TürkTraktör, “Filizlerin Mucizeleri” Projesi kapsamında 4 bin kız öğrenci ile bir araya geldi

admin

TürkTraktör, Türkiye’de tarım ve otomotiv alanında kadın işgücünün artırılmasını desteklemek üzere başlattığı Filizlerin Mucizeleri Projesi’nin eğitim alanındaki çalışmaları kapsamında gerçekleştirdiği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ziyaretlerinin ilk dönemini Eskişehir’de tamamladı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören kız öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlerine yönelik yapılan bilgilendirme toplantılarında Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) eğitimleri verildi. Toplantılarda aynı zamanda 100’den fazla TürkTraktör çalışanının oluşturduğu Gönüllüler Ekibi de katılımcılara deneyimlerini aktardı ve öğrencilere rol model oldu. Eğitimlerin tamamlanmasıyla birlikte her okuldaki okul idaresi, katılımcılar ve öğrenciler, projenin anısına okullarının bahçelerine 5’er adet fidan dikimi gerçekleştirdi.

3 ay boyunca 5 ilde toplam 40 okul ziyaret edildi; yaklaşık 4 bin kız öğrenci ile bir araya gelindi

TürkTraktör Yetenek Yönetimi ve İnsan Kaynakları Müdürü Ceren Ertem proje kapsamında ilk dönemde yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Tarım ve otomotiv alanında kadın işgücü ve girişimciliğinin artırılmasını desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Filizlerin Mucizeleri’ projemizi Eğitim, Tarımsal Üretim ve İstihdam olmak üzere 3 farklı konuyu sahiplenecek şekilde tasarladık. Projemizin eğitim tarafındaki çalışmalarının bir parçası olarak planladığımız okul ziyaretlerimizin ilk etabını bu dönem Mart-Mayıs döneminde gerçekleştirdiğimiz eğitim ve bilgilendirme toplantıları ile tamamladık. Amacımız kadın istihdamının geleceği olan kızlarımıza, üretim ve ağır sanayi alanına sağlayabilecekleri katma değeri anlatmak ve hayatın her alanında olduğu gibi, bu alanlarda da kadın gücünün önemini kendilerine örneklerle göstermek oldu.”

Ceren Ertem, proje çalışmaları dahilinde, otomotiv sektörünün önemli üretim merkezleri olan Sakarya, Bursa, Kocaeli, Ankara ve Eskişehir’deki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin ziyaret edildiğini söyleyerek; “Ziyaretlerimizde, kız öğrencilerimize ağır sanayide çalışmaları için rol model olup mentorluk yaparken, öğrencilerle birlikte ailelerine ve öğretmenlere de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalıklarını artıran seminerler verdik. Aynı zamanda, bu okullarda öğrenim gören kız öğrencilerin meslek seçimi ve alan-dal tercihleri üzerinde nelerin olduğunu ve eğitimini gördükleri mesleğe dair algı ve tutumlarını da araştırdık. Bu yılki ders yılının son ziyaretleri kapsamında Eskişehir’de bulunan 4 okuldaki 251 kız öğrencimizle buluştuk. Projemizin ilk etabını kapsayan Mart-Mayıs döneminde ise toplam 40 okulu ziyaret ettik ve bu ziyaretlerimizde de öğretmenler, veliler ile yaklaşık 4 bin kız öğrenci ile bir araya geldik” diye açıkladı.

Okulların, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, metal teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, ulaştırma hizmetleri, tarım teknolojisi alanlarında eğitim gören 100 kız öğrenciye Türk Eğitim Vakfı (TEV) koordinasyonunda eğitim bursu da verdiklerini ifade eden Ceren Ertem “Tüm bunlara ek olarak, kontenjan sayılarımız ve ilgili kriterlerimiz kapsamında öğrencilerimize TürkTraktör’de staj yapma imkanı ve mezun olduktan sonra ise, istihdam önceliği de sunuyoruz. Yeni okul döneminin başlamasıyla birlikte çalışmalarımızı aynı tempoda sürdürmeye devam edeceğiz. Bu anlamlı ve hayatlara dokunmayı amaçlayan projemizin ilk etap çalışmalarında emeği geçen tüm ekiplere ve desteklerini sağlayan tüm proje ortaklarımıza, TürkTraktör adına tekrar teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı.

Filizlerin Mucizeleri Projesi konusunda öğrenci ve ailelerinin görüşleri:

Fatmagül Çapar – Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi

“Filizlerin Mucizeleri Projesi kapsamında TEV’den bu yıl burs almaya başladım. Filizlerin Mucizeleri’nin çok iyi bir proje olduğunu düşünüyorum. Öğrenim gördüğüm bölümün, sadece erkeklere özel olmadığını düşündüm ve kızların da bu alanda başarılı olabileceğini gösterdim. Derslerim oldukça iyi ve burada okumaktan dolayı da çok mutluyum.”

Sinem Dilan Çetintaş – Eskişehir Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi

“Şu anda eğitim aldığım bölüm; ilgim olan bir bölüm. Ancak bu bölümlerde genelde erkekler var. Oysa ben kızlar da olsun istiyorum. Filizlerin Mucizeleri Projesi’yle öğrendim ki; erkeklerin yapabildiği her işi kadınlar; kadınların yapabildiği her işi erkekler de yapabilir. Böyle bir proje ile bizlere destek olduğu için TürkTraktör’e çok teşekkür ediyorum.”

Ayfer Çetintaş (Sinem Dilan Çetintaş’ın Annesi)

“Kızımın istediği bölümü seçmesi konusunda her zaman onun arkasında olduk. Mutlu olduğu mesleği yapacak olması bizleri de mutlu ediyor. Bizim için erkek işi diye bir şey yok. Kızım kafasına koyduğu her şeyi, en iyi şekilde yapacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

'Türkiye Finans’taki yatırımımızı stratejik ve uzun vadeli görüyoruz'

Türkiye’nin öncü katılım bankası Türkiye Finans’ın yüzde 67.03 payı ile hakim hissedarı olan The National Commercial Bank’in (NCB) Yönetim Kurulu Başkanı Mansour S. Al Maiman, Türkiye’ye geldi. Türkiye Finans Katılım Bankası üst yönetimini ziyaret eden Maiman, bankayı büyütme hedeflerine vurgu yaptı. ‘TÜRKİYE İKİNCİ ANA FAALİYET ÜSSÜMÜZ’ Türkiye Finans’taki yatırımı stratejik […]

Subscribe US Now