2015’te metrekare fiyatları arttı

admin

sahibinden.com, 2015 yılı sahibindex Emlak Endeksi verileri açıklandı. Endeks verilerine göre 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında sahibinden.com üzerinden verilen emlak ilanlarının yüzde 77’si konut, yüzde 12’si arsa, yüzde 10’u da işyeri ilanları oldu. En çok emlak ilanı veren il İstanbul olurken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir ve Antalya takip etti. En çok ilan girişinin yapıldığı ay ise Mart olarak belirlendi.

2015’te metrekare fiyatları arttı

Sahibindex Emlak Endeksi 2015 verilerine göre, İstanbul’da metrekare fiyatının en çok yükseldiği ilçe Sultanbeyli oldu. Sultanbeyli’deki emlakların metrekare fiyatı geçen yıla oranla yüzde 41 arttı. Sultanbeyli’yi yüzde 35’lik artışla Esenler ve Silivri izledi.

Ankara’da ise Gölbaşı metrekare fiyatlarındaki yüzde 22 oranında artışla 2014’e göre fiyatın en çok arttığı ilçe oldu. Emlakların metrekare fiyatlarına göre artışın yaşandığı diğer ilçeler ise yüzde 19 artışla Polatlı ve Kazan, yüzde 14’lük artışla da Sincan olarak belirlendi.

Verilere göre İzmir’de emlak metrekare fiyatlarının en çok arttığı ilçe “yavaş şehir” ünvanlı Seferihisar oldu. Seferihisar’ın, emlak metrekare fiyatı geçen yıla oranla yüzde 34 arttı. Seferihisar’ı yüzde 25 ile Güzelbahçe, yüzde 23’lük artışla da Tire ve Bornova takip etti.

Tüketicilerin ev tercihleri bu sene de değişmedi

sahibindex Emlak Endeksi verilerine göre 2015 yılında tüketicilerin en çok tercih ettiği konut tipi yeni inşa edilmiş binada, ikinci katta yer alan, doğalgaz ile ısınan ve 3+1 odaya sahip daireler oldu. Kiralıklarda 100 m2’lik daireler talep görürken, satılıklarda ise tercih 120 m2’lik dairelerden yana oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TİM ve Akbank İhracat seferberliğinde güçlerini birleştirdi

Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve yüksek oranlı büyümesini tüm gücüyle desteklemeyi öncelikli görev olarak benimseyen Akbank, ihracatçıların üst kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi ile imzaladığı “İhracata Tam Destek Protokolü” ile Türkiye’nin yeni ihracat hamlesinde yerini aldı. Dünyanın tüm pazarlarında ihracatçıların yanında durduklarının altını çizen Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür […]

Subscribe US Now

Betboo