Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları

kobipostasi

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) Tarih, Siyaset kategorisinde Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları adlı kitabı yayımladı. Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Humanity dergisi yayın kurulu üyesi Samuel Moyn tarafından derlenen kitap, Firdevs Ev tarafından Türkçeye kazandırıldı.
Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan ve Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü ve Humanity dergisi yayın kurulu üyesi Samuel Moyn tarafından derlenen, Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları kitabı raflardaki yerini aldı. Siyaset kategorisinde yayımlanan kitap Firdevs Ev tarafından çevrildi.
“İnsan hakları” dendiğinde herkesin aklına en üstün ahlak ilkeleri ve siyasi idealler gelir. Dahası bu yüceliğin insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülür. Fakat bu programın ne kadar yakın zamanda tedavüle girip yaygınlaştığının farkına varmak insanda çarpıcı bir etki bırakır. Bu siyasi idealin kendine bir alan açabilmesi için sadece ütopyaların değil, genel olarak siyasi projelerin ıskartaya çıktığı bir döneme, 20. yüzyılın son çeyreğine gelinmesi gerekiyordu. İnsan haklarının alamet-i farikası, 1970’lerde bir anda nereden geldiği anlaşılmadan sahneye çıkmış olmasıdır.
Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları adlı kitap; “İnsan hakları saf hümanist bir hareket midir? Devletlerin ya da hükümetlerin, özellikle de Soğuk Savaş döneminde, ihtilaf halinde oldukları diğer devletleri sıkıştırmak için başvurduğu bir koz olarak mı değer kazanmıştır, yoksa kerameti kendinden menkul bir taban hareketi midir? Başka bir dünyanın mümkün olduğu düşüncesinin yeni biçimi, bir ‘son ütopya’ mıdır, yoksa başkası olmayan bir dünyanın daha iyi ve ahlaklı hale getirilmesi çabası mıdır?” sorularına yanıt arıyor.
Künye Bilgisi:
Son Ütopya: Tarihte İnsan Hakları
Samuel Moyn
İngilizceden çeviren: Firdevs Ev
Yayına hazırlayan: Ferit Burak Aydar
Fiyat (KDV Dâhil): 30 TL
ISBN: 978-605-9389-26-6
Barkod: 9786059389266
Ana Kategori: Tarih, Siyaset
Ebat: 16,5 x 24 cm
Sayfa Sayısı: 272
Kapak Türü: Karton Kapak
Koç Üniversitesi Yayınları Sertifika no: 18318
İstiklal Caddesi No:181 Merkez Han Beyoğlu/İstanbul +90 212 393 6000
kup@ku.edu.tr • www.kocuniversitypress.com • www.kocuniversitesiyayinlari.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Beyaz altınla şık sofralar

Mutfak, sofra ve ev tekstili kategorilerinde tasarladığı ürünleriyle evlerdeki mutlu anlarınızın bir parçası olan Karaca, “Beyaz Altın” yemek takımı ile sofralarınıza ışıltılar katıyor. 84 parçadan oluşan “Beyaz Altın” yemek takımı […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz