18 Ekim 2018 Perşembe
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Parçalı Bulutlu
23°C

İkinci el lüks tekneler görücüye çıktı

Sektörel - 24 Nisan 2014

lüks yatlarGeçen yıl “BoatFest” adıyla düzenlenen ve ikinci el teknelerin görücüye çıktığı festivale yoğun ilgi oldu. Bu yoğun ilgi, deniz sezonu öncesi denize inmeye hazır sıfır lux yatlar, yelkenliler, motor yatların ve yine ikinci el teknelerin görücüye çıkacağı “Haliç Boatshow”a dönüşüyor.

Aralarında birçok tanınmış ismin teknelerinin de bulunduğu 200’ün üzerinde sıfır ve ikinci el lux tekne, yelkenli, motor yat ve ultra lux yatların yanı sıra, otomobil fiyatına alınabilecek tekneler de görücüye çıkacak

HALİÇ BOATSHOW ÖZELLİKLİ TEKNELER

1) KIVIRCIK – 6 Milyon Euro (Fuarın en Pahalı teknesi)

Türkiye Mega Yat inşasında dünyada 3’üncü sıradaki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor. Bu başarının bir çok örneği Haliç Boatshow’da sergileniyor olacak. Türkiye’de inşası yapılan Mega Yatlardan Kıvırcık, Mengi Yay tarafından üretildi. 40 metre uzunluğundaki bu Mega yat, RINA klaslı olarak inşa edilmiş. Tekne imalatına ahşap olarak başlanmış olup 17 aylık bir çalışma sonucu tamamlanmış. 2x 2735HP’lik ana makinelerin kullanıldığı tekne kayıcı formunun da sayesinde 28 knot sürate kadar çıkmaktadır. Tekenin su altı kısmında 2, borda kısmında 3 kat çapraz kaplama kullanılmıştır. Teknenin postaları kesme olarak inşa edilmiştir. Teknede 4 adet misafir kabini ve1 adet master kabin bulunmaktadır. Baş-kıç istikametinde bulunan iki kabin yaklaşık hacimlerdedir. Flybridge alanında geniş bir oturma alanı ve jakuzi bulunmaktadır. Teknenin borda camları formu itibariyle dikkat çekicidir.

2) PRINCESS 82 – 4 MİLYON 580 BİN STERLİN

İngiliz tersane Princess Yachts’ın flybridge serisine eklediği son halka olan Princess 82, dış yaşam mahallerindeki geniş alanlar ve iç mekânlarının modernliğiyle öne çıkıyor. Beyaz gövdesi ve derli toplu tasarımıyla bu yeni tekne bir zarafet örneği olarak nitelendirilebilir. İngiliz Princess Yachts, 2013’te suya indirerek 2014 Londra Boat Show’da dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Princess 82 ile flybridge serisini genişletmiş oldu. Seriye özgü “geniş ve kullanışlı dış yaşam mahalleri” anlayışı yeni yatta da kendini göstermiş. Yatın dış tasarımı daha önce pek çok kez ödül almış olan Bernard Olesinski ve Princess Yachts mühendislerinin ortak çalışması olarak karşımıza çıkarken, iç tasarımda şık ev tasarımlarıyla tanınan İtalyan Missoni’nin imzası yer alıyor. Özellikle flybridge’i ve havuzluğundaki ferahfeza alanlarıyla öne çıkan yatta gövde sağlamlığı ön planda tutularak üretim sürecinde infüzyon tekniğinden yararlanılmış. Tekne gövdesinde tercih edilen malzeme ise fiberglas…

3) PRINCESS 78 : 2 MİLYON 815 BİN STERLING

24 Metre boyundaki Princess 78, 4 Master, 2 personel master, 1 VİP, 1 misafir kamarasından oluşuyor. Maksimum 34 knot hıza kadar ulaşabilen Princess 78, Fiberglass gövdeye sahip. Özellikle, Flybridge çok konforlu hazırlanmış.

4) Delphia 34 (İlk defa sergilenecek)

Yeni Delphia 34; performanstan ve güçten ödün vermeden en talepkar yatçıların bile tüm beklentileri karşılıyor. D34, kendiliğinden tramolalı floğu, german sheeting anayelken sistemi ile tek kişiyle dümeni terk etmeden performanslı seyir imkanı tanıyor. Yeni Delphia 34; açılır-kapanır kıç platformu, katlanır dümen simidi, geniş ve kullanışlı kokpiti ile Delphia’nın karakteristik özelliklerinden ödün vermeden kendisinden feetlerce büyük yatları kıskandırıyor. 2 ve 3 kabin versiyonu ile satışa sunulan D34; geniş mutfak ve sınıfının en iddialı banyolarından birine sahip. Ferah salonu ve yatak olabilen salon oturma grubu ile 8 kişinin rahatlıkla yaşayabileceği bir olanak sunuyor.

Teknik Bilgileri

Tam Boy: 10.35 m
En: 3.47 m
Ağırlık: 5000 kg
Anayelken Alanı:26 m2
Cenoa Alanı: 23.75 m2
Motor: 20 – 30 HP Volvo Penta
Yakıt: 100 Lt.
Temiz Su: 210 Lt.
Fiyatı: 74.000 € (Standart donanım, fabrika çıkış fiyatı. KDV dahil, vergiler hariç)

5) SUNSEEKER YACHT 80 : 2 MİLYON 595 BİN POUND

Sunseeker’ın yeni modeli 80 Sport Yacht, Haliç Boatshow’da görücüye çıkıyor. 25 Metre boyundaki yeni motoryat 80 Sport Yacht, 2012’nin Eylül ayında piyasaya çıkan Predator modelinin ileri bir seviyesi olarak görülüyor. Son yirmi yıla bakıldığında, yirmi metre üzeri motoryatlarda neredeyse standart hale gelen flybridge veya 80 Sport Yacht’taki adıyla ‘sports bridge’de yaratılan fark, 80 Sport Yacht’ı farklı kılıyor. Sunseeker bu yeni modelinde, flybridge’inde C şeklinde bir oturma grubuna, kaptan ve yanında olmak üzere iki ayrı koltuğa sahip. Ek olarak orta kısımda bir bar masası konumlanmış. Bunlardan geriye kalan özellikleri ise, sahip olduğu dört çift kişilik kamara, ileri teknolojiye sahip oluşu. Motoryatın kıç tarafında bir tayfa kabini ve ana güvertede tam büyüklükte bir salon bulunuyor. 80 Sport Yacht’ın motor seçenekleri ise, ikiz MTU 1550 veya MTU 1950 beygir modeller.

6) CRANCHI MEDITARRANEE 50 – 245 BİN EURO

Fuarın uygun fiyatlı tekneleri arasında yer alan Cranchi Meditarranee 50; 15,30 metre uzunluğunda. Seyahat bilgisayarı, 6.3 Kw kıç manevra pervanesi, Scuba ışıklar, görüntüler ek sancağı ile hem konforu hem de uygun fiyatlı deniz keyfini sunuyor.

7) MAGELLANO 43

Magellano serisinin en yeni teknesi 43, 13 metre içinde serinin bütün özelliklerini sunuyor: Her koşulda akıcı bir yolculuk ve geleneksel trawler’a modern ve İtalyan bir dokunuş. Hem deplasman hem de kayıcı tekne özelliklerini birleştiren Magellano 43’ün, Flybridge ve Hard Top olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Doğanın tadını çıkararak acele etmeden keyifle seyretmek için ideal bir tekne. 1.680 litrelik yakıt deposu sayesinde 9-10 knot seyir hızıyla kayda değer bir menzil verirken, sadece deplasman gövdesi konforu sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kayıcı tekne karakteristiği ve 305 mhp ya da 355 mhp seçenekleri sunan iki 5,9 litre Cummins QSB motor sayesinde 18 ile 22 knot arasında değişen azami hıza çıkabiliyor.

Magellano 43, iki farklı vizyona sahip Hollandalı tasarımcı Cor D Rover ile Azimut Yachts ekibinin detaylara özel önem veren işbirliği sonucunda tasarlanan ve kendine has göz kamaştıran bir cazibeye sahip. Bir dizi teknik ve fonksiyonel özelliğe sahip olan ve alanların akıllıca kullanıldığı tekne, Trawler’ın modern bir yorumu. Magellano 43, bir adım daha ileriye gitmiş ve cazip dış tasarım, geniş sosyalleşme alanları ve modern iç mekan tasarımı ile tekne sahiplerinin günümüz ihtiyaçlarını da karşılamış. Sonuç itibariyle, güçlü dış görünüm ve dikey pruva, Magellano’nun tarzını vurgulayan ana özellikler olarak ortaya çıkmış. Ceviz mobilyalar ve cila sayesinde iç mekanda sıcak bir atmosfer elde edilmiş. Açık renk kumaş kısımlar kapıları vurgulayarak zaten zengin ve gövdeli bir kişiliğe sahip tekneyi daha da havalı ve karakterli yapmış. Bütün Magellano Serisi’nin temelinde yatan fikir akıcı ve rahat bir seyir deneyimi sunmak. Bu fikir de hayata Bill Dixon’ın tasarladığı “Çift Mod” gövdeyle getirilmiş. Aslında gövdenin tasarımı teknenin deplasman ve planing hızlarında eşit rahatlıkta yol alabilmesini sağlıyor. “Çift Mod”da, gövdenin karina hattını karakterize eden yuvarlak şekli, geniş ve sert belkemiği ve dikey pruvayla sona eren masif ön kesim bir araya gelerek teknenin öne arkaya yalpalamasının azalmasını ve dalgalardan çok daha az etkilenmesini sağlıyor. Sonuç: farklı hızlarda akıcı ve rahat bir seyir deneyimi ile hem sakin, hem de zorlu denizlerde aynı performansın sergilenmesi. Ayrıca, benzersiz gövde tasarımı da eşit deplasmana ve su hattı uzunluğuna sahip geleneksel planing gövdesiyle karşılaştırıldığında düşük ve orta hızlarda daha fazla verimlilik sağlıyor. Bu sayede, 14-18 knot arası değişen seyir hızlarında bile yakıt tüketimi daha az oluyor. Bu hız seviyesi, gittikçe daha fazla tekne sahibinin ekonomik ve konforlu bir seyahati sevmelerini sağlıyor.

Üst güvertede sancak tarafında ikinci bir dümen koltuğu bulunuyor, böylece tekne kuşbakışı pozisyonda mükemmel bir şekilde kontrol edilebiliyor. Magellano Serisi’nin neşeli ruhu her yere sinmiş; dümen koltuğunun hemen yanında yukarı/aşağı hareket edebilen masayla kombinlenmiş büyük C şeklindeki koltuk, aile üyelerinin ve misafirlerin kaptanla zaman geçirebilmesini sağlıyor.
Kıç tarafta buzdolabının ve buz makinesinin, lavabonun, barbekünün ve bar tezgahının olduğu bir wet bar bulunuyor. GRP direği, tekneye bir şık tasarım detayı olarak eklenirken antenler için de uygun bir mekân olarak karşımıza çıkıyor.

Magellano 43 HT

Hard Top konfigürasyonu, sadece açık denizde değil, iç sularda da seyahat etmekten hoşlanan tekne sahipleri için özellikle uygun. Düşük yükseklik mesafesi, teknenin büyük nehirlerde ve kanallarda sabit köprülerin altından rahatlıkla geçebilmesini sağlıyor. Ayrıca, direğin katlanabilir versiyonunun da olması sayesinde su yüzeyinden asgari yükseklik mesafesi sadece 3,5 metreye düşüyor.
HT versiyonu, ikisi açılabilen ve güneş ışığının ve doğanın içeri girmesini sağlayan üst taraftaki dört cam penceresiyle güneşli açık havada seyretmeyi sevenleri ödüllendirici nitelikte. Teknede, yaşam kalitesi ağırlıklı olarak yaşam alanlarına dayanıyor. Magellano 43, uzun mesafe seyir için detaylara özen gösterilerek ve yaşam alanlarının optimizasyonu sağlanarak tasarlanmış. 43’ün salonu bile Magellano ruhuna uygun tasarlandığından, teknenin her yerinde sosyalleşme olanağı sunulmuş. Mutfak, hem içerideki yemek alanına, hem de kokpitteki yemek yerine etkin bir şekilde hizmet verilebilmesi için teknenin kıç tarafında. Konforlu C şeklindeki divan, salonda dümen koltuğunun hemen yanında; böylece konuklarla dümendeki kaptanı aynı yerde buluşturan tek bir alan elde edilmiş. Döner pilot sandalyesi de küçük yemek alanıyla entegre olarak ekstra oturma yerine dönüşüyor. Her türlü hava koşuluna uygun bir teknenin gereksinimlerine daha uygun geleneksel bir düz şaft konfigürasyonu olan teknedeki iki kamara, teknenin sahibi ve konukları için tasarlanmış. Her ikisinde de ayrı duş yeri olan banyo bulunuyor. Bu özellik de teknede üstün konfor sağlayan geniş mekanın göstergesi bir özellik. Sancak tarafındaki üçüncü oda tek yataklı üçüncü bir kamaraya dönüştürülebiliyor ya da ilave depo yeri olarak kullanılabiliyor. Bu konfigürasyon için pratiklikle fonksiyonelliği birleştirerek tasarlanan geniş kutular, ihtiyaç olmadığında katlanıp kaldırılabiliyor.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort