‘Azerbaycan, Türkiye’de üretilen domatesleri Rusya’ya ihraç ediyor olabilir’

kobipostasi

Rusya’nın tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor Başkanı Sergey Dankvert, Türkiye’de üretilen domateslerin Azerbaycan menşe ile Rusya’ya ihraç edilmiş olabileceğini söyledi.
Türkçe yayın yapan tr.sputniknews.com internet sitesinde yer alan habere göre; İnterfaks ajansına konuşan Dankvert, “Azerbaycan ile İran’ın Türkiye menşeli ürünlerin Rusya topraklarına sokulmasını önleme konusundaki faaliyetlerine yönelik incelemeler gerçekleştirdik. Bu incelemeler neticesinde, Azerbaycan’dan yapılan domates ihracatının ocak ayında beş katı arttığı gözlemlendi” dedi.
Domates ihracatındaki bu artışa ‘anlam veremediklerini’ belirten Dankvert, konuya ilişkin Azeri yetkililere resmi bir yazı gönderdiklerini söyledi.
Dankvert, Azerbaycan’ın amgarbo kapsamına giren ürünlerin farklı menşe ile ihraç edilmesi için bir kanal olarak kullanılıyor olabileceğini kaydetti.
İRAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRİYOR
Öte yandan denetimlerde İran’ın yükümlülüklerini yerine getirdiği ve Türk ürünlerinin Rusya topraklarına sokulmasını önlediğinin gözlemlendiği belirtildi.
Moskova bazı Türk tarım ürünlerinin 1 Ocak itibariyle Rusya topraklarına sokulmasını yasaklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hedef, güneş enerjisi liginde ilk 10

Mehmet Ali Doğan >> Enerji, yaşamın her alanını etkiliyor. Haliyle özel bir önemle ilgilenilmesi gereken bir alan olarak enerji; ekonomi yönetimi ve siyasetin gündeminden de hiç düşmüyor. Diplomatik girişimlerin merkezinde de […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz