26 Eylül 2018 Çarşamba
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
18°C

Küçük yatırımcıya önerilen 9 hisse

Sektörel - 5 Mayıs 2014

İDİL TARAKLI >> Son günlerin en önemli gündemi, cumhurbaşkanlığı seçimleri olsa da bunun için önümüzde yaklaşık üç ay gibi bir süre bulunuyor. Bu dönemi özellikle küçük yatırımcıların değerlendirmesini öneren analistlerse yatırım aracı olarak “ille de borsa” diyor.

Hisse senedi konusunda seçici olmak ve stop loss koymak kaydıyla küçük yatırımcıların borsaya bu dönemde girmesine sıcak bakan analistlere göre, mevduat yatırımları enflasyonun TL’yi eritmesinden, döviz ise çalkantısının çok olmasından dolayı uzun vadede çekiciliğini yitirdi. Bu nedenle küçük yatırımcıların cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar, temelde sağlam olan (beta katsayısı düşük), endeksin olumsuz hareketlerinden pek etkilenmeyen ve Ar-Ge projelerine yatırımlarını sürdüren hisseleri tercih edebileceği belirtiliyor. Analistler birinci çeyrek bilançoları iyi gelmiş, karını ve karlılığını artıran şirketlerden ucuz kalmış olanların da izlenmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca yüksek temettü verimliliğine sahip şirketlerin de takip edilmesi öneriliyor.

“KÜÇÜK YATIRIMCI RİSKİNİ SINIRLAMALI”

Küçük yatırımcının riskini sınırlamak şartıyla borsaya girebileceğini ifade eden Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Özdemir Türk, “Doğru hisse ve zamanda olduğu sürece borsaya yatırım cazip olmaya devam edecek. Bu açıdan yatırımcılara tavsiyem, riski düşük, nispeten getirisi iyi olabilecek hisselere yatırım yapmaları ve genel piyasa hareketini takip etmeleri. Kısa vade için bir, orta vade için üç ay makul süreler” diyor.

Hisse seçiminde temel göstergeler ve beklentilerin ön planda olması gerektiğini kaydeden Türk’e göre, hissenin likit ve işlem hacminin yüksek olmasına da dikkat edilmeli. Aşırı değerli veya aşırı ucuz görünen hisselerden uzak durulmasını öneren Türk’ün yatırımcılara önerileri şöyle:

“İnşaat, gayrimenkul, çimento, demir çelik sektörü için yılın ilk çeyreğinin olumlu sonuçlandığını düşünüyoruz. Bu açıdan söz konusu sektörde ucuz kalmış mali yapısı sağlam hisselere dikkat edilmeli ve izlenmeli.”

“UZUN VADELİ BAKILMALI”

Hisse senetlerinin, şirket ortaklığını temsil eden bir mülkiyet olduğunu hatırlatan ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Arda Coşar, “Bu nedenle yatırımcılarına temettü ve bedelsizin yanı sıra fiyat hareketlerinden de getiri sağlar. Hisse senetleri, sabit getirili kıymetlere göre daha fazla getiri sağlar. Bu nedenle her tip yatırımcı bu yatırımdan faydalanmalı” diyor.

Hisse senetlerinde vade konusunda sabırlı olanların portföylerine katkı sağlama potansiyellerinin daha yüksek olduğuna dikkat çeken Coşar, vadenin kişiden kişiye değişmekle beraber genel piyasa seyriyle de alakalı olduğu kanısında. Dalgalanmaların yüksek olduğu dönemlerde vadelerin genelde kısa, istikrarlı dönemlerde ise uzun tutulabildiğini hatırlatan Coşar, “İçinde bulunduğumuz dönemde borsadaki dalgalanma, 2014 yılı ilk dönemlerine göre nispeten azalmış olsa da yatırımcılar fiyat hareketlerini yakından izlemeli. Hisse senedi fiyatının destek-direnç seviyelerini izlemeleri önemli” diyor.

“ÖZ KAYNAK YÜKSEK OLMALI”

Hisse senedi seçiminde öncellikli kriterin, şirketin öz kaynaklarının ödenmiş sermayeden yüksek olması olduğunu savunan Arda Coşar’a göre, bu kriter gözden kaçtığı takdirde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında şirketin kısa ve uzun vadeli borçlarının dönen ve duran varlıklara oranlarına ve net borç rakamına bakılması gerektiğini ifade eden Coşar, “Şirketin mali durumunda bir sıkıntı yoksa satış ve kar rakamları ile hisse senedi fiyatına bakılmalı. Ucuz görünen şirketler işaretlendikten sonra trendi yukarı yönlü olan hisseler portföye alınmalı” diyor.

Hisse senedi cazip olsa bile hissede trend aşağı yönlü ise o hisseye temkinli yaklaşmak gerektiğini söyleyen Coşar, bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Çünkü düşüş trendinde olan bir hisse senedinin daha ne kadar gerileyebileceğini tahmin etmek zordur. Bu yıl euro bölgesi toparlandığı ve döviz fiyatları geçen yıla göre nispeten yüksek olduğu için özellikle ihracat yapan sanayi şirketleri ile piyasalarda iyimserlik olması durumunda bankalar öne çıkabilir.”

PERAKENDE VE İÇECEK SEKTÖRLERİ

Bu süreçte pozisyonların büyük bölümünün kısa vadede değerlendirilmesini öneren İntegral Menkul Değerler Kıdemli Analisti Ozan Batu ise, hisse seçiminde ilk etapta vadenin belirlenmesinden yana. Ardından da geçmiş dönemde uygun vade aralığında iyi performans sergilemiş hisselere dikkat edilmesini öneren Batu, “Kısacası teknik analizden faydalanılmalı” diyor.

Yatırımcılara mevsimsellik etkisi olan sektörlerin tercih edilmesini tavsiye eden Ozan Batu, şunları belirtiyor: “Yaz mevsiminin yanı sıra Ramazan ayının da yaklaşması, perakendecilik ve içecek sektörlerinde talep artışını gündeme getirebilir. Nitekim bu bahsettiğimiz sektörler kısa vade için izlenebilir. Öte yandan sermayesi kısıtlı yatırımcılar bence kısa vadede hareket etmeli. Ayrıca ‘zarar kes’ seviyelerini de yakın bir seviyede tutmalılar.”

Arda COŞAR / ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı: “T. Şişecam’ın temettü ve bedelsiz potansiyeli yüksek”

T. Şişecam: 13 ülkede üretim, 150 ülkeye ise ihracat yapıyor. 2013 yılı üretiminin yüzde 34’ünü, satışının ise 47’sini yurtdışına yaparak aynı zamanda ihracat ağını da geliştirdi. 2013 yılında satış gelirini 2012’ye göre yüzde 12 artışla 5 milyar 594 milyon TL’ye yükseltti. Şirketin 2012 yılı brüt kar marjı yüzde 26.4 iken 2013’te 25.09 oldu. Aynı dönemde şirketin esas faaliyet karı gayrimenkul satış gelirinin de pozitif etkisiyle yüzde 16.15 yükselerek 521 milyon 364 bin TL olarak gerçekleşti. Şirketin net karı, satışların ve karlılığın yükselmesiyle yüzde 36.70 artarak 454 milyon 15 bin TL seviyesine, hisse başı kar da 0.1943 TL’den 0.2749 TL’ye yükseldi. 2013 yılında şirket satış ve kar miktarını yükseltmekle beraber, satış gelirinin yüzde 47’sini yurtdışı satışlardan elde etti. Bu da şirketin euro bölgesi ekonomik toparlanmasından ve geçen yıla göre yüksek olan döviz fiyatlarından olumlu etkilenebileceğini gösteriyor. Şirketin birikmiş karı ve 2013 yılı net karı 2 milyar 435 milyon TL. Bu da şirkete temettü ve bedelsiz potansiyeli kazandırıyor. Ayrıca piyasa çarpanları açısından emsallerine göre iskontolu. T. Şişecam hisseleri için 3.15 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Alarko Holding: Faaliyetlerinin yüzde 40’ını enerji, yüzde 48’ini inşaat ve gayrimenkul geliştirme sektöründe konumlandırıyor. Holding, sanayi ve turizm alanında da faaliyet gösteriyor. Öte yandan gelecek dönemde talebi hızla artması beklenen enerji ve inşaat projelerine devam ediyor. Faaliyetlerini değişik sektörler üzerinde çeşitlendiren Alarko Holding, 2013 yılında satışlarını 2012’ye göre yüzde 135.70 yükselterek 1 milyar 261 milyon TL’ye ulaştı. 2012 yılı brüt kar marjı yüzde 15.73 iken 2013 yılında 14.15 oldu. Esas faaliyet karı ise 11 milyon 65 bin TL’den 187 milyon 700 bin TL’ye yükseldi. Net karı da yüzde 174 yükselerek 208 milyon 792 bin TL seviyesine ulaştı. 2013 yılında hem satışlarını, hem de karını artıran şirketin 380 milyon TL üzerinde nakdi bulunuyor. Ayrıca holding emsallerine göre oldukça iskontolu. Alarko Holding hisseleri için 6 TL hedef fiyatla yüzde 20 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

İş Bankası: 2013 yılında aktif büyüklüğü 210 milyar 500 milyon TL’ye, kredi hacmi 134 milyar 843 milyon TL’ye, mevduat hacmi de 120 milyar 375 milyon TL’ye ulaştı. İş Bankası’nın karşılaştırmalı dönemde net faiz geliri ise yüzde 12.3 artarak 7 milyar 681 milyon TL’ye yükseldi. Ancak döviz ve menkul kıymetlerin olumsuz etkisiyle 2013 yılı net karı yaklaşık yüzde 3.00 azalarak 3 milyar 606 milyon TL oldu. Bankanın net faiz marjı ise gerileyerek sektör ortalamasının altında yüzde 4.20 oldu. 2013 yılında faiz geliri artmasına rağmen faiz ve dövizdeki volatiliteden olumsuz etkilenen banka, bu yıl volatilitenin azalması durumunda olumlu etkilenebilir. Emsallerine göre piyasa çarpanları açısından kısmen iskontolu olan İş Bankası hisseleri için 5.50 TL hedef fiyatla yüzde 10 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Ozan BATU / İntegral Menkul Değerler Kıdemli Analisti: “Türk Telekom en uzun fiber altyapısına sahip”

Türk Telekom: 2005’te özelleştirilen ve 2008’de halka arz edilen Türk Telekom, güçlü marka değerini sürdürüyor. Bunun yanı sıra şirketin yeni fikirleri hayata geçirdiği ‘Teknoloji Vadisi’ni ABD’ye taşımayı planlaması da orta vadede marka değerine olumlu yansıyabilir. Türkiye’nin nüfusu, stratejik konumu ve ekonomik dinamikleri dikkate alındığında küresel dalgalanmaların sektör üzerinde çok büyük bir olumsuzluk yaratmadığı görülüyor. Hatta genç nüfusun etkisiyle sektöre olan talebin her geçen gün arttığı görülüyor. Şirket son dönemde özellikle fiber kablo teknolojisi üzerinde yatırımlarını artırdı. Yurtiçinde en uzun fiber altyapısı yaklaşık 171 bin kilometre ile Türk Telekom’a ait. Alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğunun 45 bin kilometre olması Türk Telekom’un öne çıkmasına neden oluyor. Firmanın hem mobil iletişim, hem de internet servis sağlayıcısı konumunda bulunması önemli avantajlarından biri. Kısa vadede Türk Telekom hisseleri için 7.85 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Coca-Cola İçecek: 10 ülkede 23 fabrikası ile faaliyet gösteriyor. Şirket, gazlı içecek konusunda sekiz marka ile gazsız içecek konusunda ise Cappy markası ile kendi sektöründe tüketimde birinci konumda. Coca-Cola İçecek piyasaya içme suyu olarak Damla, çay pazarına ise Doğadan markası ile giriş yaptı. Toplam 9 milyar dolarlık pazar olan çay sektörü ciddi potansiyel içerse de şirketin pazar payını artırması orta vadeye yayılabilir. Kısa vadede etkisi sınırlı olsa da orta vadede ürün çeşitlendirmesi, piyasa tarafından olumlu algılanacak. Şirketin Irak ve Türkiye pazarına odaklanması, güçlü mali yapısı ve faaliyet gösterdiği ülkelerin aynı zamanda genç ve dinamik bir nüfusa sahip olması, en önemli avantajları. Önümüzdeki aylarda yaklaşan Ramazan’ın yanı sıra yaz mevsiminde satış bazında yüzde 30’luk artış bekliyoruz. Coca-Cola İçecek hisseleri için kısa vadede 58 TL hedef fiyatla yüzde 15 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Bagfaş: Gübre sektörünün önde gelen firmalarından biri. Uygun kredi anlaşması ve yatırım teşviğinin ardından geçen yıl kapasite artırımına yönelik çalışmalarına ağırlık verdi. Bu konuda yeni tesisin inşası devam ediyor. Şirketin ödenmiş sermayesinin 9 milyon TL’den 45 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin izahname, Sermaye Piyasası Kurulu onayına sunulmuştu. Bu durum sonrasında hissede alım tepkisi öne çıkmıştı. Kısa vadede kısmi geri çekilmelerde alım tavsiyesinde bulunduğumuz hisse aynı zamanda orta vade için de iyi bir seçenek olabilir. Bagfas hisseleri için kısa vadede 49 TL hedef fiyatla yaklaşık yüzde 18 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Gülizar ÖZDEMİR TÜRK / Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü: “Tekfen Holding 55 milyon TL kâr açıklayabilir”

Tekfen Holding: Şirket açısından kötü geçen 2013 yılından sonra 2014’ün olumlu geçeceğini tahmin ediyoruz. Geçen yılın ilk çeyreğinde 147 milyon TL net kar açıklayan şirketin bu yılın ilk çeyreğinde 55 milyon TL kar elde ettiğini tahmin ediyoruz. Her ne kadar 2014 yılı ilk çeyreğinde 2013’ün eş dönemine göre karında yüzde 63 oranında düşüş beklesek de, 2013 yılı dördüncü çeyreğine göre önemli derecede iyileşme bekliyoruz. Buna bağlı olarak da şirket hisselerini yakından takip ediyoruz. Tekfen Holding, 2013 yılı dördüncü çeyreğinde 70 milyon TL zarar açıklamıştı. Öte yandan TANAP’ın inşası için ön yeterlilik alan firmalar arasında Tefken Holding’in yüzde 99.99 oranında sahibi olduğu Tekfen İnşaat da yer aldı. Toplam değerinin 7-10 milyar dolar olması beklenen projenin ne kadarının Türk müteahhitlerce karşılanacağı henüz belli değil. Ancak bu projenin şirkete olan ilgiyi devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Teknik olarak 5.42 TL’yi destek yapması durumunda Tekfen Holding hisselerinde 5.80-5.90 TL’ye doğru yükseliş devam edebilir. 5.40 TL’nin altına geri çekilme ise 5.30-5.20 aralığını gündeme taşıyabilir. Orta vadede hedef fiyatımız 5.85 TL iken 2014 yılı için 6.40 TL hedef fiyatla yüzde 17 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Halk Bankası: Banka hisseleri içerisinde Halk Bankası’nı öne çıkartıyoruz. Halk Bankası hisseleri 1.20 TL piyasa değeri/defter değeri ile tarihsel ortalaması olan 1.87’nin altında işlem görüyor. Banka yüzde 19.4’lük öz sermaye karlılığı ile sektöründe en iyi orana sahip. Çünkü Borsa İstanbul’da işlem gören bankaların ortalama öz sermaye karlılığı yüzde 14. Halkbank hisseleri için kısa vadede 13-14.35 TL aralığı hedef olarak izlenebilir. 15 TL orta vadeli hedef fiyatla yüzde 11 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Turcas Petrol: Düşen kurlar, düşük piyasa değeri/defter değeri ve Star Rafinerisi’nin satış beklentisi gibi nedenlerle şirket hissesini beğeniyoruz. 2013 yılında ağırlıklı olarak kur farkı giderleri nedeniyle 61 milyon TL olarak gerçekleşen finansal giderlerin bu yıl etkisi düşebilir. Şirket hisselerinin 0.81 piyasa değeri /defter değeri ile piyasa ortalamalarının oldukça altında fiyatlandığını görüyoruz. Star Rafinerisi’ndeki payların satışına yönelik çalışmaların sonuçlanması, şirket açısından pozitif olacak. 2.75 TL hissede ilk hedef seviye olarak takip edilebilecek. Bunun üzerine ise 2.95 TL yeni hedef olur. Hissede 2.40 TL seviyesi stop-loss olarak takip edilebilir. Turcas Petrol hisseleri için 2.95 TL hedef fiyatla yüzde 16 yükseliş potansiyeli öngörüyoruz.

Analistlerden küçük yatırımcılara öneriler… 

Gülizar Özdemir TÜRK / Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü: Endeksin 73 bin 500 direncini kalıcı bir şekilde kırması durumunda 76 bin-77 bin bandı açılacağından bu dönemde portföylerde en az bir banka hissesi de bulundurulmalı. Yatırımcılar tek hisse senedi ve tek sektör yerine farklı sektörlerden farklı hisselere yatırım yaparak riskini dağıtmalı.

Ozan BATU / İntegral Menkul Değerler Kıdemli Analisti: Kısa vadede mevsimsellik ve teknik analize uygun hisseler seçilmeli. Uzun vadede temettü verimliliği yüksek, marka değeri bulunan şirketler tercih edilmeli. Bazı sektörler yıllık bazda beklentilerin altında performans sergilerken bazı sektörlerde beklentilerin oldukça üzerinde sıçrayışlar olabilir. Bu nedenle uzun vadede en az üç farklı sektör hissesi portföyde olmalı.

Arda COŞAR / ALB Menkul Değerler Araştırma Uzmanı: Gerekli araştırma yapıldıktan sonra mümkün oldukça iskontolu, düşüş trendi içerisinde bulunmayan bir adet banka, bir adet sektör çeşitlendirmesi olan holding, iki adet özellikle euro bölgesine ihracat yapan toplam dört adet şirket hissesi belirlemeli. Portföyün yüzde 70’i yukarıdaki hisse senetlerine ayrılırken, kalan bölümün yüzde 15’i getirisi daha yüksek olan devlet veya özel sektör tahvillerine ya da kısa vadeli para piyasası araçlarına (repo, likit fon vb) yatırılabilir. Hisseler için ayrılan meblağın dışındaki bu yüzde 15 ile sabit gelir elde edilirken ileride çıkabilecek fırsatlar yeni hisse alımları için değerlendirilebilir. Kalan yüzde 5’lik tutar endekste beklenmedik bir haber akışı ile borsanın gerileyip 70 bin desteğini aşağı yönlü kırması durumunda VİOP-30 kontratı satıp endekste görülebilecek sert satışlar için kullanılabilir.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan