‘Borsada daha seçici olunması gereken bir dönemde bulunuyoruz’

kobipostasi

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.  Araştırma Departmanı  “Aylık Strateji Raporu Temmuz 2013’ü yayımladı. Haziran ayının değerlendirildiği analizden sonra, yeni döneme ilişkin yorumlarda bulunulan raporda özetle şu görüşlere yer verildi:

Haziran ayına 85.990 seviyesinden başlayan BIST-100 Endeksi, ayı %11,3 kayıpla 76.295 seviyesinden kapattı. Bankalarda aylık ortalama kayıp %15,41 olurken, Sanayi hisselerinde aylık ortalama kayıp %7,44 olarak gerçekleşti.

2011 yılı sonundan itibaren ciddi bir gerileme trendine girmiş olan Türkiye?nin kısa ve uzun vadeli faiz oranlarındaki son yükseliş ve TL?nin sepet karşısında % 8?e varan değer kaybı hem değerleme (iskonto oranı) kanalından hem de kâr beklentileri kanalından olmak üzere iki kanaldan Şirket hedef değerlerini olumsuz etkilemektedir.

Küresel piyasalarda gelişen ekonomilere kısa vadeli fon akımlarının azaldığı, dış kredilerin pahalılandığı bir ortama girilmiş durumda. Yurtiçinde kısa vadeli fonların sağladığı düşük faiz ortamı ile buna bağlı olarak artan tüketim ve yatırım harcamalarının hız kaybetmesi çok muhtemeldir. Dolayısıyla cari açık üzerinde yeni baskıların oluşmaması önemli bulunmakta ve döviz girişinin yavaşlayacağı sonbahar aylarında risklerin artabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Son dalgalanmanın başlangıcı öncesinde BIST 100 için 100 binli hedefler mevcut iken, şimdilerde bunun yüzde yirmi civarında iskontolandığını görüyoruz. Bu ortamın devam etmesi durumunda mevcut 75-76.000 civarındaki seviyesine %12 civarında bir potansiyeli kalan borsada daha seçici olunması gereken bir dönemde bulunuyoruz.

Teknik Görünüm:

BIST 100 Endeksinde 75.000 seviyesinin destek olarak korunduğu süreçte 200 günlük üssel ortalamanın bulunduğu 78.000 seviyesi direnç olmaya devam edecektir. Direncin geçilmesi halinde 80.000 hedeflenebilecekken, gerilemelerde 70.000-72.000 bandına yönelik geri çekilme etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TURKAR 4x4 ?Sizin İçin Yarışıyoruz?un sponsoru oldu

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Hisarlar Grup tarafından üretilen, Türkiye’nin ilk yerli 4×4 arazi aracı TURKAR, Parlamenterler Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen ?Sizin İçin Yarışıyoruz? organizasyonuna sponsor oldu. Bedensel engelliler yararına […]

Girişimcinin haber kaynağı KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz