24 Eylül 2018 Pazartesi
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Sisli
27°C

Şimdi e-diyete girme vakti!

Sektörel - 12 Mayıs 2014

ediyetİnternette ayda 20 TL’den başlayan fiyatlarla uzman diyetisyenler eşliğinde diyet yapabilir, dilediğiniz yemeği kapınıza kadar getirtebilirsiniz. “Bugün ne yesem?” derdini ortadan kaldıran e-diyet siteleri giderek yaygınlaşıyor…

EZGİ GÜLER >> Bu işin kadını erkeği yok. Yaza doğru herkesi bir zayıflama telaşı alır. Bu telaşı yaşayanlar, yaza daha formda girmek için bahar aylarında diyete başlar. Şimdilerde diyet yapmak için illa doktorların kapısını aşındırmaya ve büyük paralar vermeye gerek yok. Artık pek çok diyetisyen internet üzerinden kişiye özel danışmanlık hizmeti veriyor. Bu hizmeti veren kimi siteler, şimdi de “Diyet yemeğinizi de ayağınıza getirelim” demeye başladı. Bu girişimler yeni yeni ortaya çıksa da sayıları giderek artıyor. İnternetten diyet trendi hızla yayılıyor.

Diyet önerileriyle birlikte özel diyet yemeğini de tüketicilere ulaştıran bu siteler, sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyen ama bunun için gerekli zamanı ve enerjisi olmayanları hedefliyor. Şişli Florence Nightingale Hastanesi Diyetisyeni Tuba Kayan Tapan, internetten diyet listesini ve uygun besinleri temin edebilmenin, ofis ortamında çalışan, geç saatlere dek mesaiye kalan, yoğun tempoda çalışan bireyler için oldukça uygun olduğunu söylüyor. Tapan, “Gün içinde yoğun çalışıyoruz, bir sürü işimiz var. Bunlarla uğraşırken, sizin için birisinin gün içinde ne yiyeceğinizi düşünmesi, planlaması ve hatta önünüze kadar göndermesi oldukça fonksiyonel bir çözüm” derken, bu avantajın özellikle tıbbi nedenle diyet yapanlarda sürekli “Ne yesem?” diye düşünmeyi ortadan kaldırdığını söylüyor.

ADRESE TESLİM DİYET YEMEĞİ

Bu sitelerden biri Rafinera.com’a telefonla ya da e-mail ile başvuruyorsunuz. Uygun diyetisyen sizinle iletişime geçiyor ve hedefinize göre almanız gereken günlük kaloriyi hesaplıyor. Kişinin yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivitesine göre bir hesaplama yapılıyor. Ardından karbonhidrat, protein ve yağ hesaplamalarına uygun üç ana ve iki ara öğünden oluşan diyet mönünüz, şık kutularda istenilen adrese teslim ediliyor. Aklınıza takılanları da diyetisyeninize danışabiliyorsunuz. Seyahat veya iş toplantısı gibi sebeplerden ötürü yemek alamayacağınız günleri iki gün önceden bildirdiğinizde, kalan paketleri dilediğiniz başka bir gün de alabiliyorsunuz.

Rafinere Kurucusu Didem Altınbaşak Tulgan’dan aldığımız bilgilere göre, yemeklerin yapımında kullanılan ürünlerin siparişi günlük olarak veriliyor. Ürünleri gıda mühendisleri kontrol ediyor. Yemekler, Rafinera’nın endüstriyel mutfağında hazırlanıyor. Yemekler pişirildikten sonra chiller’larda çok kısa sürede soğutularak bakteri oluşumu engelleniyor. Chiller’dan çıkan besinler soğuk odalarda muhafaza ediliyor ve müşteriye de soğuk olarak teslim ediliyor. 7 bin kişiye hizmet veren Rafinera’yı tercih edenlerin yaş aralığı 25-50 arasında değişiyor. Kullanıcılardan üyelik veya diyetisyen desteği için bir ücret alınmıyor. Kişiler tercih ettikleri ürüne göre bir fiyat ödüyor. Örneğin sabah kahvaltısı, öğlen ve akşam yemeği ile iki ara öğünden oluşan tüm günlük bir menü kullanırsanız bu menünün günlük fiyatı 29 TL. Hemen belirtelim, Rafinera’da dört farklı beslenme planı var. Kullanıcılara bir ay boyunca farklı mönü sunuluyor.

TÜRK MUTFAĞINDAN 65 ÇEŞİT 

Diyetisyenlerin verdiği listeye uymak çok zor. Çünkü listeye uyma zorunluluğu insanın üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Araştırmalar diyete başlayanların yüzde 90’ının bir hafta bile geçmeden diyeti bıraktığını gösteriyor. Bu siteler, bu anlamda kişilerin işini kolaylaştırıyor. Bu alanda uzun zamandır hizmet veren girişimlerden biri de Chef’s Pack.

Sodexo’nun eski genel müdürü Eşref Hamamcıoğlu tarafından kurulan Chef’s Pack’in web sitesini ziyaret eden kişi, ana sayfadaki hesap makinesi yardımı ile cinsiyet, günlük aktivite durumu, yaş, boy ve kilo bilgilerini girerek günlük kalori ihtiyacını kendisi belirliyor. Sistem ideal kilonun ve olması gereken kilo aralığının bilgisini veriyor ve çıkan sonuç, neyi gerektiriyorsa kilo verme/alma ve kilo koruma seçeneklerine göre uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmış beş günlük öğlen ve akşam yemeği içeren hazır menülere yönlendiriyor. Bunun dışında kişi isterse online ücretsiz diyetisyen desteğinden faydalanarak 65 çeşit geleneksel Türk yemeğinden seçerek kendi sepetini kendisi de oluşturabiliyor. Üye olarak alışverişini tamamlayabiliyor.

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE TESLİMAT

“En önemli farkımız, yemeklerimizin tas kebabından, etli kuru fasulyeye, patlıcanlı bulgur pilavından zeytinyağlı enginara kadar alışılmış lezzetlerden oluşması, yağı ve tuzu azaltılmış olarak hazırlanmış olması” diyen Eşref Hamamcıoğlu, yemeklerin sterilizasyon yöntemiyle hazırlandığını ve kendi buharında otoklav kaplarda pişirildiğini söylüyor. Otoktlav kaplar ısıya dayanıklı, gıda üretimine uygun, çevre dostu ambalajlar olarak kabul ediliyor. Siteye üye olan ve alışveriş sepetini oluşturan kişi kredi kartı veya EFT/havale ile ödemesini tamamlıyor. Hafta içi her gün saat 15:00’e kadar verilen siparişler Türkiye’deki bölgelere göre değişmekle birlikte, kargo ile en erken ertesi gün öğlene kadar teslim edilmiş oluyor. Chef’s Pack Türkiye’nin her bölgesine teslimat yapıyor. Siteden günlük ortalama KDV dahil 26 TL gibi bir ücret ile size özel hazırlanan yemeklere sahip olmak mümkün.

Şu anda 2 bin kullanıcıya hizmet veren Chef’s Pack kullanıcılarının yüzde 30’u erkek, yüzde 70’i ise kadınlardan oluşuyor. Siteden öğrenciler, sıkça seyahate çıkanlar, yalnız yaşayanlar, evde bakım şirketleri, meslekleri gereği işlerinin sürekli başında olması gereken personel istihdam eden firmalar, özel diyet menüleri uygulayan sağlık kuruluşları, seyyar ve geçici çalışma düzeni olan kuruluşlar ve her gün yemek yapmaktan sıkılan kadınlar faydalanıyor.

‘PREMIUM HİZMET’ DE VAR

Bu alanda hizmet veren Diyetkolik.com sitesi ise diğerlerinden biraz ayrılarak diyetkolikleri bir araya getiren bir sosyal platform olarak konumlanıyor. Kullanıcıları diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanlarıyla bir araya getiren site interaktif bir yapıya sahip. Diyetkolik.com’da kişiye özel diyet listesi hazırlandığı gibi kişiye özel egzersiz listesi de hazırlanıyor. Sitede yer alan yüzlerce diyet yemeğinin yanı sıra kullanıcılar kendi yemek tarifini de tanımlayabiliyor. Diyetinizi bozacak bir şey yaptığınızda, sistem e-posta yoluyla diyet sebebinizi hatırlatıyor. Kullanıcıların yediği yemeklere ilişkin kalori hesabı yaptığı sitede, yapılan diyet ve egzersiz süreci günlük, haftalık ve aylık raporlar ile uzmanlarca takip ediliyor. Kullanıcı diyet planının diyetisyen tarafından takip edilmesini isterse, bu raporların sonuçlarına göre beslenme ve egzersiz programları güncelleniyor.

Diyetkolik.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tayfun Sungun, bu raporların kullanıcıların motivasyonunu da olumlu yönde etkilediğini söylüyor. Sistemde 2 bini aşkın diyetisyen hizmet veriyor. Sungun’dan aldığımız bilgilere göre, site 400 bini aşkın kullanıcıya hizmet veriyor. Her ay 80 bini aşkın yeni kullanıcının kaydı yapılıyor. Kullanıcıların özelliklerine uygun olarak önerilen diyet ve egzersiz planlarını içeren “Standart Paket” aylık 20 TL olarak ücretlendiriliyor. Eğer beslenmenizi etkileyecek bir hastalığınız varsa, sistem sizi farklı bir pakete yönlendiriyor. “Çünkü burada daha önce de bahsettiğim gibi birebir diyetisyen iletişimi çok önemli, bu konuda çok hassas olduğumuzu söyleyebilirim” diyen Sungun, ‘Özel Paket’ olarak adlandırılan bu paketin aylık ücretinin 50 TL olduğunu söylüyor. Standart Paket’te sunulan tüm hizmetleri içeren bu pakette, seçmiş olduğu diyetisyen, kullanıcıya hastalığını göz önünde bulundurarak, bir aylık diyet listesi hazırlıyor. Diyetisyen tarafından aylık olarak takip edilmek ve geri bildirimler almak isteyen kullanıcılar içinse, ‘Premium Paket’ hizmeti sunuluyor. Aylık ücreti 150 TL olan bu pakette, diyetisyeniniz size haftalık değerlendirmeler gönderiyor, gerekli gördüğünde veya talebiniz doğrultusunda diyetinizde değişiklikler yapıyor ve sorularınızı özel olarak yanıtlıyor.

Kışın acısı yazın çıkıyor

Diyetisyen Tuba KAYAN TAPAN / Şişli Florence Nightingale Hastanesi: Yaz aylarında, kilo vermek isteği artıyor çünkü kış aylarında yaptığımız aktiviteler ve metabolizma hızımız azalıyor. Vücudumuzun aldığı kalori miktarı aynı olduğu ve enerji tüketimi de olmadığından kilo almaya daha elverişli oluyoruz. Kışın gündüzler daha kısa, geceler daha uzun. Gece olması ile birlikte gün boyu acıkma hissi akşam saatlerinde yoğun yeme isteğine yol açıyor. Akşamları yavaşlayan metabolizmamız bu aşırı yüklenme ile kendini normal seviyeye getirmek için yediğimiz yiyecekleri direk yağ olarak depoluyor. Kış aylarında alınan kilolarla beraber, vücuttaki yağ miktarı da artıyor. Harcanan enerji de yaz aylarına göre daha düşük olduğundan, yaza doğru, artan kiloları vermeye yönelik diyet programları uygulanıyor. Diyet ne kadar kişiye göre olursa, uygulanabilirliği de o düzeyde artıp efektif etki gösterecektir. Eğer kişi kendisi yemek yapmak için vakit bulamıyorsa, online hizmet alarak sağlına katkıda bulunması yaşam kalitesini arttıracaktır.

Hangi yiyecek kaç kalori?

1 avuç Antep fıstığı 125 kalori

1 porsiyon alinazik 335 kalori

1 porsiyon balık 165 kalori

1 porsiyon bamya 26 kalori

1 porsiyon Çerkez tavuğu 251 kalori

1 porsiyon köfte 328 kalori

Chef’s Pack’de hangi yemek, kaç lira?

Levrek buğulama 183 kalori 15 TL

Domates soslu makarna 262 kalori 6 TL

Zeytinyağlı enginar 152 kalori 7,5 TL

Erişteli yeşil mercimek 233 kalori 6 TL

Sebzeli kebap 324 kalori 13 TL

Izgara köfte bulgur pilav 447 kalori 11 TL

Rafinera.com fiyat listesi 

Tam günlük program (kahvaltı, öğlen, akşam ve iki ara olmak üzere toplam beş öğün, teslimat ve KDV dahil günlük fiyat)

Program Uzunluğu De-Light Fit&Well

90+ gün 29 TL 31 TL

30-89 gün arası 33 TL 36 TL

0-29 gün arası 36 TL 39 TL

Program Uzunluğu De-Light Fit&Well

90+ gün 22 TL 24 TL

30-89 gün arası 25 TL 27 TL

0-29 gün arası 28 TL 30 TL

Para Dergisi

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan