19 Ekim 2018 Cuma
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Parçalı Bulutlu
22°C

Otomotiv yöneticilerin beklentisi büyümenin yavaşlayacağı yönünde

Sektörel - 17 Mart 2014

unnamed-31KPMG Türkiye Otomotiv Sektörü Lideri ve Denetim Bölümü Şirket Ortağı Ergün Kış yönetiminde KPMG Türkiye tarafından bu yıl ikincisi hazırlanan “KPMG Türkiye 2014 Otomotiv Yöneticileri Araştırması” 2013-2014 yılları arasındaki gelişme ve trendleri değerlendirme olanağı da sağlayarak Türkiye otomotiv sektöründeki yöneticilerin 2018 yılına yönelik beklentilerini ve görüşlerini yansıtıyor. Araştırmanın bu yılki teması, otomotiv sektörünün ana hedefi olan uzun vadeli ve sağlıklı büyümenin yollarını araştırmak amacıyla “Türkiye Otomotiv Sektöründe Sürdürülebilir Büyüme” olarak belirlendi. Araştırmaya göre, yöneticiler Türkiye otomotiv sektörüne ‘Pazar’ ve ‘Sanayi’ tarafından olumlu bakıyor, ancak bir önceki seneye göre beklentiler büyümenin yavaşlayacağı yönünde.

Ergün Kış, KPMG’nin küresel ölçekte 15 yıldır düzenlediği otomotiv yöneticileri araştırmasının bu yıl ikinci kez Türkiye otomotiv pazarına özel olarak hazırlandığını belirtti. KPMG ağı içinde sadece Türkiye ve Çin’de yerel olarak ayrıca hazırlanan araştırma İngilizceye de çevrildi. Araştırma, KPMG Türkiye yönetiminde Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD)Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) ile bu derneklerin üyelerinin destekleriyle gerçekleştirildi.

Otomotivde Gelecek 5 Yıl için En Öncelikli Konu Vergi

Otomotiv sektörünün Türkiye’de önemli değişimler ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Ergün Kış, KPMG Türkiye 2014 Otomotiv Yöneticileri Araştırması’nda önümüzdeki beş yıllık dönemde öncelikli olacak konular arasında geçen sene de en önemli konu olarak belirtilen ‘otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi’nin bu yıl yine ilk sırada yer aldığını vurguladı.

Araştırmaya göre, iç pazarın büyümesi için ‘kişi başına düşen milli gelir artışının hızı’ da bir diğer önemli konu olarak ortaya çıktı. Konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Ergün Kış“İç pazarın büyümesi için öncelikle satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi ve kişi başına düşen milli gelirin yükselmesi gerekiyor. Böylelikle alım gücü yükselecek ve satış adetleri istenen seviyelere ulaşabilecek. Sadece ihracata odaklanıp iç pazarı dar tutarak Türkiye otomotiv sektörünün sürdürülebilir büyümesi mümkün görünmüyor” dedi.

 

unnamed-32Kış, “Yaptığımız araştırmaya göre otomotiv yöneticileri, sektör üzerindeki ÖTV, KDV gibi vergi yüklerinin bir dengeye oturtulması ve hatta azaltılmasının, sektörün gelişimi için kritik olduğunu düşünüyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Otomotiv sektöründe satışlar üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) gibi dolaylı vergilerin yüksekliği doğal olarak yıllardır sektör yöneticilerinin gündemindeki en önemli konuların başında yer alıyor. Yeni yılla birlikte BDDK’nın krediler üzerindeki yeni düzenlemeleri ve döviz kurlarındaki yükselmenin üzerine gelen ÖTV artışlarını dikkate aldığımızda sektörün dolaylı vergiler sorununun giderek ağırlaştığı bir gerçek. Özel Tüketim Vergisi’nin sıklıkla artırılması, pazar ve satış tarafında yeni araçlara olan talebi daraltmakta, yerli ve yabancı otomotiv sektörü yatırımcılarının yatırım kararlarını olumsuz yönde etkilemekte, tüketici tercihlerini nispeten düşük ÖTV’li araçlara ve ikinci el araçlara yönlendirmekte ve sektörü geleceğe dair orta ve uzun vadeli planlama yapamaz hale getirmektedir.” 

Umut Hurda Desteğinde

2014 başında artırılan ÖTV başta olmak üzere, otomobiller üzerindeki mevcut vergi yükünün yüksekliği ile BDDK’nın getirdiği yeni kredi düzenlemelerinin 2014’te otomotiv iç pazarı üzerinde olumsuz bir etki yaratmasının araştırmada öngörülenler arasında olduğunu belirten Ergün Kış, bu noktada ciddi bir daralmanın pazar üzerindeki etkisini azaltmak için alınabilecek önlemler arasında hurda teşvikinin önemine dikkat çekti.

unnamed-33Ergün Kış, yüksek vergilerin satışlarda yarattığı olumsuz etkiyi karşılamak için hurda araç programı gibi satış desteklerinin sektörde daha çok gündeme geldiğini belirterek, geçtiğimiz yıl açıkladıkları araştırmada altıncı sırada yer alan konunun önem açısından bu sene ikinci sıraya yükseldiğini vurguladı. Araştırmaya göre, nüfusunun yaş ortalaması 29 olan Türkiye, ortalama 16 yaşındaki hurda araçlara biniyor. Bu durum karşısında otomotiv yöneticileri, otomotiv sektörünün gelişmesi için hurda araçların trafikten mutlaka çekilmesi gerektiğine inanıyor.

 

“Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2011-2014)”ü değerlendiren Ergün Kış,  “Plan, ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılması için gerekli hukuki düzenlemelerin oluşturulması yönünde çalışmalar yapılacağını vurgulamaktaydı. Bu program sadece belirli ticari araçlar için uygulanıyor, ancak otomobiller için uygulanmıyor. Dünyada hurda programını büyük başarıyla uygulayan ülkeler var; hem hurda karşılığı para veriliyor hem de yeni araç satın alınmak istendiğinde teşvik verilerek otomobil satışlarında önemli oranda artış yakalanıyor. Hurda araç programı dönemsel değil, sürdürülebilir bir politika haline gelebilir” dedi.

 

Araştırmaya göre, 2013 Aralık sonu itibariyle ülkemizdeki toplam otomobil sayısının yaklaşık 9,3 milyon olduğu dikkate alınırsa; bunların %25’inin yani 2,4 milyon kadarının 20 yaş ve üzerinde olduğu açıklanıyor. Ergün Kış değerlendirmesinde “Böyle bir uygulamaya daha geniş bir perspektiften baktığımızda birçok olumlu etki yaratacağını görebiliriz. Hurda teşvik programının Pazarı ve Sanayiyi canlandırması dışında topluma ve ekonomiye de önemli katkıları olacaktır. Öncelikle enerji verimliliği artar çünkü daha az yakıt tüketilir; hava kirliliği azalır, genç araçlar çevreyi daha az kirletir; trafikteki hurda araç sayısının azalması ciddi bir sorun haline gelen trafiğin akışını kolaylaştırır; yaşlı araçların trafikten çekilmesi kaza oranlarını düşürür, yolların daha güvenli olmasını sağlar ve son olarak hurda ithalatı da azalır” dedi.

Yetkili Satıcılar için Karar Vakti

Son dönemde piyasa üzerinde kârlılık baskısı oluşturan gelişmelere dikkat çeken Ergün Kış, bu gelişmeler neticesinde küresel trendlere benzer yönlü konsolidasyon sürecine girilmesinin oldukça muhtemel olduğunu söyledi ve birleşme sürecinin yerel bayilikleri büyütüp güçlendireceğini ifade etti.

Ergün Kış, bunun daha önce ABD ve Almanya gibi gelişmiş pazarlarda, hatta Çin gibi gelişmekte olan pazarlarda örnekleri görülmüş bir eğilim olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Almanya’daki bağımsız bayilerin sayısı 2000 ile 2012 yılları arasında, yüzde 50 azalarak 18 binden 8 bin seviyelerine geriledi. 1992 ile 2012 yılları arasında ABD’deki otomotiv bayii sayısı ise %25 düştü ve aynı zamanda bayii başına düşen ortalama satışlar %86 arttı.

 

BRIC Avrupa’ya Yatırım için Türkiye’den Çok Doğu Avrupa’ya Bakıyor

Araştırmaya göre, BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) üreticilerinin Avrupa’ya yatırım yapmalarını bekleyenlerin sayısı bu yıl artış gösterdi. Konuyla ilgili yorumda bulunan Ergün Kış“Türkiye, otomotiv sektörünün sürdürülebilir büyümesi, özellikle yeni yatırımcı çekmek için kritik bir dönemden geçiyor. Araştırmamızın sonuçlarına göre BRIC otomobil üreticilerinin Avrupa pazarına girmelerine kesin gözle bakılıyor ve bunun kısa süre içinde gerçekleşmesi bekleniyor. Son gelişmelere baktığımızda bu sürecin başlamış olabileceğini söylemek mümkün. Çinli otomobil üreticileri Avrupa pazarına girmeye çalışıyorlar. Bu yılın başında Çinli Dongfeng Motor Co.’nun PSA Peugeot Citroen’e ortak olması önemli bir gelişme. Ayrıca Volvo da 2010 yılında Çinli Geely tarafından satın alınmıştı. Diğer yandan Qoros Avrupa’da üretime başladı ve Slovakya’da ilk araçlarını üretti. Türkiye, otomotiv sektörünün tüm artılarına rağmen katılımcıların BRIC yatırımları için Doğu Avrupa’yı avantajlı görmeleri ve geçen sene ile karşılaştırdığımızda Türkiye’nin rakip ülkelere göre puan kaybetmesi Türkiye otomotiv sektörü için bir uyarı olarak da algılanabilir. Bu sonuçların özellikle üç ihtiyaca işaret ettiğini düşünebiliriz. Birincisi, Türkiye otomotiv pazarının daha cazip kılınması, ikincisi yatırım ortamının daha etkin hale getirilmesi ve üçüncüsü de yatırımcılar için öngörülebilirliğin artırılması”  dedi.

2023 Hedefleri için Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi Yenilenmeli

Kış“Yeni dünya düzeninde, yeni konjonktürde üretim Batı’dan Doğu’ya kayarken Türkiye’nin nasıl bir strateji izleyeceğini ve rekabet içerisinde kendisini nasıl konumlandıracağını net olarak belirlemesi lazım. Gelişmiş pazarlarda 2035 planları tamamlanmış durumda iken Türkiye Otomotiv Sektörü’nün 2011-2014 Strateji Belgesi’nin yenilenme zamanının geldiğini düşünüyoruz. KPMG Türkiye 2014 Otomotiv Yöneticileri Araştırması, Türkiye otomotiv sektörünün 2018 öngörülerini yansıtıyor. Üretim tarafından baktığımızda katılımcıların büyük çoğunluğu üretim rakamlarının en fazla 1,5 milyona çıkabileceğini düşünüyor. 2023 hedeflerinde yer alan üretim rakamı ise 4 milyon. Rakamlar beklendiği gibi gerçekleşirse 2018-2023 arasındaki beş yıllık dönemde üretimin 1,5 milyondan 4 milyona nasıl çıkacağı sorusu ise düşündürücü” dedi.

Yan Sanayi için Planlama Vakti

Ergün Kış, araştırmanın sonuçlarına göre yan sanayi için Ar-Ge’nin yine büyük bir farkla en önemli konu olarak belirtilmesinin şaşırtıcı bir sonuç olmadığını belirtti. Diğer yandan stratejik planlamanın da önemli bir artış gösterdiği göz önünde bulundurulursa katılımcıların daha geniş bir bakış açısıyla pozisyonlarını ve atacakları adımları değerlendirmek istediklerinin görüldüğünü ifade etti.

Kış“Teknolojinin büyük bir değişim içinde olduğu bu dönemde stratejik yaklaşım çok önemli. Gerçekten popüler olan yeni bir teknoloji, endüstriyi gözle görülür şekilde değiştirebilir. Şu anda gündemde olan hibrit araçlar, elektrikli araçlar gibi endüstri üzerinde büyük bir etki yaratacak trendlere göre kendinizi konumlandırmazsanız kaybedersiniz. Stratejik planlama bu işin olmazsa olmazıdır. Dünyada tedarik sanayisinin odaklandığı alan inovasyon. Türkiye’nin de stratejisi, bu yetkinliğe ulaşabilmek için inovasyona daha çok odaklanıp katma değeri artırarak daha bağımsız bir otomotiv üssü haline gelmek olmalı. Otomotiv oldukça sermaye yoğun bir endüstri. Böyle bir ortamda yalnızca kısa vadeli stratejiniz olamaz, kesinlikle orta ve uzun vadede bir stratejiniz olmalı. Bu nedenle trendler, teknoloji, markalar arası gelişmeler ve farklı Orijinal Ekipman Üreticilerinin faaliyetleri bağlamında pazarda neler olduğunu çok iyi anlamanız ve stratejinizi bunun üzerine kurmanız gerekir. Dolayısıyla stratejinizi geliştirmeden önce atmanız gereken birçok adım vardır”  dedi.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort