sürdürülebilir şirketi olmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz