24 Eylül 2018 Pazartesi
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Sisli
27°C

Bankalardan “mesleklere özel” paketler

Sektörel - 6 Ekim 2013

para tlESİN ÇETİNEL >> Bankaların son dönemde mesleklere özel çıkardıkları paketler dikkat çekiyor. Söz konusu paketlerde, sektöre özel geri ödeme planı bulunan kredilerle ödeme takvimini tüketicinin belirleyeceği kredi kartları özellikle avantaj sağlıyor. Ayrıca tüm bankacılık ürün ve hizmetleri de bu paketlere dahil edilmiş durumda; üstelik daha avantajlı fiyatlarla…

Söz konusu paketlere en çok talebin kamu çalışanlarından geldiğini ifade eden bankacılar, öğretmen, polis ve askerleri, avukat, doktor, eczacı, diş hekimi, çiftçi, noter, mimar, mühendis gibi kendi işlerini yapan serbest meslek sahiplerinin izlediğini belirtiyor.

KİŞİ VE MESLEĞE  ÖZEL KREDİ

Paketlerin en büyük özelliği kişiye ve mesleğe özel ödeme planları sunması… Eşit taksitli kredi kullanımının yanı sıra artan, azalan, kademeli gibi ödeme planları sunan kredi paketlerinde ayrıca taksit tutarı artmadan mevcut krediye ek kredi kullanım imkanı da sağlanıyor.

Bu durum doktor, mimar, mühendis gibi kendi işini yapan meslek gruplarına büyük kolaylık ve avantaj sağlıyor. Keza kredi kartlarında ödemesiz dönem imkanı sağlayan ödeme planları da bulunuyor. Örneğin, tarımla veya turizmle uğraşan bir banka müşterisi, bireysel kredisinin veya kredi kartının ödemesini gelirinin arttığı dönemlerde yapabiliyor.

ÜCRETSİZ HİZMETLER DE VAR

Hizmetler bununla da bitmiyor… Bazı bankalar meslek paketlerine katılan müşterilerinin işlemlerini ya çok düşük ücretle ya da ücretsiz gerçekleştiriyor. Örneğin, çoğu banka doktor paketine dahil olan müşterilerinden hesap işletim ücreti almıyor. EFT, havale gibi işlemler ise ücretsiz veya düşük ücretle yapılıyor. Kiralık kasa ücretlerinde indirim, SGK ödemelerine taksit, özel komisyonlu POS cihazları da sağlanan diğer avantajlardan.

Bankadan bankaya değişmesine rağmen artık neredeyse tüm bankaların mesleklere özel paketler çıkarmaya başladıkları görülüyor. Bu hafta bankaların özel ödeme planları ile indirimlerini kapsayan “meslek paketlerini” sizler için derledik…

ASKER, POLİS, ÖĞRETMEN AĞIRLIKLI

Garanti Bankası, bu paketlerde ağırlığı  kamu sektörüne vermiş durumda. Kimi meslek grupları için masrafsız kampanyaların kimi gruplar için ise faizin düşük olduğu tekliflerin önemli olduğunu söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Meslek grupları arasında asker, polis ve öğretmen gibi kamu sektörü ağırlıklı kampanyalara yoğunlaşıyoruz” diyor.

Banka söz konusu kredilerde eşit taksitli ödeme planının yanı sıra kademeli veya özel ödeme planı da sağlıyor. Bu ödeme planlarıyla kredi almak isteyenler, giderek artan taksit veya bir dönem düşük sonra artan taksit gibi seçeneklerden kendilerine uygun olanı seçebiliyor. Dileyen kredi kullanıcısı, taksit tutarını düşürebiliyor veya yeni ihtiyaçları için taksit tutarları değişmeden ek kredi sağlayabiliyor.

Hâlihazırda özel meslek gruplarının birçoğu için kampanyası bulunan Garanti Bankası, Tıp Bayramı, Öğretmenler Günü, Polis Haftası gibi bazı mesleklere özel günlerde kampanyalarına yeni avantaj ve cazip teklifler de ekliyor.

MESLEKLERE ÖZEL AVANTAJLAR

Yapı Kredi Bankası perakende, imalat, turizm, tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren müşterilerinin yanı sıra hekim, avukat ve noterlere yönelik çözümler de sunuyor. Örneğin, hekimlere “Muayenehane Kredisi” veren banka, doktorların muayenehane alımlarında 60 aya kadar varan vadelerle finansman sağlıyor. Ayrıca “Tıbbi Donanım Kredisi” ile muayenehaneler ve tıbbi cihaz alımları için 60 aya varan vade imkanı sağladıklarını söylen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, “Yine bu kapsamdaki ‘Taşıt Kredisi’ ürünümüzle sıfır taşıtlar için 60 aya kadar, ikinci el taşıtlar için ise 48 aya kadar vade seçeneği sunuyoruz. Kredi ürünlerimizin yanı sıra ev, işyeri, araç ve sağlık sigortaları ile hastaların mağduriyetine karşı sorumluluk sigortası olan ‘Doktor Sorumluluk’ ve elektronik cihaz sigortaları ve diş hekimlerine özel çeşitli sigortalar da yapıyoruz. Doktor ve diş hekimi müşterilerimiz için ‘Doktorum Sepeti’ ile onların risk tercihlerine uygun mevduat ve yatırım ürünleri sunuyoruz” diyor.

Avukat ve noterler içinse işyeri kredisiyle ofis alımlarında özel avantajlar sağladıklarını söyleyen Cemalcılar, bu meslek grubuna hızlı mortgage ve özel seçenekleri olan “Taşıt Kredisi” ile özel faiz oranlı bireysel ihtiyaç kredisi imkanı da sağladıklarını belirtiyor.

ECZACILARA ARACILIK YAPIYOR

İş Bankası’nın çok sayıda mesleğe yönelik özel bankacılık paketi bulunuyor: “Eczacılara Özel Hizmet Paketi”, “Mali Müşavirlere Özel Hizmet Paketi”, “Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Paketi”, “Çiftçi Kredi Destek Paketi”, “Kırtasiye Destek Paketi” ve genel olarak esnafa yönelik “Esnaf Destek Paketi” bunlardan bazıları. Yukarıda saydığımız meslek gruplarının bankacılık ihtiyaçlarına yönelik paketler oluşturduklarını söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, söz konusu paketlerle müşterilerine sundukları hizmetleri şöyle özetliyor: “Paketlerin içerisinde şirket kredi kartı, Vadematik, POS, sigorta, yatırım hesabı, otomatik fatura ödeme talimatı, muhasebe çözümleri var. Ayrıca meslek grubuna göre farklılaşan ürün ve hizmetler de söz konusu. Örneğin, eczacı müşterilerimizin SGK’dan ilaç ödemelerine aracılık edilmesi veya halk otobüsü, hatlı minibüs, servis aracı, ticari taksi işletmecilerine yönelik hat, plaka alımı bunlar arasında sayılabilir.”

İş Bankası müşterilerinin ödeme güçlerine ve nakit akışlarına bağlı olarak esnek ödemeli kredi de kullandırıyor. Örneğin, müşterilerine yaz aylarında ödemesiz dönem imkanı sağlıyor. İnce’nin verdiği bilgiye göre, halen Türkiye genelinde faaliyet gösteren eczacıların yüzde 90’ı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemelerini İş Bankası üzerinden gerçekleştiriyor.

ÖĞRETMEN PAKETİ YOLDA

Akbank da dönem dönem meslek gruplarına yönelik kampanyalar düzenliyor. Bu yıl doktor, hemşire, öğretmen, akademisyen ve polislere yönelik chip para ödüllü kampanyalar düzenlediklerini söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Hekim Destek Paketi ile muayenehane sahibi doktor ve diş hekimlerinin ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmetleri avantajlı koşullarla sunuyoruz. Bu kapsamda ‘Doktor POS’, yatırım ve birikim ürünleri, ‘Wings Card’, ‘Sağlık Leasing’i ve ‘Muayenehane Yenileme ve Ekipman Alımı Kredisi’nin dışında hekimlerin özel yaşamları için de birçok avantaj sunuyoruz” diyor.

Akbank farklı mesleklerin ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş, özel sektör ya da kamu çalışanlarına ve meslek gruplarına özel esnek ödemeli, kampanyalar ve ürünler de sağlıyor. Akbank kamu çalışanlarına “Anında Kredi” ile hızlı ve kolay kredi imkanı sunuyor. Söz konusu krediyle Akbank müşterisi olsun olmasın tüm kamu çalışanları sadece 10 soru ile kredi başvurusunda bulunabiliyor.

Galip Tözge’nin verdiği bilgiye göre, Akbank profesyonel meslek gruplarına yönelik yeni meslek paketleri çıkartmak için de çalışıyor. Banka önümüzdeki dönemde de mesleklere özel günlerde kampanyalar düzenlemeye devam edecek. Bu kapsamda ilk paket kasım ayında Öğretmenler Günü’nde çıkartılacak.

PROFESYONELLERE PAKET

Doktor, eczacı, veteriner, diş hekimi, avukat, mali müşavir, noter, mimar, mühendis gibi serbest meslek sahibi profesyoneller için “Profesyonellere Kredi” paketini çıkartan Şekerbank, bu kapsamda müşterilerine 60 aya varan vade imkanı sağlıyor.

Anadolu bankacılığı misyonu kapsamında “Pazara Bereket Paketi” de çıkardıklarını söyleyen Şekerbank İşletme ve Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, “Bu paketle pazar esnafına kredi, POS, çek, ticari taşıt kredisi, sigorta ve üreten emeklilik ürünleri sunuyoruz. Ayrıca ticari faaliyetlerini geliştirmek isteyen taksi plakası sahipleri için ‘Taksi Plaka Teminatlı Kredi’ veriyoruz. 200 bin TL üst limit ve 60 aya varan vade seçeneği sağlıyoruz” diyor.

Şekerbank bunun dışında Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) hazırlanan uzman doktor adaylarının eğitim masraflarını karşılamaları amacıyla 120 ay vadeli 10 bin TL’ye kadar ‘Tıpta Uzmanlık Kredisi’ de veriyor. Banka yine bu kapsamda Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu’na bağlı odalara kayıtlı işletmelere özel “Dükkânım Tertemiz Paketi”ni geliştirmiş. 250 bin TL’ye kadar, 60 aya varan vadelerde, yüzde 0.99 faiz oranıyla sunulan bu paket kapsamında kart kullanan işletmelerden ilk yıl kart ücreti alınmıyor. Öte yandan, ilk çek karnesine yüzde 50 indirim uygulanıyor. Şekerbank, 60 aya kadar vade imkanı sağlanan “Franchising Kredisi” de veriyor.

DOKTOR VE HEMŞİRELERE İNDİRİM

Finansbank’ın en bilinen meslek paketi uygulaması Clubfinans Doctors… Bu paketle pratisyen, asistan, uzman doktor, diş hekimi unvanına sahip herkes,birçok bankacılık hizmet ve ürününde ciddi indirim alıyor. Ayrıca Cardfinans ve Hemşire Kart ile hemşirelerin ihtiyaçlarına yönelik her türlü ürün, avantajlı imkanlarla sağlanıyor. Bu kart sahibi hemşireler, kart ücreti ve yıllık kart aidatı ödemiyor; aynı zamanda sekiz ay vadeli 4 bin TL ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar.

Finansbank’ın bankacılara özel düşük faizli ihtiyaç kredisi de sunduğunu söyleyen Finansbank Kitle Bankacılığı Direktörü Enis Kurtoğlu, diğer paketlere ilişkin şu bilgileri veriyor: “Kamuda çalışan öğretmen, polis ve diğer meslek gruplarına yüzde 0.99 faiz ve 99 TL dosya masrafıyla 60 ay vadeye kadar ihtiyaç kredisi sunuyoruz. Tarım bankacılığı kapsamında çiftçilere de örneğin hasat zamanı ödemeli krediden, banka kartıyla yapılan alışverişlerin uygun koşullarda ertelenmesine kadar birçok avantaj sağlıyoruz.”

Finansbank bunun dışında müşterilerinin kredi geri ödeme planlarını kendilerinin oluşturabilmesi için bazı esneklikler de sağlıyor. Tüm ihtiyaç kredilerinde ilk üç ay öteleme yaptıklarını veya “Artan Taksitli İhtiyaç Kredisi” verdiklerini söyleyen Kurtoğlu, “Örneğin, müşteri talebine bağlı ödeme planına belli bir ayda yüksek tutarlı bir ödeme konulabilir; ya da bazı vadelerde farklı taksit tutarları ödenebilir” diyor.

ÜRETİM SEKTÖRÜ YOLDA

VakıfBank’ın özellikle memurları hedefleyen çok sayıda ürünü bulunuyor. POLSAN üyesi emniyet teşkilatı mensuplarına özel ASES; MEB mensubu öğretmenlere özel “Öğretmenim Kart” ve Kamu-Sen üyesi kamu çalışanlarına özel “Kamu-Sen Kredi Kartı” çıkartan banka, bu kartlardan yıllık aidat almıyor, alışveriş faiz oranını ise düşük tutuyor. Kamu-Sen ve ASES kart sahipleri, anlaşmalı üye işyerlerinden özel indirimler alıyor.

VakıfBank, KOBİ segmentinde ise mesleklere özel yeni ürün paketleri çıkarıyor. Bu kapsamda en son “Esnafın Halinden Anlayan Kredi Paketi” çıkaran banka ayrıca “KOBİDOST Esnafa Destek Paketi”ni de hayata geçirdi.

Mesleki bazda ise “Eczacı Destek Paketi”ni çıkaran VakıfBank, kredi kullanımında 60 aya varan vade imkanı sağlıyor. Ayrıca eczacıların SGK ile olan alacaklarıyla ilgili çözümler sunarak, SGK ile eczacılar arasındaki ödemelere aracılık ediyor. Banka ayrıca bu hizmeti alanları, kart aidatı bulunmayan VakıfBank BusinessCard kampanyasına dahil ediyor. BusinessCard’ları ile 10 bin TL’ye kadar yapılan harcamalarda üç aya kadar öteleme imkanı sağlanırken SGK prim ödemelerine iki taksit imkanı veriliyor. Ayrıca eczacılara bir dönemlik (aylık) ücretsiz sınırsız altın tarife, bir yıl boyunca tüm hesaplara (TL/YP) hesap işletim ücreti muafiyeti ve yıllık kiralık kasa ücretlerinde bir defaya mahsus yüzde 50 indirim sağlanıyor.

VakıfBank önümüzdeki dönemde özellikle üretim sektöründeki meslek gruplarına yönelik kapsamlı paketler çıkarmak için de hazırlık yapıyor.

Para Dergisi

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan