1900 ÇALIŞANIN FAYDALANDIĞI KAFETERYAYI GÜVENLİ BİÇİMDE YENİDEN AÇMAK İÇİN SİMÜLASYON TEKNOLOJİLERİ KULLANILDI

KOBİ Postası
 • Almanya merkezli teknoloji sağlayıcısı şirketin genel merkez binasındaki çalışan kafeteryası Mart 2020’den bu yana COVID-19 salgını nedeniyle kapalı
 • 3DEXPERIENCE platformundaki SIMULIA uygulamaları sayesinde GEA, havadaki parçacıkların kafeterya içinde nasıl yayılabileceğini inceledi ve güvenlik senaryolarını görselleştirdi
 • Olası virüs yoğunlaşmalarına dair beklenmedik bilgiler sunan bu simülasyonlar, GEA’nın çalışan sağlık ve güvenliğini koruyacak stratejiler uygulamasını sağlayacak
  Dassault Systèmes‘den (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) yapılan açıklamaya göre, gıda işleme ve diğer bir dizi sektörde dünyanın en büyük teknoloji sağlayıcılarından biri olan GEA, 3DEXPERIENCE platformuna dayanan SIMULIA uygulamalarını kullanarak, Almanya’nın Oelde kentinde bulunan çalışan kafeteryasının içindeki hava akışını simüle ediyor. Bu sayede şirket, Mart 2020’den bu yana COVID-19 salgını nedeniyle kapalı olan söz konusu kafeteryayı, nasıl güvenli bir şekilde 1900 çalışana hizmet edecek şekilde yeniden açabileceğini planlıyor.
  Koronavirüsün damlacıklarla bulaştığının bilincinde olan GEA, kafeteryasında havadaki parçacıkların nasıl yayılabileceğini incelemeye ve genel merkezini tam olarak yeniden açmaya dönük “Back to Work-İşe Dönüş” inisiyatifi çerçevesinde, farklı güvenlik stratejilerini görselleştirmeye karar verdi. Dassault Systèmes’le işbirliği yapan şirket, kafeteryanın bir üç boyutlu sanal ikizini hazırladı. Virüs taşıyan kişilerin öksürmesi ve hapşırması gibi parametreler geliştiren şirket, kafeterya alanında partikül davranışının simülasyonunu oluşturdu. GEA, bu sayede virüsün havada nasıl yayılabileceğini ve tabak, tepsi ve masa gibi yüzeylere nasıl bulaşabileceğini deneyimleme imkanı yakaladı. Sanal ikiz aynı zamanda kimi beklenmedik alanlarda yüksek virüs yoğunlaşması gerçekleşebileceğini de ortaya koydu.
  GEA halihazırda simülasyon sonuçlarını kullanarak, daha güvenli bir kafeterya ortamı yaratmak için etkili bir risk yönetim stratejisi geliştirip uygulamaya odaklanmış durumda. Bu amaçla giriş- çıkış noktaları ve oturma planlarının değiştirilmesi, kafeteryanın mutfağı ile servis alanının birbirinden ayrılması, havalandırma sisteminde değişiklikler yapılması ve mutfak çalışanlarını koruyacak ilave güvenlik tedbirlerinin alınması gündemde.
  GEA’da Mühendislik Standart ve Servisleri Başkan Yardımcısı olan Erich Nitzsche, “Bize değerli bir öğrenme deneyimi sunan simülasyon, çalışanlarımızın bir araya geldiği kritik bir alan olan kafeteryamızı yeniden açmayı planlarken, karar verme süreçlerimizde önemli bir rol oynayacak. Dassault Systèmes ile olan işbirliğimizin çıktıları beklentilerimizin çok ötesine geçti ve bize başta beklediğimizden çok farklı bir tablo sundu. Simülasyon sayesinde, çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini korumak ve işimizin olumsuz yönde etkilenmesini engellemek amacıyla çeşitli problemler üzerinde kafa yorarken, daha hedefe dönük biçimde düşünebiliyoruz. Dassault Systèmes’i tercih etmek bize kazanım getiren bir adım oldu” dedi.
  GEA, simülasyon sonuçlarını gösteren videoları çalışanlarla paylaşmayı, böylece yeni tedbirlerin neden ve nasıl alındığını ve bu stratejide teknolojinin oynadığı rolü net biçimde onlara aktarmayı planlıyor.
  Dassault Systèmes’de EUROCENTRAL Genel Müdürü olan Klaus Löckel ise şunları kaydetti: “Sanal dünyalar, bilgiyle kurduğumuz ilişkide devrim yaratıyor ve bize müthiş olasılıklar sunuyor. SIMULIA uygulamalarımız, belirli bir çevre içinde evrilen bir davranışı zaman ve mekanda görselleştirerek, görünmez olanı görünür kılıyor. GEA ise bu davranışı inceleyerek, koronavirüs krizine çalışanların güvenliğini öne çıkaran bir programla karşılık verme imkanına sahip.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TÜRK TELEKOM, XGS-PON TEKNOLOJİSİNİ AÇIK KAYNAK KODLU PLATFORMDA TEST ETTİ

Türk Telekom, Türkiye’de yine bir ilke imza atarak, simetrik 10Gbps indirme ve yükleme hızları sağlayan yeni nesil XGS-PON teknolojisini, yerli üretime ivme kazandıracak ‘Açık kaynak kodlu’ erişim platformu üzerinde test etti. Buyeni teknoloji sayesinde, 10 GB’lık bir film yaklaşık 8 saniyede, 75 GB’lık bir dosya ise 1 dakika gibi kısa […]

Subscribe US Now